Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Byli jsme v Lenzerheide! Staré časy se vracejí. Kulhavý prohání Schurtera

Sport

07.09.2017

Další strhující souboj titánů mountainbikingu se odehrál v Lenzerheide, dějišti příštího mistrovství světa, na skoro domácím „hřišti“ Nino Schurtera. Ten proťal cílovou pásku za bouřlivých ovací švýcarských fanoušků pouhé tři vteřiny před svým věčným soupeřem Jaroslavem Kulhavým.

„Jeden z jeho nejlepších výkonů,“ ocenil ho Christopher Sauser, nedávný šampion a nyní jeho šéf ve Specialized Factory teamu. Kulhavý se totiž letos na cross-country tratích trápil. A teprve tady, ve čtvrtém podniku světového poháru, ukázal svoji pravou tvář.

Na výsluní si klestil cestu z bouře. Ano, hodinu před startem roztrhaly třítisícové štíty okolo údolí mraky a hustě se rozpršelo. Přestalo těsně před startovním výstřelem. Dráhy v trati se zaplnily bahnem, jehož vůně se mísila s odérem statných jehličnanů i klobás v epicentru u jezera.

Schurter vyrážel s číslem 1 se všemi poctami. Kulhavý zůstal zasutý v davu s 22, protože teď nemá vyjeto. A třetí z králů XC Julien Absalon stál po zranění jen mezi diváky.

„Musel jsem se prodírat dopředu a po prvních dvou kolech jsem myslel, že zdechnu, protože mám pořád problémy s dýcháním,“ připustil Kulhavý. V cíli se ale šťastně usmíval, takové pocty už si dlouho nevysloužil. Postupně se prokousával dopředu. „Říkal jsem si nejdřív desítku, pak top pět. Až v posledním kole jsem uslyšel, že jedu o stupně vítězů,“ vyprávěl.

Ano, vpředu kroužil Schurter nejdříve s cyklokrosovým mistrem Van der Poelem, později s Francouzem Marottem a Rusem Sincovem, který si dokonce dovolil mu nastoupit a jít před něj. Jenže v předposledním kole lehce podklouzl a spadl a tím mu otevřel cestu k vítězství. Jenže mezitím se zezadu řítil Kulhavý. Zčistajasna se objevil na čtvrté příčce, za poslední okruh stáhl na Schurtera více než 20 vteřin. V cíli mu zůstaly jen tři…

Jistě, Schurter by jel asi jinak, cítit ho za zády. Anebo jet se o kolo víc, šel by Kulhavý nezadržitelně před něj? „Jsem spokojený s výsledkem, i když vím, jak na tom jsem. Tahle trať se mi moc líbí a vyhovuje mi víc než třeba v Novém Městě. Je hodně technická, přitom ne tak těžká. Kdyby tu byly delší kopce, nevím, jak bych to udýchal,“ hodnotil ještě.

Vzhledem k nadmořské výšce 1 450 metrů raději nocoval dole pod horami v „Schurterově“ městě Churu. Minulý víkend totiž vysokohorskou Andorru úplně odpískal, protože byl navíc nemocný. I dnes jel se zatejpovanými zády. „Pořád nevím, od čeho ty problémy pocházejí. Alergie to není, zřejmě mechanicky bloklá nabouraná žebra z Nového Města,“ krčil rameny.

Na stupních vítězů z dřevěných klád pod alpskými vrcholy v úžasné atmosféře, znásobené výtečnou sobotní bitvou sjezdařů s triumfem legendy Grega Minnaara, užíval zasloužených ovací. Se Schurterem kropili šampaňským fotografy a plánovali další souboj.

Vysoký standard letošní sezony potvrdil také čtrnáctý Jan Škarnitzl. Mezi ženami už, zdá se, překonala problémy, Karla Štěpánová, která se maximálně vydala na 24. místo. Jitka Škarnitzlová nebyla spoojená na 37. místě. A po zranění se vrátila 24. v kategorii do 23 let Jana Czeczinkarová.

Velkou reportáž z Lenzerheide čtěte v příštím vydání magazínu BIKE

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: