Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS MTB DEN 5: Sjezdaři se řítili z Rothornu, mladého Čecha Krále sundal z pódia až legendární Minnaar

Sport

08.09.2018

Přes dva kilometry dlouhá trať s klesáním 18% a převýšením více než 400 metrů. Za necelé tři minuty dole v průměru víc než šedesátkou. Přes kameny, kořeny i desetimetrové skoky. K tomu dvacet tisíc šílících diváků podél celé trati. Nejlepší šampionát horských kol v historii, který vidělo na místě celkem 65 000 lidí, vrcholil v Lenzerheide. A byli u toho i Češi. A my máme velkou fotogalerii.

Mistrovský titul obhájil Loic Bruni z Francie, jel pátý v pořádí, s číslem jedna a nikdo už ho nepřekonal. „Všechno klaplo, ale bylo to obtížné, protože na hodně místech hrozil pád,“ radoval se. Do té doby vedl nečekaný vítěz posledního světového poháru endurista Martin Maes z Belgie.

Mezi ženami zapsala páté zlato Rachel Atherthonová, uspěla by i mezi muži na začátku sedmé desítky. „Bylo to moc těžké, protože jsme se rozjížděly ráno za úplně jiných světelných podmínek,“ povídala.

Vrcholné show se účastnili i Češi. Nejprve si junior Filip Dankanič dojel pro 49. místo. Pak se vydala do trati jako druhá žena pole Simona Jirková, nečekaně dvanáctá v kvalifikaci. Jenže bohužel chybovala, dvakrát spadla a ve svém druhém startu na světovém šampionátu skončila 29. (stejně jako tehdy…). Přitom v ranní tréninkové jízdě poprvé dala závěrečný královský Red Bull Drop of Fame. Teď se do něj vrhla i s pochroumanou rukou a zvládla ho, přesto nebyla spokojená.

„Chtěla jsem si to na závěr udělat hezký, když už se to podělalo. Co nejhoršího si dokážu představit, to se mi stalo… Na jedné bouli se mi zahákly kalhoty o sedačku a to mě poslalo totálně přes řídítka, zamotala jsem se do mlíka…,“ vyprávěla.

„Ani nevím, co se mi stalo s rukou, bolestí jsem pak špatně držela řídítka. Před poslední rock garden mě to ještě vyneslo doprava, ale já chtěla doleva a obří kámen mě sundal. Atmosféra byla úžasná, to s člověkem něco udělá, ale snažila jsem se být co nejklidnější. Vršek mi docela vyšel, od půlky špatný. Mrzí mě to, chtěla jsem zajet, bohužel. Nepovedl se mi letos ani svěťák v Leogangu,“ dodala.

Mezi muži pak zajel velmi slušně nejmladší Antonín Král. Skoro půlhodiny trůnil na křeslech pro tři nejlepší, odkud ho dostal až legendární Greg Minnaar. Nakonec zůstal 46. s odstupem 11,760 na duhového Francouze, vyplatila se příprava přímo na zdejší trati. Martin Lebl pak ulomil nakřáplou kliku a dokončil 76.

Český šampion Ondřej Štěpánek se sice také na chviličku ohřál mezi třemi nejlepšími, ale z 48. příčky úplně šťastný nebyl. „Pár chyb jsem udělal, ale víc jak možná dvě vteřiny bych neudělal. Bylo to těžký, nečekal jsem, že se trať po ženských natolik změní. Jezdili jsme jiné stopy. Hrozný díry, utrhaný zatáčky, ze třiceti procent se jelo jinak. Je to tady jiný level než doma, skoro hard core.“

Nejlíp dopadl navzdory nabouranému lokti ze čtvrtečního tréninku (a vyšetření v nemocnici za třicet tisíc korun) Stanislav Sehnal 42. „Víc spokojenej být nemůžu. Ruka bolí, nesjel jsem ani celou tréninkovou jízdu. Pár chybiček jsem udělal, ale ke konci mi tvrdly ruce, musel jsem zpomalit.“

Kompletní výsledky najdete na www.uci.ch

Další rozhovory a materiály z MS v Lenzerheide čtěte v časopise BIKE číslo 5/2018

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: