Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

12 koleček se točí. Shimano ukázalo XTR


Premiérou na světovém poháru v Novém Městě na Moravě pokřtilo Shimano novou řadu XTR M9100 s 12kolečkovou kazetou. Byla vytvořena především pro závody, vybrat můžete ze tří verzí cross-country, maraton i enduro.

Dvakrát se skladbou 1x12 (10-51 a 10-45) a jednou 1x11 (10-45) identicky bez posledního kolečka. Ta tři poslední největší jsou z hliníku, střední z Titanu a nejmenší z oceli, aby se dosáhlo co nejlepší rovnováhy mezi hmotností a trvanlivostí.

Dále jsou vybaveny 2 nebo 4pístovými brzdami a rozšířenými náboji s technologií Micro Spline (přední 100 nebo 110 mm s nápravami 15 mm, zadní 142 nebo 148 mm s 12 mm osou, ale i tišším chodem. Nejlehčí sestava je o 150 gramů lehčí (enduro o 90 g) než se vozilo dosud.

Rychlejší, plynulejší a kontrolovanější řazení. Tak charakterizují produktoví manažeři Shimana novinku. Pomáhá i nová konstrukce brzdových a pákových držáků. Pro 2x12 jezdce má levý přední levý posun nový inovativní design Mono Lever se zjednodušeným a intuitivním provozem s použitím jediné páky pro posun nahoru nebo dolů. Zaujme celkově agresívní design.

„Nový XTR není aktualizací modelu M9000, je to redesign od základů, aby našel ty nejlepší komponenty pro MTB závody,“ říká Bas van Dooren, šéf týmu společnosti Shimano Europe.

Vývoj hnacího ústrojí směřuje k optimálnímu rytmu a kadenci mezi stupni řazení a tím i rychlosti. „Dvanáctka“ obsahuje kazetu s následujícím počtem zubů: 10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45-51T.

Oba brzdové třmeny jsou vyrobeny z hliníku, používají brzdovou hadici s vysokou tuhostí a zajišťují rychlejší záběr brzdy s kratším volným zdvihem. Pro přizpůsobení tvaru posuvného třmenu se změní tvar brzdové destičky. Provedení rotoru mezitím využívá konstrukci Ice- technoogies freeza pro snížení hmotnosti nebo zvýšení ztráty tepla.

Aby bylo možné posunout výkon, řemenice přecházejí z 11T na XTR M9000 na větší 13T velikost pro zvýšení zatížení řetězu a společně s konstrukcí Shadow RD + zadní přehazovačky pomáhají minimalizovat odskok řetězu. Mezitím je přesmykač k dispozici také ve třech různých stylech v závislosti na vašem rámu.

Na tratích světového poháru ji projeli Mathieu van der Poel, Lukas Flückinger a Jolanda Neffová. „Jako bych do kopce ani nemusela šlapat. Je to další vývojový level,“ řekla švýcarská bikerka. Prodávat se bude od září. Cena zatím nebyla oznámena.

 

 

 


Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: