Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS MTB DEN 4: Tady je Schurterovo! Fenomén přidal doma sedmý titul. Kulhavý dojel až 44.

Sport

08.09.2018

Nííí-no, Nííí-no!!! Pětadvacet tisíc diváků na prosluněném svahu na břehu Heidsee hučelo nadšením. Nino Schurter získal v Lenzerheide, jen 25 km od svého domova, sedmý titul mistra světa v olympijské disciplíně horských kol cross-country. „Bylo to bláznivé, šílené, úžasné,“ radoval se. Nabízíme i velkou fotogalerii!

Moc dobře věděl, pod jakým je tlakem. Dva týdny strávil přímo v místě, aby se adaptoval na nadmořskou výšku okolo 1 500 metrů, neboť žije dole pod horami v Churu. Avšak hned po startu vyrazil směle na špici, aby nenechal nikoho na pochybách, kdo je tu pánem.

Jenže jeden chlapík jako by to nechtěl akceptovat. Gerhard Kerschbaumer z jihotyrolského Brixenu ho už letos v Mt. St. Anne a v Andoře porazil… Tady se za něj pověsil a zdálo se, jako by čekal na svůj čas, kdy zaútočí. Schurter se často ohlížel, ale i když Kerschbaumera pustil před sebe, měl odstup pod kontrolou.

A pak se to stalo. V posledním okruhu ve stoupání po kořenech lehce přidal a jeho soupeř nestačil reagovat. Bylo rozhodnuto! Schurter si pak užíval až do cíle, rozkošnicky vyjížděl korýtka a vracečky, nadšeně šplhal do kopečků a létal nad kořeny. Dokázal to. Navíc, pět Švýcarů bylo mezi třinácti nejlepšími…

„Velký závod, ale Nino byl silnější. Když zaútočil, zůstal jsem vzadu, ale jsem šťastný za druhé místo,“ říkal první z poražených. A Schurter? „Bylo to těžký, neměl jsem lehké a čerstvé nohy po čtvrteční stafetě. Nechtěl jsem si přivézt Gerharda až do finiše, protože znám jeho spurty a taky za námi jel ještě Mathieu. Věděl, že nesmím chybovat a to se mi povedlo. Nádherný šampionát, předevčírem jsem vyhrál s týmem a teď sám. Řadím tenhle den hned za ten zlatý olympijský v Riu,“ vykládal nadšeně, když v cíli objal malou dcerku Liisu Sophii. Za odměnu hned vyrážejí s rodinou na dva týdny na Maledivy.

Bronzovou medaili získal cyklokrosový šampion Mathieu van der Pol, který se netají touhou získat duhové trikoty, nejen v krosu, ale i na horských kolech a pak i na silnici. Tady se však dostal do tlačenice po startu a ztratil. Mocně dotahoval, přiblížil se až na deset vteřin vedoucí dvojici, ale brzy zase lehce nabral. „Za této situace jsem asi nemohl chtít víc,“ říkal pak v cíli.

Nejlepší z českých závodníků Ondřej Cink skončil 16. „Měl jsem dobrou pozici na startu, ale zmáčkli mě tam, to se nevymlouvám. Pak jsem se cítil dobře, dotahoval, ve druhém a třetím okruhu to asi trošku přehnal a to mi pak chybělo v tom posledním. Mohlo to být ještě o něco lepší, takhle trať je hodně rychlá a technická, já bych potřeboval delší kopce. Ale s celou sezonou po návratu ze silnice bez speciální přípravy jsem spokojený, jsem zpátky a bude to ještě lepší,“ hodnotil závod.

Také Jan Škarnitzl byl za 20. příčku rád. „Dobrej výsledek, nádherný závod, takhle mají horská kola vypadat. Udělal jsem dvě technické chyby, kdy jsem si v prudkém střídání světla a stínu v lese vybral špatnou stopu, a jednu taktickou, když jsem na třicáté pozici ve třetím kole zrychlil asi až moc a ztratil tu plynulost a neměl sílu do finiše,“ hlásil.

Jaroslav Kulhavý, který dokázal jako jediný na světě, získat všechny světové trofeje a loni byl stříbrný, dojel 44. s odstupem 7:37 minuty. Svůj výkon nechtěl komentovat. „Nešlo mu to, má na to právo. Nevím, co se stalo. Kdyby chtěl, sám to řekne,“ dodal jen reprezentační trenér Viktor Zapletal. Čtvrtý z českého týmu Jan Vastl odstoupil, včera v tréninku měl bolestivý pád.

Kompletní výsledky najdete na www.uci.ch

Zítra vyvrcholí 25. mistrovství světa MTB závody ve sjezdu za účasti šestice českých jezdců. 

Další rozhovory a materiály z MS v Lenzerheide čtěte v časopise BIKE číslo 5/2018

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: