Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS CYKLOKROS: Van Aert má duhový hattrick, Boroš dojel po karambolech dvanáctý

Sport

04.02.2018

První ránu zasadil Wout van Aert nizozemskému arcirivalovi Mathieu van der Poelovi už před startem. K bojové linii přijel ve zlatých tretrách. A ty jako by předurčily jeho cestu za třetím titulem cyklokrosového krále v řadě. Nejlepší český reprezentant Michael Boroš skončil dvanáctý.

Hlavní favorit, domácí megastar a vítěz sedmi z devíti letošních světových pohárů, na trati ve stráni kopce Caubergu vydržel vzdorovat jen necelá dvě ze sedmi kol. Pak neudržel vzdalujícího se Belgičana. Patrně vykolejený se dopouštěl drobných technických chyb, hlavně ve výbězích mu scházela síla.

Dlouho se naháněl s druhým Belgičanem, vyhecovaným Michaelem Vanthourenhoutem, ale dvě kola před koncem pustil i jeho. A tak tak odolal třetímu belgickému nájezdníkovi Toonu Aertsovi, aby uhájil aspoň bronzovou medaili.

Van Aert zvítězil s drtivým náskokem 2:13 minuty. „Ten náskok mě opravdu překvapil. Ale nemohl bych jít do souboje s Mathieuem bez sebedůvěry. Neměl jsem co ztratit, byl to jeden závod, jedna hodina, kdy byla šance ho porazit, přestože celou sezonu závodil jako by na jiném levelu,“ prohlásil.

Okruh pod kasinem ve Valkenburgu připravil elitním mužům nejtěžší podmínky z celého víkendu. Trať byla široce rozježděná, navíc bláto ztuhlo do těžké lepivé konzistence. Už jen chůze podél zábran byla obtížná. Krátce vysvitlo slabé slunce, ale po většinu závodu poletovaly v mrazivém větru sněhové vločky. Atmosféra však vládla ve městě a v kopci od časného rána žhavá. Fandilo tu osmadvacet tisíc diváků, po oba závodní dny jich přišlo téměř čtyřicet tisíc.

Dvojnásobný český mistr Michael Boroš se po slabším rozjezdu brzy dostal na pátou příčku jako nejlepší muž zbytku „nebenelux“ světa. Výraz v jeho tváři i nohy svědčily o tom, že míří za životním výsledkem (loni byl v Bieles sedmý).

 

Jenže v jedné méně náročné pasáži předposledního kola najel do bariéry, otočil řídítka a musel běžet až do depa. Po výměně kola mu ještě spadl řetěz... Ztratil tak vedení skupinky a propadl se na její závěr. „Byla tam spousta kolejí, to se nedá nic dělat. Do té doby se mi jelo fyzicky velmi dobře, nic bych neměnil,“ povídal v cíli.   

Statečně se držel Jan Nesvadba, dokončil na 18. pozici. „Jsem spokojený. Start se mi povedl, sjezdy byly bikovější, jen ta dolní rovina se mi nedařila přejet. Pěkný, spravedlivý závod. Vidím, že i do desítky by se dostat dalo, zkusím to za rok,“ řekl.

„Na mě už to bylo strašně moc těžký. Ty běhy, desetkrát za jeden okruh seskakovat a házet kolo na záda, mě popravily. Nedopadl jsem, jak bych si přál, ale zklamaný nejsem,“ dodal Tomáš Paprstka, bývalý juniorský mistr světa, který dojel 27., za ním 29. známý italský biker Marco Fontana. Poslední z českého kvarteta 40letý Emil Hekele byl dojet a stažen ve čtvrtém kole na 49. místě.

Kompletní výsledky najdete na www.uci.ch

Rozsáhlou reportáž z mistrovství světa v cyklokrosu včetně rozhovorů najdete v novém čísle časopisu BIKE/PELOTON, které vychází koncem týdne. 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: