Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Boží Dar pro všechny. V létě i v zimě

Cestování

09.11.2015

Nejvýše položené město v České republice, jen co by kamenem dohodil do Německa. Běžkařský ráj, kde bydlí a trénuje Lukáš Bauer. Ale nejen to. Boží Dar je skvělým místem i pro cyklistiku. Na Ježíškově cestě se projedou a hrou pobaví děti, fyzičku prověříte v kopcích okolo. Prostě boží. Tedy… když máte kliku na počasí.

Nabízíme vám tip na výlet na cestách, které jsme zvládli i s prckem ve vozíku za kolem.

PŘES NEJVYŠŠÍ VRCHOLY. Lukáš Bauer Tour (7,5 km) a Jens Weissflog Tour (24,5 km). Běžkařské okruhy pojmenované po slavném běžci či po skokanovi na lyžích poslouží jako průvodce vašich cest. Vedou krásnými místy a lze z nich libovolně odbočit, jen doporučím si v infocentru pořídit za stovku mapu 1 : 25 000.

Vyrážíme z Božího Daru po Ježíškově cestě, kde se to nárazově rodinami s dětmi jen hemží. Stačí však ujet dva kilometry, odbočit vpravo a cesta pojmenovaná po olympijské skokanské legendě nás neomylně zavede do klidu na německé straně Krušných hor. Jedeme z kopce a do kopce, vozík za kolem ani nedrncá a malý cyklista, jehož nejoblíbenějším slovem se už v necelém roce stalo „to-o“, rozuměj kolo, klidně usíná.

Kaple Sv. Jana Nepomuckého. Po válce srovnána se zemí, před dvěma roky na Mílově postavena znovu.

Kaple Sv. Jana Nepomuckého. Po válce srovnána se zemí, před dvěma roky na Mílově postavena znovu.

Míříme k nedalekému Fichtelbergu, který je s výškou 1 214 metrů nejvyšší horou německé části Krušných hor, spolkové země Sasko i celé bývalé NDR. Společně s okolím blízkého Klínovce tvoří centrum zimních sportů v Krušných horách, vede sem i lanovka. Z Božího Daru je to opravdu kousek, stačí si vybrat dle náročnosti cestu vzhůru, můžete terénem i po silnici. Hrdě vybírám štreku rovně nahoru, v duchu se kasám, jak stojku „vydrtím“ i s klukem za zády. Jenže pýcha předchází pád, vrchol jsem dobyl až se dvěma přestávkami na vydýchání…    

Počasí je luxusní, výhledy zrovna tak. Místní velmi oblíbený hotel má pohnutou minulost. První budova byla postavena v letech 1888 až 1889. V únoru 1963 zde ale vypukl požár a závěje neumožnily příjezd 180 hasičů z širokého okolí. Veškerá technika mířila k hašení na vrchol jen lanovkou (převýšení 303 metrů; zprovozněna v roce 1924, tedy nejstarší v celém Německu), hadice však zamrzaly a objekt vyhořel do základů. Letos v létě se dokončovala rekonstrukce v 60. letech nově postavené budovy.

Na Fichtelbergu. Nejvyšší hora německé části Krušných hor.

Na Fichtelbergu. Nejvyšší hora německé části Krušných hor.

Na občerstvení je jaksi brzy, teď se posviští dolů. A sice o 300 metrů níže směrem na lázeňské město Oberwiesenthal. Sjíždíme dolů, po úpatí Fichtelbergu vede stezka (v zimě krásná běžkařská!), která nás přivádí na romantické místo tři kilometry od města. Budova s krásným výhledem patří hoteliérovi Jensi Weissflogovi, držiteli tří zlatých olympijských medailí ze Sarajeva 1984 a Lillehammeru o deset let později. Můžete si dát něco k pití nebo pokračovat směrem k městu, vše je dobře značené.

Lanovka na Fichtelberg a záhy skokanské můstky na vás vykouknou jako první. Panoráma je magické, celé město leží v poměrně prudkém kopci, stojí za to se zastavit a spočinout. Traverzem pod lanovkou a kolem letní bobové dráhy pak přijíždíme přímo pod můstky, na kterých trénoval Weissflog jako kluk.

Oberwiesenthal je nejvýše položené město v Německu, pro odvážlivce je zde Adrenalin Park, lezecký okruh vám zabere cca tři hodiny. S dětmi oceníte spíš atraktivní jízdu parní lokomotivou po úzkorozchodné železnici, dlouhá je 17 kilometrů a vystupovat můžete takřka libovolně.

Nezaměnitelný pohled na Krušné hory...

Nezaměnitelný pohled na Krušné hory...

Nicméně jsme v horách, a tak je třeba opět přišlápnout. Míříme na Klínovec, s 1 244 metry nejvyšší vrchol Krušných hor. Z Oberwiesenthalu je to jen kousek, nicméně o 350 metrů výše. S juniorem ve vozíku si netřeba hrát na hrdinu, malá placka to jistí. Tentokrát má fyzička stačí.

Na Klínovci je v jistém smyslu smutno, na čemž se shodují snad všichni, které slyšíme na vrcholku hovořit. Což o to, místo krásné, ale zbídačený uzavřený hotel působí ostudně. Zato opravená a zprovozněná rozhledna, vysoká 24 metrů, dojem napravuje. Spolu s hotelem jsou mimochodem nejstaršími a pochopitelně i nejvýše položenými budovami v Krušných horách. Severní svahy jsou oblíbeným lyžařským střediskem. Kdo se necítí fyzicky, může na vrchol v klidu s kolem lanovkou z Jáchymova. Cestou dolů se zastavujeme v občerstvení Krásná vyhlídka. Skvělé místo s velmi dobrou polévkou. Hodinové posezení jako v pohádce.

S malým pasažérem zvládáme samozřejmě méně než nadupaní hobbíci, kteří by si jistě „naložili“ do pedálů ještě více. Z Klínovce zpět na Boží Dar po silnici nemusíte takřka šlápnout do pedálů a sjedete až do samého centra.

PO STOPÁCH JEŽÍŠKA. Městečko Boží Dar je Ježíškovým městečkem. Funguje zde Ježíškova pošta, která rozesílá po celé zemi dopisy orazítkované symbolem Ježíška. A hlavní atrakcí je Ježíškova cesta, slavnostně otevřená v roce 2007.

Malý okruh o délce 5 600 metrů, velký měří 12 900 metrů. Projít lze oba samozřejmě pešky, můžete sednout na kolo i skočit na lyže. Start je u infocentra na radnici v Božím Daru. Co je potřeba? Za třicet korun si zakoupit Ježíškův zápisníček, do kterého budou děti s rodiči zapisovat výsledky úkolů. Výtěžek z prodeje jde na údržbu stezky.

Ježíškova cesta je zábavou pro děti a rodiče. Určitě doporučujeme.

Ježíškova cesta je zábavou pro děti a rodiče. Určitě doporučujeme.

Takže… nezbývá než vyrazit. Trasa má třináct zastávek, každá ve stylově dětském domečku, v každém pak čeká na děti nějaký úkol. Tu poznávají stopy zvěře, jinde stromy podle listů nebo plodů, na dalších zastávkách zase musí uhádnout, co k sobě patří, nebo označit, co je správné. U zastávek (ale nejen u nich) najdete i atrakce. Kolotoče, houpačky, vyřezané a namalované houby, pohádkové postavičky a mnoho dalšího. Nudit se ratolesti zkrátka nebudou. Samozřejmě je prostor si i odpočinout, zhruba čtyři kilometry od Božího Daru je vyhlášené občerstvení s názvem Krmelec. Domácí koláč od paní hospodyně je pověstný, sjíždějí se na něj i místní z okolí.

Když máte okruh (případně oba) za sebou, vrátíte se do infocentra. Zde dětem Ježíškovi pomocníci zkontrolují, zda úkoly splnily správně, orazítkují je Ježíškovým razítkem a rozdají malé dárky.

Na Klínovec vyjedete na kole bez větších problémů.

Na Klínovec vyjedete na kole bez větších problémů.

V okolí Božího Daru se každopádně dá šlapat do pedálů a jezdit na běžkách celé dny. Tak třeba: Vlčí jámy poblíž Blatenského vrchu (v jedné z nich byl i letos v parných dnech v dáli viditelný malý kousek sněhu), rozhledna z roku 1913 na Blatenském vrchu (1 043 metrů n. m.), zajet můžete do nejmenšího českého městečka Přebuz, navštívit aquacentrum a památky v Jáchymově, projít si naučnou stezku Božídarské rašeliniště nebo zakusit gastrozážitek v podobě halušek s čerstvou brynzou ve vyhlášené restauraci Salaš na Rýžovně, kde nám pan hostinský pyšně sdělil: „Já mám nejlepší místo na podnik v celých horách, sedm kilometrů na každou stranu žádná konkurence. V létě dělám tržby jako všechny hospody na Božím Daru dohromady.“

Boží Dar a okolí nabízí zkrátka samé dary, a nejen ty přírodní. Tak v zimě zase třeba na shledanou na běžkách…

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: