Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Author 50 Český ráj - příběh (ne)obyčejného závoďáka

Sport

23.04.2018

Závod Author 50 Český ráj znamená pro většinu bikerů začátek závodní sezóny, ať jde o elitní závodníky, tak i o hobíky. Jedním z těch jedenácti stovek závodníků, kteří nastoupili na start byl i Sláva Žalský, sportovec tělem i duší a cyklistický nadšenec ze Svobody nad Úpou, ročník narození 1942.

„Závod 50 Český ráj je mou srdeční záležitostí.  Každoročně si hlídám, kdy bude otevřená registrace, aby mi neutekla možnost tu startovat. Letos jedu už podvanácté. Jezdím teď v kategorii nad 70 let. Dokud jsem býval v kategorii šedesátníků, to jsem občas stával i na bedně,“ směje se, ale vzápětí dodává, že i když si na umístění na stupních vítězů nevěří, těší se, jak si závod užije.

„Letos nemám tolik natrénováno, jako jsem míval jiné roky. Asi 500 kilometrů na silničním kole a začal jsem jezdit seriál závodů do vrchu na silničce; mám už za sebou například závod Náchod – Dobrošov,“ říká. Je až neuvěřitelné, jak se dokáže těšit z pohybu a ze samotného závodění.

Zdejší padesátikilometrový okruh s převýšením 655 m vede chráněnou oblastí Českého ráje v malebných lokalitách kolem hradu Kosti, zříceniny Trosek, zámku Hrubé Skály nebo např. podél skalního masivu Drábských Světniček. Trať vedoucí překrásnou krajinou vezme za srdce každého, kdo ji jednou projede, a tak se většina z nich na tento pěkný závod opakovaně vrací. A pokud vyjde tak nádherné počasí, jaké se povedlo právě tuto sobotu, je to zážitek o to větší.

Start závodu je v lese na pískové cestě, kde se startovní pole táhne v délce alespoň 200 metrů. Tam se muselo seřadit všech 1 100 závodníků. Jako nestranný pozorovatel a pravidelný doprovod jednoho ze závodníků jsem zažila už mnohokrát tu atmosféru. Obrovská masa jen klokotá těšením i nervozitou, vzájemným hecováním a povzbuzováním. … A přesto se mi nikdy neomrzí sledovat tu obrovskou energii, která z toho davu kluků, holek, mužských i ženských různého věku, v dresech všech možných i nemožných barev, přímo tryská.

Je odstartováno, pro diváky rozhodně zajímavá podívaná. Někteří závodníci si chtějí udělat místo a vybojovat dobrou výchozí pozici, a tak vyrazí s neuvěřitelnou vervou, kolo na kolo, řídítka na řídítka, občas se při předjíždění míjejí na vzdálenost pár centimetrů. A s nimi odstartoval i Sláva, plně soustředěný, přesto ale úsměvem reaguje na povzbuzování.

V čase, kdy dospělí závodníci odjeli na start, vzdálený tři kiláky, čímž se místo cíle v kempu téměř vylidnilo, proběhly již tradičně dětské závody. Mladí závoďáci nepředvedli početnému publiku o nic méně napínavých soubojů, jaké později ukázali i jejich dospělí kolegové, otcové a mámy.

Jsem v cíli a trochu nervózně vyhlížím Slávka, závodníka s číslem 245. Kemp doslova vře rodinami, dětmi na kolech, na odstrkovadlech nebo pobíhajícími od stánků s občerstvením ke břehu rybníka a zpět, maminkami s kočárky nebo s miminky v náručí a závodníky, kteří jsou již v cíli. Obličeje a nohy mají špinavé od prachu, občas je vidět nějaká odřenina. Jsou vidět i unavené tváře, ale jsou rádi, že to mají za sebou, vedou diskuse o momentální úrovni své fyzické kondice, jestli podcenili přípravu, hodnotí jednotlivé úseky tratě a sdělují si dojmy.

Objevuje se Sláva, nadšený, i když unavený. 50 kilometrů je 50 kilometrů. Čas 02:07:01. Klobouk dolů, všechna čest. „Jelo se mi krásně, moc jsem si to užil,“ vydechuje. „V jednu chvíli mě dojela skupinka mladíků, nejdřív jsem se jich držel, ale pak jsem si řek´, vykašli se na to, takhle se, hochu, utavíš. Tak jsem je nechal jet, a udělal jsem dobře. Jel jsem si svoje tempo. Mám z toho závodu fakt dobrý pocit.“ Následuje uklizení kola, mytí a jídlo. Nesmí chybět vyhlášená místní sekaná.

Náš veterán se už chce rozloučit, když v tom ho kamarád poplácává po zádech: „Jsi třetí, výborně.“ Je to moc pěkná představa, ale hlavně se nechat unést a radovat se předčasně. Jdeme to ověřit k vyvěšeným výsledkům. V této kategorii 70+ jelo celkem 10 borců. Všichni si zaslouží poklonu, ale je to tam! Slávek Žalský je zase „na bedně“.  

Absolutně zvítězili Zdeněk Hendrich (Amulet/Rohozec) a Nikola Bajgerová (Eleven/Mercedes). Kompletní výsledky najdete na: http://www.50ceskyraj.cz/index.php?view=vysledky2003

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: