Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS MTB DEN 1: Schurter zahájil zlatou cestu ve štafetách, Češi třináctí

Sport

05.09.2018

První den, první zlato pro domácí Švýcarsko a jeho týmovou štafetu s finišmenem Nino Schurterem. A Češi třináctí (z 22). Tak začalo pětadvacáté mistrovství světa horských kol v úžasném prostředí alpského Lenzerheide. Přinášíme vám původní zpravodajství i fotografie (zatím loňská galerie)  z místa děje.

Podruhé v historii jelo pět členů, v pořadí po sobě libovolně nasazení muž a žena z elity, muž do 23 let a junior s juniorkou. Ještě na poslední předávce vedla překvapivě Austrálie, ale jeho nejmladší členka Zoe Cuthbertová se podle očekávání propadla.

Zato dva nejsilnější muži svedli rychlý souboj hned v úvodu svého úseku. První vyrážel sice Manuel Fumic, ale Nino Schurter se před něho brzy dostal. I tak byli Němci ze stříbra spokojení.

Bronz mají Dánové, dojel pro něj Simon Andreassen, dvojnásobný juniorský mistr světa MTB a světový šampion v cyklokrosu, teď závodící v kategorii do 23 let. Švýcaři jeli v sestavě Colombo, Balmer, Freiová, Neffová, Schurter. Absolutně nejlepší čas dne zajel Gerhard Kerschbaumer (10:39) na prvním italském úseku.

Ukázala se většina elitních borců, která pojala závod jako ostrý test před pátečním (ženy), resp. sobotním (muži) hlavním startem. Jako například Jaroslav Kulhavý. „První intenzita, v terénu se mi jelo dobře,“ hlásil spokojeně.

Trenér národního družstva Viktor Zapletal ho postavil hned na druhý úsek. „Chtěli jsme udržet kontakt,“ vysvětloval. Bohužel Matěj Průdek nezajel. Brzy po výstřelu se nechal oddělit drobnou kolizí v polí, pak se potkal se stromem a ocitl se až na posledním místě. Kulhavému předával na devatenácté pozici.

Česká jednička pak mocně stahovala. „V rámci možností jsem jel dobře. Na asfaltu ještě pomalejší, ale pak to šlo. Držel jsem si tempo, jak jsem potřeboval,“ říkal. Po nachlazení se cítí stále zahleněný, ale věří, že zlomovým dnem se „prošťouchne“ do očekáváné formy a v sobotu bude v pořádku.

Jeho oblíbený resort mu dnes nabídl ideální trať. „Dalo se jet přímo i přes kořeny. Ale pokud by zapršelo, vyjela by se jiná stopa a mohlo by to být nebezpečné,“ ví dobře. „Je to jeho trať, do štafety chtěl a ukázal se opět jako týmový hráč,“ ocenil ho trenér Zapletal.

Dotáhl se na jedenáctou příčku. Na třetím úseku pak jela bronzová evropská juniorka Tereza Sásková na své světové premiéře. „Pěkný, měla jsem trošku nervíčky, ale můžu být spokojená, předjel mě jen jeden kluk,“ říkala, sama dojela dva týmy. Už zítra ji čeká individuální závod. „Štafeta se přece neodmítá, vůbec mi to nevadí jet takhle dva dny za sebou.“

Ještě Jitka Škarnitzlová držela české barvy jedenácté. „Bylo to rychlý, těžký, ale cítím se dobře. Do kopce jsem byla lepší než Kanaďanka, se kterou jsem se držela, ona jela líp přes kořeny.“

Pak však junior Samuel Jirouš dojel na třinácté pozici. „Možná jsem trochu přepálil začátek a pak se z toho chvíli berchal. Je to hodně obtížná trať, i když na první pohled nevypadá a má jenom jeden kopec,“ hodnotil svoji premiéru. Přednost před Tomášem Dudkem dostal pravděpodobně díky rychlému prvnímu kolu. Jeho týmový druh zase nesl českou vlajku na slavnostním zahájení. Jistě jim přispěla pohoda i z dobrého jídla - kuchař Martin Jirouš servíroval k obědu Caesar salát s kuřecím a po něm přichystal na odpoledne k volnému náběru velký hrnec sladké rýže s vanilkovou příchutí.

„Celkově musím hodnotit výkon pozitivně. Nebýt ztráty na prvním úseku, mohli jsme jet nejen o osmé místo, jak jsme plánovali, ale klidně i o pětku,“ dodal kouč Zapletal. Loni v Cairns byli Češi jedenáctí a nechlubili se. Medaili brali třikrát – vždy jako kvarteto a vždy s Kulhavým – naposledy doma v Novém Městě 2016 stříbro.

Kompletní výsledky najdete na www.uci.ch.

Pod Rothornem vládla parádní atmosféra, v první den šampionátu, navíc všední, neobvyklá, diváků přišlo mnoho. 

Šampionát pokračuje zítra závody juniorů a juniorek.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: