Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Pells RX SixtySeven Race. Nádherný rychlík


Schopný a ostrý 29palcový závodní hardtail připravil Pells v podobě modelu RX SixtySeven. Rychlý a skvěle ovladatelný bike vás donutí jet naplno.

Brněnská společnost Pells je na trhu už dlouhou řádku let, ale nedávno změnila majitele a podle testovaného kola lze usuzovat, že pokračuje správnou cestou. Model RC SixtySeven jsem vyrazil otestovat na chorvatskou Istrii, když letošní dlouhá zima v Česku nelákala vyrazit do zdejšího terénu. A „sedmašedesátka“ se ukázala jako skvělý společník na krátkou bikovou dovolenou.

Pells při návrhu RX SixtySeven použil novou koncepci, která odpovídá nejnovějším trendům při stavbě 29palcových hardtailů. Karbonový rám má 437 mm dlouhou zadní stavbu a velký sloping. Díky tomu kleslo těžiště níž a kolo se tak lépe ovládá. Lehčí a komfortnější rám je určen pro kola s 29 palci a má lehce prohnutou sedlovou trubku. Nižší horní rámová trubka umožňuje nasazení dlouhých sedlovek v průměru 27,2 mm, které můžou více pracovat a pohlcovat nárazy, vibrace a nerovnosti.

Konstrukce rámu ukazuje kontrast v horní a dolní části. Zatímco spodní trubka a spodní zadní stavba jsou masivní, horní část rámu je zploštělá, čímž se zvyšuje pohodlí, přičemž boční tuhost rámu zůstala zachována. Pevnost celé konstrukce zvyšuje i zadní osa Boost pro 148x12mm zadní náboj.

Chování v terénu odpovídá zaměření. Je to velice rychlé, skvěle ovladatelné a přitom klidné kolo, čemuž přispívá řízení v průměru 1 1/8“ – 1 1/2“. Díky nižšímu těžišti jsem neměl problém v rychlých, technických pasážích. Také kratší zadní stavba pomáhá. Geometrie rámu, jeho osazení a nastavení jsou velmi závodní. Vybízejí k rychlé jízdě, k velkému nasazení.

Řazení s jedním převodníkem usnadňuje práci s kolem v terénu a levá ruka se může věnovat jen ovládání kola a uzavírání špičkové vidlice Fox 32 Performance, která odváděla skvělou práci. Chování celého kola je příkladné, přesné a hbité. Díky vidlici i 29palcovým kolům snadno překonává i náročnější kamenitý terén. Nízká váha pod 11 kilogramů pomáhá v těžkých výjezdech. V dynamických pasážích na prašných chorvatských cestách jsem udržoval rychlost bez sebemenších problémů.

Pells osadil RX SixtySeven Race výbavou Shimano v kombinaci sad XT a SLX. Kazeta s jedenácti pastorky má rozpětí 11 - 43, ve spojení s převodníkem se 34 zuby má jezdec dostatečnou škálu převodů. A jak je u Shimana zvykem, funkčnost řazení má perfektní hodnocení. Jeden převodník ovšem samozřejmě nemusí vyhovovat každému. To nevadí, přesmykač lze dodatečně přimontovat, rám je na to připraven.

Zapletená kola jsou složená z ráfku Mavic 321 a nábojů Shimano SLX. A pracovala bez problémů. V porovnání s povedeným a krásným rámem jsem měl tendenci na kola až zapomínat, ale i ona odváděla dobrou službu. A to samé můžu říct i o brzdách Shimano M506/M447.

Akcelerace kola je velmi dobrá, pláště Schwalbe Thunder Burt mají jen jemný vzorek. V rychlých pasážích skvěle odvalují, ale v kluzkém terénu moc nepodrží. Výběr plášťů však zůstává vždy individuální věcí a můžete je snadno měnit.

Ocenil bych sedlovku z karbonu, ve verzi Race je RX 67 osazena hliníkovými komponenty Pells. A zrovna u dlouhé sedlovky by karbon přispěl ještě více kvalitě. Kromě sedlovky, řidítek a představce je od Pellsu i sedlo. To se mi svým vzhledem ke kolu nezdálo ideální, ale bylo překvapivě velmi pohodlné. Vůbec jsem si nemusel dlouho zvykat, což bývá při každém testování docela problém.

Ale když už jsem se zmínil o vzhledu, Pells RX SixtySeven je jednoduše krásné kolo. Má čistý tvar rámu, upoutá pozornost. Barevné zpracování v matném laku se také povedlo, kombinace černé a bílé s bledě modrými a svítivě červenými detaily vytváří zajímavý celek.

Pells nabízí tři verze modelu RX SixtySeven podle výbavy. Nejvyšší verze Eagle je osazena, jak už název napovídá, sadou Sram Eagle 1x12 a vidlicí Rock Shox Sid. Pod námi testovanou verzí Race se ještě najde model RC 67 Elite s vidlicí Rock Shox Recon a kombinací sad Shimano XT, SLX a Deore.

Další testy kol a materiálu najdete v časopisu Bike.

 

Infocentrum

Cena: 66 990 Kč

Váha: 11 kg

Rám: Pells Full Carbon Tubeset, Boost 12x148 mm, FCST, HT 1 1/8-1,5", BB30

Vidlice: Fox 32 Performance (100 mm)

Přehazovačka: Shimano XT

Řazení: Shimano SLX

Kazeta: Shimano SLX 11-42

Kliky: Shimano SLX 34T

Pláště: Schwalbe Thunder Burt Performance 29x2,10

Řídítka: XR68 OV 700 mm

Představec: RX67 OV

Brzdy:Shimano M506 / M447

Sedlovka: XR2

Kola: Shimano SLX / Mavic 321

Sedlo: Shark 136

Gripy: Double Lock

 

 

+
+ Rychlost
+ Ovládání
+ Vynikající zpracování
+ Vzhled

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: