Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS akademie aneb (nejen) Prázdniny na kole

Sport

26.04.2016

„Závoďáci na start!“ zavelí hlas v megafonu. Pětapadesát dětí v týmových dresech na okamžik ztichne v napjatém očekávání. S výstřelem se pak rozezní divoké staccato nakopávaných pedálů. Vítejte na kempu akademie Milana Spěšného, bývalého reprezentanta na horských kolech.

Jednoho mrňouse museli vysadit do sedla, Spěšný junior přerval řetěz. „Zajeli do lesa, máme chvíli čas si povídat,“ vyzývá nás hostitel. Orientační závod tříčlenných družstev v terénu modeluje trénink intenzity a taky přispívá k týmovému myšlení, neboť jsou k sobě namícháni mladší se staršími, silnější se slabšími…

„Álbi, kde jsi,“ ozývá se zoufalý hlas. „Zase jsi jim ujel, viď,“ plísní ho hned naoko přísný kouč. Za necelou hodinku je v cíli první formace Absoluťáci. Už první den se tu všem ostatním představily trojice s názvem a vlastnoručně vytvořenou vlajkou týmu.

„Běžte si odpočinout,“ vyzývá je trenér. „Ráno bylo ošklivě, tak jsme jezdili cyklokrosovou techniku, překážky i naskakování. A večer je místo noční hlídky a strašení – nám dobře známých z táborů – čeká endurko na trati vyznačené barevnými blikačkami,“ popisuje nápaditý program.

Už čtvrtý rok obsazuje odborářskou dovolenkovou destinaci na kopci nad Zbirohem, v Hlavaticích, na kraji hlubokých křivoklátských lesů. Ze vsi musíte vydupat skoro kilometrové dvanáctiprocentní stoupání.

Pak se před vámi otevře louka. Děti bydlí v chatkách pod unikátním proskleným skanzenem socialistické architektury, kde mají kuchyni a jídelnu. A kolem travnaté stráně s hřišti i vytyčenými drahami pro nácvik cyklistických dovedností. Za týden rodiče zaplatí 4 200 Kč.

Cyklistická Barcelona z Plzně

Milan Spěšný patří k první generaci českých bikerů, spolu s Radimem Kořínkem začal objíždět kompletní světový pohár, dostal se i na mistrovství světa, byl šestý na Evropě. Už při závodění se věnoval trenéřině, vedl i Ondřeje Cinka. Poslední tři roky je to jeho hlavní džob.

„Všichni mi říkají, že jsem pořád na kole. Jenže já se věnuju dětem a zařizování, na ježdění nemám skoro vůbec čas,“ usmívá se.

Individuálně vede stále okolo patnácti jezdců, k tomu založil v Plzni svoji akademii pro děti. „Potřebovali jsme si vytvořit vlastní základnu jako Barcelona už od malých dětí, které jinak získá fotbal a hokej. A děti na dálku vést nemůžete. V prvním půlroce jich chodilo deset, teď jich máme průběžně skoro padesát. Pomáhá mi pět instruktorů, každý trénink se dělíme do skupin,“ shrnuje vývoj.

Základnu má doma, kromě rodičů ho hlavně materiálem podporuje řada partnerů v čele s plzeňským cyklistickým obchodem Kola-BBM. A tréninkový domov našel v areálu SK Rapid, který má unikátní kilometrový okruh, na nějž můžete vyslat děti bez obav z útoku aut. Pořádá jarní kempy i prodloužené víkendy ai letní týdenní pobyty.

„Živím se tím, ale je to velmi náročné na čas. Život závodníka byl proti tomu veselá zábava. Hledám stále hlavního partnera, který by nás zajistil na delší dobu. Ale snažím se spíš obracet na soukromé firmy než spoléhat na svaz, jehož podpora byla i v době závodění vždycky minimální,“ nechává nahlédnout do zákulisí.

Což opět jen vystihuje aktuální situaci v české cyklistice. Děti vychovávají nadšenci většinou z řad rodičů (Luděk Sáska na Šumavě) s podporou některých značek (Bike Clinic nebo Bike Ranch v Praze, Author Team Stupno), případně pod vedením bývalých závodníků (vedle Spěšného také Václav Ježek v Mladé Boleslavi). Ale tradiční kluby? O těch slyšet není. Ani v Plzni, nedávné baště světa kol, odkud vzešli naposledy Kreuziger či Raboň.

Seznam kapitol

Technika, dynamika, hra – to je základ

Jak vypadá jeho tréninková filozofie? „Chci pomoci dalším naučit se mít rád kolo a k rychlejší cestě na výsluní. Aby se vyvarovali chyb, které jsem dělal já při tom, když jsem neměl trenéra a poznával nové věci sám na sobě.“

Jaký má tréninkový plán? „V průběhu roku trénujeme dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek. Což je ideální po náročných závodních víkendech, kdy někteří rodiče děti málem strhají. V zimě chodíme do tělocvičny, na spinning, na lezeckou stěnu. Pracujeme hlavně na technice a dynamice, vytrvalost se dá získat později. Děláme profesionální cyklistiku zábavnou formou. Co se týká závodů, já spíše doporučuju, ale nikoho nehoním.“

A k jakým míří cílům? „Rád bych vychoval talent (18letý Jonáš Březina už letos startoval na mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, pozn. red.). Ale v rámci akademie také umožnil vývoj i těm dětem, jejichž rodiče na to třeba nemají. Tyhle „děti ulice“ bývají zase dravější, zapálenější a umějí bojovat. O elitním týmu zatím nepřemýšlím, to je v českých podmínkách velmi náročné. Raději bych poslal nadějného juniora rovnou do zahraničí.“

Spěšný dokázal strávit i nedávný rozchod se svým dosud nejúspěšnějším svěřencem Ondřejem Cinkem, jehož přivedl na olympiádu i k titulu mistra světa do 23 let. „Měl jsem s ním plány na olympijské Rio. Ale nevyšel mu úvod sezony a pod vlivem týmu se rozhodl zkusit změnu trenéra. Jistě tím získá nový náboj. I nadále si píšeme, ale nechci mu už do přípravy zasahovat,“ vysvětluje.

U dětí výsledky neřeší, naděje nejmenuje. Podobně se věnuje těm, kteří sbírají už teď medaile na českých pohárech a sviští na kolech zvučných značek, i slečně, která zvládne vyhrát také mezinárodní soutěže ve hře na klarinet. Další členové jeho akademie stíhají i biatlon, triatlon či další sporty.

„Z pohledu tréninkového vedení je důležitější věnovat se dětem. Zlozvyky, které bez něho mohou získat, se už jen špatně odstraňují. Ten projekt mě pohltil, žije jím celá naše rodina,“ dodává Milan Spěšný.

Samozřejmě že jeho děti, 10letou Simonu a 7letého Sama, tady najdete taky. Přichází večer. Sedmička trenérů pečlivě skládá hromadu kol do maličké garáže. Po večeři ocení nejlepší borce dnešního závodu ručně vyřezávanými trofejemi ze dřeva. A zítra je čeká další den. Na kole. Jak jinak.

Seznam kapitol

MS Bike Academy

tréninková akademie malých cyklistů

šéf: Milan Spěšný, bývalý český reprezentant, mj. 6. na ME 2009, 3. ve štafetách ME 2002, dvakrát vítěz ankety nejlepší biker v top ten Pelotonu atd., jezdil v týmech Dynamo Plzeň, Rubena Fort, Merida, Česká spořitelna, Scott&Hagget

sídlo: Plzeň

funguje: tři roky, v průběhu roku, pořádá i víkendové nebo letní kempy

závodníci BBM-bike teamu: Jonáš Březina, Jakub Šulc, Jakub Frank, Filip Štrunc, Martin Pešťák, …

více na www.MSbike.cz

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: