Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Polák Paterski udolal všechny Čechy na větrné silniční klasice v Bíteši

Sport

25.03.2018

První závod českého poháru na silnici Kalas Cup 2018 vyhrál polský závodník Maciej Paterski (Wibatech/Merx 7r). Na stupně vítězů ho doprovodili na druhém místě Matěj Zahálka a na třetím Jakub Otruba (oba Elkov/Author), který se stal zároveň vítězem kategorie do 23 let.  

 

V pravé poledne se 135 závodníků vydalo na 161 kilometrů dlouhou trať. Počasí jim příliš nepřálo, rtuť teploměru se zastavila na dvou stupních. Už v prvních kilometrech se na čele utvořila osmičlenná skupina ve složení Rostislav Krotký (AC Sparta Praha), Jakub Otruba (Elkov/Author), Kryštof Solař (TJ Favorit Brno), Matěj Štibingr (Dukla Praha), Mykyta Zubenko (Pardus/Tufo Prostějov), Przemyslaw Sobieraj (Voster Unisheels), Bartek Warchol (Wibatech/Merx 7r) a Kamil Zielinski (Team Hurom). Únik skupiny vypadal velmi nadějně, peloton místy ztrácel až sedm minut.

Průběh závodu se začal měnit až před závěrečnými okruhy kolem Velké Bíteše, kdy se náskok skupiny začal výrazně tenčit. Aktivně si počínali zejména zástupci týmu Elkov/Author trio Josef Černý, Piotr Konwa a Matěj Zahálka, kteří se spolu s dvěma zástupci polského týmu  Maciejem Paterskmi a Bartekem Warcholem (Wibatech/Merx 7r) oddělili od zbytku závodního pole a závodníky v úniku dostihli.

Hned ale nasadili velmi vysoké tempo a tím na čele utvořili pouze šestičlennou skupinu ve složení Černý, Otruba, Zahálka, Paterski, Zubenko a Warchol. Poslední dva jmenovaní ale tempo neudrželi a na čele tak zůstal osamocený Paterski proti třem zástupcům týmu Elkov/Author. Ti se postupně snažili útočit, Paterski ale byl schopný na všechny jejich pokusy reagovat, až zkusil uniknout sám, povedlo se mu vytvořit si rozhodující náskok a do cíle dorazil osamocen.

„Dnes jsem se cítil dobře, mám velkou radost, je to moje první vítězství v novém týmu. Měli jsme jednoho v úniku, takže jsme mohli být v klidu, až v závěru, když Elkov zaútočil, jel jsem s nimi, v závěru jsem si věřil. Trasa byla těžká, ale líbila se mi. Hodně foukalo, ale mám rád těžké závody. Horší bylo počasí, byla velká zima. Doufám, že se sem za rok vrátím,“ popsal závod vítěz Paterski.

Postupně pak cílovou pásku proťal také Matěj Zahálka, Jakub Otruba a Josef Černý. „Byli jsme domluvení, že rozjedeme tempo a dojeli jsme to až dopředu. Měli jsme za úkol to zkusit, už kvůli celkovému pořadí do dalších závodů. Věděli jsme, že máme vpředu Kubu, takže jsme tam nechtěli přivézt celý balík. V závěru to už bylo takové komplikovanější. Bylo tam takové nedorozumění, už jsme toho měli všichni dost, ale Paterski na to neuvěřitelně měl, měl prostě dobrý den," komentoval závod Matěj Zahálka

„Celý den v úniku byl dlouhý v závěru už mi docházely síly. Ale vzhledem k tomu, že nás tu startovalo jen pět, si myslím, že to není špatné,“ řekl Jakub Otruba.

„Ocenění nováčka je hezký, ale se svým výkonem moc spokojený nejsem. Nedávno jsem bojoval s nemocí, takže jsem za to rád, ale vím, že to může být i lepší. Bíteš už jsem absolvoval jako junior, ale přesto je cítit, že ty závody jsou na mě zatím dost dlouhé. Myslím si ale, že jsem přes zimu udělal kus práce a jsem na sezónu dobře připravený. Mám ale rád takovéto klasikářské trasy, takže si myslím, že do budoucna to bude jedna z těch, co mi bude sedět. Dnes by mi ale nevadilo, kdyby byla o něco kratší, přeci jen ještě trochu výkonnosti schází. Přesto si už ale v závěrečných dojezdech docela věřím, v závodech, co jsem letos jel jsem už získal trochu sebevědomí,“ dodal ještě Tomáš Bárta.

Žlutý dres pro vedoucího závodníka českého poháru tak v Kyjově poveze Matěj Zahálka, dres pro nejlepšího závodníka do kategorie 23 let Jakub Otruba a soutěž o nejlepšího nováčka vede po prvním závodě Tomáš Bárta (Pardus/Tufo Prostějov).

Den před Bíteší si na Velké ceně Hlohovce při pádech zlomili ruku dva jezdci Topforexu - Tomáš Čapek a Dominik Neuman, obhájce loňského vítězství českého poháru do 23 let...

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: