Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Lofoty, nedotčený ráj na severu

Cestování

28.05.2014

Pozice norských trailů na bikové mapě získává na významu. Letos v září se v Hafjellu, nedaleko olympijského Lillehammeru, koná mistrovství světa horských kol všech disciplín. Nabízíme vám inspiraci na norskou výpravu, aniž byste museli nadšeně rybařit. Po šampionátu nabalte auto a vyrazte 1 200 kilometrů na sever objevit neprozkoumané Lofoty. Bouří vyvržené souostroví na severu země. To bude bikovačka! Fotogalerie vás možná naláká.

Tucet ostrovů připomíná tvar podobající se 150 km dlouhému prostředníčku, vytrčenému do Atlantiku. Jako by se průzkumníků stále s nedůvěrou ptal: „Co tu chceš, proč rušíš náš klid?“ Jiní průvodci ho popisují jako šňůru severských perel. Každopádně jde o magické místo s nádhernými přírodními scenériemi.

Osídleny jsou už šest tisíc let lovci a rybáři, později Vikingy. Nyní zde najdete šest obcí s asi dvaceti tisíci obyvateli. Za hlavní město se považuje Svolvaer, na jihu najdete osadu s nejkratším jménem na světě A. Krajina byla dlouho holá, neboť lidé vykáceli stromy na stavbu lodí. Lesy však byly obnoveny, na východní části kryje zemi před útoky počasí pohoří s výškou okolo 1200 metrů. U západního pobřeží řádí divoké mořské proudy v čele s Mahlstromem.

Klima je tu mírné, Lofoty jsou nejsevernějším místem na zeměkouli, kde průměrná teplota neklesá pod nulu. Doprava využívá množství mostů a tunelů. Doletět se dá až do nedalekého města Bodo.

Od základního tábora ve vesničce Rein se třemi stovkami (lidských) duší, která leží na předním okraji Lofot, vyrážíme na objevitelskou cestu ke 442 metrů vysokému Reinebringenu. Spíš něžně než tvrdě se před námi ukáže sousední ostrov Lenkes, který je dosažitelný od Reine tunelem pod Atlantikem. A tady si dáme za odměnu: na vzduchu usušeného platýse.

Norsko a červené rybářské domky patří k sobě jako stejně jako třeba běžci na lyžích, rychlobruslaři nebo lososi. Od rorbu, jak se nazývají zdejší domy, pronajatého obydlí přímo u fjordu (velký obrázek) se můžeme vydat k Bunes Beach. Dále se necháme přepravit lodí (vpravo dole) a v norském dešti otestujeme odolnost a kvalitu plášťů. Jsme jen dvě stě kilometrů kilometrů severně od polárního kruhu. 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: