Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS CYKLOKROS: Ani pád, až spadlý řetěz připravil Kopeckého o titul mistra světa

Sport

03.02.2018

Tomáš Kopecký, narozený ve Velké Británii a žijící v Nizozemsku, získal pro Česko první medaili na cyklokrosovém mistrovství světa ve své domovině Valkenburgu. Stříbro! A v posledním kole ho v rozhodujícím momentu zbrzdil spadlý řetěz.

Po šesti letech (po bronzu Adama Ťoupalíka v Louisville) tak vystoupá česká vlajka na juniorské stupně vítězů. Třetí rok po sobě neodjede český cyklokros ze šampionátu bez medaile.

Ale mohla být zlatá! Kopecký šel do čela, začal získávat odstup. Jenže ve sjezdu po šikmé stráni, kde kolo drncá jako splašená koza, mu spadl řetěz.

„Poctivě jsem měnil kola každý půlokruh, ale na třetím kole už nemám vodítko a právě na něm mi spadl. Nebyla to chyba mechaniků, že mi ho dali, nestíhali je ani čistit. Rychle jsem ho nahodil, ale propadl jsem se dozadu. Chvíli jsem doufal, že by Tullett ještě mohl udělat chybu, ale za nějaký čas jsem zjistil, že už to nepůjde. Byl jsem zklamaný, byl jsem tak blízko. Fyzicky připravený, ale potkala mě smůla,“ vyprávěl.

"Wapky v depu měly slabý proud a stála se na ně fronta. Než jsem kolo domyl, Tomáš projel a musel vzít tréninkovou trojku," dodal otec Petr Kopecký, celý od bahna, jinak profesor politologie na univerzitě v Leidenu.

V nesmírně obtížných podmínkách rozblácené trati v parku pod kasinem na mýtickém cyklistickém vrchu Caubergu to byl nádherný závod. Dlouho se zdálo, že Kopecký kontroluje špičku, i když ho hned v prvním kluzkém sešupu jeden ze soupeřů shodil na kůl oplocení. „Bylo tam moc adrenalinu. Narazil jsem si ruku, ale při závodě to necítíš. Vytáhl jsem kolo z bariéry a hnal to dál. Spíš jsem malinko znervózněl, že jsem musel dotahovat.“

V úvodu se staral o tempo úřadující mistr Evropy z Tábora, Loris Rouiller ze Švýcarska (nakonec se propadl až na šestnáctou pozici), za ním pětice pronásledovatelů. Ale ve druhém kole odskočil v českém dresu od Kalase britský jezdec Ben Tullett.

Získal až 16 vteřin náskoku, jenže Kopecký si ho ve třetím (ze čtyř, junioři jedou na 40 minut, pozn. red.) kole docvakl. Častěji běhal, do kopce vypadal suverénní, po jednom podklouznutí se ihned sebral. „Taktiku jsem splnil, tlačil jsem na něj zezadu, dostal ho pod tlak. Plánoval jsem útok, nechtěl jsem to nechat do finiše,“ říkal.

Zdálo se, že pojedou spolu a světová jednička prokáže v závěru dominanci. Jenže Tullett znovu zaútočil a Kopecký nástup nezachytil, protože mu spadl řetěz. Naopak zezadu zahrozili dva Nizozemci. Přesto stříbrnou pozici udržel, bronz bere Ryan Kamp z Nizozemska (rozdíly 22, resp. 8 vteřin).

„Takticky jsem to zvládl, byl to úžasný závod, pro nás juniory nesrovnatelný s jiným v celé sezoně. Ti lidi okolo… Ohromně emocionální,“ radoval se v cíli teprve 18letý Tulett, třetí z mistrovství Evropy v Táboře. „Má dobrou sezonu, je nesmírně silný, ale přesto mě hodně překvapil,“ povídal Kopecký.

Dalších pět Čechů, nejlíp 21. Jakub Schierl, dojelo ve třetí a čtvrté desítce ze 74 účastníků.

Rozsáhlou reportáž z mistrovství světa v cyklokrosu včetně rozhovorů najdete v novém čísle časopisu BIKE/PELOTON, které vychází koncem příštího týdne. 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: