Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS MTB DEN 4: Zpět ke kořenům. Ženský duhový trikot z horských kol míří do Marin County. Škarnitzlová má nejlepší výsledek

Sport

08.09.2018

Zní to jako dojemná story. Po 17 letech získala zlato z mistrovství světa Amerika, země, kde se horská kola zrodila. Kate Courtneyová ještě nebyla na světě a legendy Neda Overenda a July Furtadovou, historicky první mistry světa z roku 1990 zatím nepotkala. A teď stojí vedle nich. Díky strhující bitvě (nejen) v posledním kole ženského závodu v Lenzerheide.

Zkušená dánská matadorka, zubařka Annika Langvadová, mistryně světa z Nového Města 2016, která celý závod vedla, místy až o 40 vteřin, se v nájezdu do posledního okruhu nechala dojet mladou Američankou, pocházející z Marin County, absolventku Univerzity ve Stanfordu. Ve stoupání o asfaltu ji však znovu ujela a získala 10 vteřin, zdálo se rozhodnuto.

Jenže v lesním výjezdu po kořenech zaváhala, podsmekla, ztratila balanc a musela si vystoupit z pedálů. Nezdolná pronásledovatelka toho využila, šla před ní a tím ji úplně zlomila. Langvadová nabrala za poslední dva kilometry trati 40 vteřin… Třetí skončila blonďatá kanadská krasavice Emily Bettyová, která uhájila medaili před obhájkyní titulu, domácí Jolandou Neffovou.

V nádherném slunečném počasí a svěžím horském vzduchu ve výšce okolo 1 500 metrů se jelo v elektrizující atmosféře. Trať ve svahu Rothornu obsypali tisíce diváků, do rockových riffů z reproduktorů zněly autentické kravské zvonce z okolních pastvin.

Češky se neztratily. Jitka Škarnitzlová se první dva ze sedmi okruhů držela až nečekaně desátá. Později se propadla, ale znovu se zdvihla a na 18. místě zajela svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa. „Bylo to strašně těžké a to jedno kolo navíc bylo znát. Ale povedl se mi start, do kopce mi to sedí, vyhnula jsem se i kolizi a držela se za vedoucí skupinkou, pak jsem trošku ztrácela. Od třetího kola jsem se trošku trápila v technice, v kamenech jsem skákala jako koza. Poslední kolo jsem ani nevěděla, jak na tom jsem. Ale jsem moc spokojená, ani jsem to nečekala,“ řekla.

Karla Štěpánová dotrpěla do cíle jako předposlední (27.) s plným počtem kol. „Málem jsem chcípla,“ hlesla zničeně a držela si pravé rameno. „Od třetího kola to šíleně bolelo, na rovinách jsem si musela ulevovat, pozdě jsem řadila,“ poukázala na v zimě operované rameno, které jí vystavilo tříměsíční pauzu. Na zdejších kořenech a kamenech mu nedovolila ani na chvíli úlevu.

„Ještě jsem na to v týdnu trochu spadla. Mám v něm kotvy, které mi ho drží u těla. Taky už cítím to tréninkové manko ze zimy. Něco jsem ztratila, ale kdybych na to měla, dojedu si to. Jsem ráda, že jsem to dala, nemusela slejzat, ale byl to boj, ta ruka mě vážně limitovala,“ vydechla si a začala se chystat na maratonské mistrovství světa hned následující víkend v Itálii.

Premiéru absolvovala Hana Ježková, na plný úvazek pracující fyzioterapeutka. Stažena byla dvě kola před koncem, ale ve výsledcích si stojí na čestném 45. místě. „Trať je moc hezká, hodně technická, ale spíš na fulla, mě začaly brzo bolet záda. První sjezd se trošku ucpal, musely jsme běžet dolů, pak se to roztáhlo. Dalo se závodit. Jezdila jsem všechno, jen tu poslední skalnatou špičku jsem jezdila snažší chicken way, ale to vyšlo nastejno. Kdyby mě pustili dál, možná bych někoho předjela, určitě bych to dojela. Je to velká motivaci, chci pokračovat dál, možná trochu omezím práci,“ vyprávěla.

Kompletní výsledky najdete na www.uci.ch

Rozhovor s Kate Courtneyovou bude v časopise BIKE číslo 5/2018.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: