Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Světové hvězdy, český triumf. Xterra se vrátila do Prachatic. Máme i video

Sport

16.07.2018

Xterra je zpět. Mistři světa na trati i český triumf. Po dvouleté pauze se vrátil ve velkém stylu do Prachatic nejstarší terénní triatlon v Evropě. Přinesl parádní souboj v kvalifikaci na mistrovství světa na Havaji, opět nejprestižnější triatlonový podnik na českém území, ale i dvoudenní sportovní festival, který ovládl celé půvabné podšumavské městečko.

Plné renesanční náměstí nadšeně vítalo nejen českou vítězku Helenu Karáskovou, čerstvého mistra světa Rubena Ruzafu ze Španělska, který předvedl famózní bikovou jízdu, dále nového českého hrdinu Lukáše Kočaře na třetím místě, ale také koncerty Penerů strýčka Homeboye či Bena Cristovaa.

doBO7Nfdrfg

„Jsem moc rád znovu tady, mám na Česko mnoho nádherných vzpomínek,“ řekl Nicolas Lebrun, jedna z ikon Xterry, světový šampion z Francie a pamětník prvního českého ročníku na Hluboké v roce 2002, nyní ředitel evropské série a tentokrát i vinou zranění kolene v roli spolukomentátora přímého přenosu na trati i na facebooku. Ten dosáhl po celé zeměkouli a měl skvělý ohlas!

Tratě měly obvyklých 1,5 – 32 – 10 km. Plavalo se tradičně v rašelinné a železité vodě nejvýš položeného rybníka v zemi v Křišťanovicích, dva okruhy zpestřil výběh z vody a následný skok z mola zpět. Nejlíp si ve vodě vedl mladý objev Maxim Chané z Francie, později ovšem zaostal v běhu. Je to paradox, jeho trenér Lebrun to mívá přesně naopak!

Na kole šel na nové trati se singletraily i hravým pumptrackem na závěr ovšem brzy do čela Ruben Ruzafa, ztrátu necelých dvou minut dokázal bývalý profesionální biker ze světového poháru zlikvidovat po deseti kilometrech. Za ním se držela trojka ve složení úřadující mistr světa Bradley Weiss, Chané a Novozélanďan Osborne. Ti všichni měli v nohou (i rukou) úterní závod mistrovství světa v cross triatlonu ITU v Dánsku.

Těsně za nimi, jako na gumě, Lukáš Kočař, syn první české triatlonové hvězdy Tomáše, sám český mistr ve středním triatlonu a šestý z Olympiády mládeže v Singapuru 2010. Bohužel odpadl Australan Allen, poslední vítěz z Prachatic z roku 2015, na osmém kilometru měl pád a s rozbitou helmou zůstal otřesený.

V jednom přejezdu silnice ovšem Kočaře nečekaně vytlačilo náhodně se zjevící auto, spadl do pole, narazil si koleno a mírně zaostal. Bojoval však statečně dál. Ve dvou běžeckých okruzích v kopcích nad městem si Ruzafa (vyhrál tu už v roce 2014) udržel bezpečný náskok, ovšem za ním se rozpoutala strhující bitva.

Weiss nakonec odolal útokům a doběhl druhý, za ním pár vteřin Kočař a hned za ním mocně finišující Rakušan Silberbauer. Vzápětí český veterán Karel Zadák, který se ve čtyřiceti vrátil po čtyřleté pauze. „V sebězích jsem nestíhal a to rozhodlo,“ uznal. Až pak Chané. Ještě devátá další česká stálice Jan Kubíček. Terénní premiéru podstoupil přední ironman Tomáš Mika.

„Jsem šťastný,“ říkal 25letý Kočař, který před měsícem složil státnice a stal se diplomovaným fyzioterapeutem. „V technických sjezdech na kole jsem ztrácel, nejsem biker, a pak to musel do kopce dotahovat. A v běhu už to bylo na morál. Kdybych nespadl, druhé místo bych dal. Měl jsem jiné plány, ale teď musím přemýšlet o Havaji.“

Mezi ženami plavala nejlíp Samantha Kingsfordová z Nového Zélandu, na kole však nevydržela. Postupně stahovaly zkušené favoritky. Do depa přijela první „Swiss miss“ Renata Bucherová, trojnásobná vítězka české Xterry. Ale brzy bylo jasné, že její náskok na vynikající běžkyni a celkovou vítězku loňské evropské série Helenu Karáskovou stačit nebude.

Ta pak už po prvním kole probíhala náměstím za obrovských ovací na čele a vydržela tam až do cíle – čtvrtým triumfem v domácím závodě se stala jeho rekordmankou. Druhá skončila Carina Wasleová z Rakouska a na třetí místo se ještě protlačila Lizzie Orchardová z Nového Zélandu, vracející se po zranění do akce. Bucherová skončila čtvrtá.

„Jsem spokojená, bylo to hodně těžké. Na Havaj už já asi nepojedu,“ povídala v cíli vítězka, jediná česká medailistka v elitě z Maui, kde získal v roce 2011 bronz. Na cenách se tu rozdalo slušných celkem 7 500 dolarů.

S náročnou tratí se výborně popasovali i borci z věkových kategorií. Osmnáct vítězů získalo od nových majitelů značky Xterra zdarma startovní číslo na Havaj, které musí potvrdit do dvou týdnů. V doprovodném závodě štafet zvítězil skorodomácí Rasocha tým s místním triatlonistou Jiřím Srchem, bikerem Samuelem Jiroušem z České spořitelny Junior teamu a běžkyní Barborou Havlíčkovou, mladičkou účastnicí olympiády v Pchjongčchangu v běhu na lyžích. 

Kompletní výsledky najdete na www.sportsoft.cz, další informace na www.xterraplanet.com

Česká série terénního triatlonu pokračuje 29. července v Hradci Králové na Biřičce.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: