Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Černý vyhrál Czech Cycling Tour a chce na mistrovství světa

Sport

14.08.2017

Vítězem devátého ročníku etapového závodu první kategorie UCI Czech Cycling Tour se stal Josef Černý, čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Elkov/Author. Spolu s ním vystoupili na stupně vítězů druhý další český jezdec Jan Bárta (Bora/hansgrohe) a třetí skončil Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Do elitní desítky se dostali i další naši jezdci Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) a Jiří Polnický z Elkov/Author, což pro českou cylistiku znamená velice dobrý bodový zisk do světového žebříčku.

Před závěrečnou etapou z Olomouce do Dolan a devíti okruhy kolem cílového města byli rozestupy na čele pořadí minimální. To dávalo ještě šance za změny v pořadí. Favorité a jejich týmy si však postavení pohlídali, takže se prakticky nic nezměnilo.

Krátce po startu sice odjelo devět cyklistů, ale nikdo z nich nebyl ve výsledkové listině vysoko. Přesto si peloton odstup hlídal a skupině nedovolil získat větší než dvouminutový náskok. Dlouho odstup hlídali jezdci Elkovu/Author, především Vojtěch Hačecký, pak je vystřídali závodníci italských stájí Wilier Triestina - Selle Italia a Bardiani CSF.

Čtyři okruhy před cílem měli uprchlíci k dobru již jen 35 vteřin, ale dotáhli se na ně dva jezdci a při dalším průjezdu cílem byl odstup zase 1:20. V ten moment ale zrychlili hlavně jezdci CCC Sprandi Polkowice a BORA/hansgrohe, kteří toužili po dalším etapovém vavřínu. Při nájezdu do posledního okruhu byl náskok již jen 26 vteřin a i ten se rychle rozplynul, takže bylo jasné, že ke slovu přijdou spurteři.

A to byla parketa pro Ira Sama Benneta (BORA/hansgrohe), který vybojoval svůj druhý etapový vavřín před Filippo Fortinem (Felbermayr Simplon Wels) a Jannikem Steimlem (Tirol Cyclig Team). Z českých jezdců dojel pátý Jiří Polnický (Elkov/Author), ale mnohem více se radoval na sedmé příčce Černý, který tak pro svoji stáj po pěti letech vybojoval celkové vítězství.

"Je to skvělé, jsem nadšen. Zatím je to moje největší vítězství v kariéře," řekl stříbrný jezdec z českého šampionátu. "Dnes to bylo rychlé a těžké, ale zvládl jsem to já i celý tým, bez kterého bych vyhrát nedokázal. Perfektně jsme si to pohlídali, já dvěma bonifikačními vteřinami ze sprinterské prémie pojistil vedení před Tratnikem a Bárta pak nebyl schopen spurtovat," pokračoval Černý, který si myslí, že tento další úspěch by mohl pomoci k nominaci na mistrovství světa. "Je to zatím ještě daleko, nevím, kdo bude chtít jet, ale myslím, si že bych mohl být nominován."

O svém triumfu rozhodl ve třetí královské etapě. V závěrečném stoupání tam opět nastoupil Bárta (Bora/hansgrohe), ale za ním se udržel Černý a získali minimální náskok na kvartet pronásledovatelů, který udrželi až do závěrečného spurtu. V něm měl více sil Černý, což jej posunulo do čela průběžné klasifikace o sedm vteřin před Bártu a Slovince Jana Tratnika z CCC Sprandi Polkowice.

 

"Vysunutí Toma (Bucháčka) bylo plánované, protože potom jsme uprchlíky nemuseli sjíždět. Já se dnes cítil velmi dobře a pod kopec na okruzích jsem přijel plný síly. Když zaútočil Bárta, tak jsem si to pohlídal, do cílové rovinky vjel na čele a pak to již nebyl žádný problém," řekl Josef Černý. "Být lídrem na domácím závodu je pro mě velká čest a doufám, že to dotáhnu až do cíle."

Předtím druhou nejdelší etapu závodu 202 km vyhrál irský jezdec ve službách německé stáje Bora/hansgrohe Sam Bennett, který uspěl ve spurtu celého hlavního pole. V úvodní týmové časovce dominovali jezdci Elkov/Author.

V táboře stáje Elkov/Author vládla celkově spojenost. "Kluci předvedli dnes, ale i v předešlých etapách výborný výkon a byli za něj odměněni. Vítězství je cenné, k tomu vyhraná etapa Černým a hodně cenný triumf v úvodní týmové časovce jsou skvělé počiny," zhodnotil krátce trenér celku Otakar Fiala. Český úspěch navíc podtrhl vítězstvím v kategorii do 23 let Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

Konečné pořadí Czech Cycling Tour

1. Černý 13:44:55, 2. Bárta +9, 3. Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) +13, 4. Herklotz (Bora-hansgrohe) +18, 5. Hirt +21, 6. Guldhammer (Team Veloconcept) +26, 7. Polnický +36, ...9. Schlegel +43, 42. J. Stöhr +3:02, 50. Kukrle (Elkov Author) +6:53.

Pořadí U23: 1. Schlegel 13:45:38, 2. Asgreen (Team Veloconcept) +9, 3. Rodriguez (Wilier Triestina Selle Italia) +18

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: