Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Bikeři ve vodním příkopu na Velké pardubické

Sport

19.10.2015

Cílová rovinka už byla na dohled, jenže příkopu s chladnou vodou se mezi proutěnými hrázděním nedalo vyhnout. Kolo na rameno. Jeden krok, druhý po kolena do hlubiny… A ještě čtyřikrát! GT Velká pardubická cross-country MTB má za sebou velkou premiéru. Jako první vítězové se zapsali do historie Ondřej Semerád a Zuzana Mrštíková.

Pětidenní déšť připravil na kursu nejslavnějšího koňského dostihu evropského kontinentu hodně náročné podmínky. V den závodu však bylo „jen“ vlhko, dokonce místy vystrčilo paprsky slunce. Jeden okruh měřil 6 900 metrů, přesně jako trať Velké. Účastníky hlavního závodu čekala čtyři kola, kdo se na ně necítil, mohl dát dvě.

„Bylo to hodně těžké, ale velmi zajímavé a technické,“ říkal v cíli spokojený král Semerád z Poličky. „Jakmile jsem viděl ráno počasí, profil trati a pak si ji projel, věděl jsem, že zvolím cyklokrosové kolo,“ prozradil jednu svoji vítěznou fintu, využívající volnosti pravidel.

Několikadenní déšť udělal trať pořádně náročnou.

Několikadenní déšť udělal trať pořádně náročnou.

Ostatně o cyklokrosovém tréninku tu uvažovala i Karla Štěpánová, vítězka letošního Českého poháru MTB, která však na poslední chvíli z rodinných důvodů nedorazila.

Jiří Seidl, bývalý český reprezentant v triatlonu a nyní trenér nejlepší české závodnice Venduly Frintové, odstartoval závod ze silnice za hlavní tribunou, okolo paddocku a stájí pak zamířil peloton přímo na území závodiště. První technická sekce vedla po valech pro diváky, další v lesíku před Irskou lavicí.

Pokračovalo se znovu lesem, dál po hlavní „aleji“ závodiště. Následovaly neúprosné roviny po hluboké mokré trávě, prudké hupy  nahoru-dolů na valech a pak i technické úseky uvnitř závodiště. A na závěr jako lahůdka Malý vodní příkop. „Opravdu mi to dalo zabrat, ale užila jsem si,“ potvrdila vítězná statečná dáma.

Běžně tudy běhají koně. Kola? To byla příjemná změna.

Běžně tudy běhají koně. Kola? To byla příjemná změna.

„Závodiště patří městu, a tak by se mělo co nejvíce využívat pro aktivní zábavu jeho obyvatel. A tenhle závod sem přesně zapadá, moc se mi líbil. I tady v rovinách u Pardubic a Hradce se dá připravit atraktivní závod horských kol. Přesto, že já sám bláto nenávidím a potřebuju suchý tvrdý podklad, aby to odjíždělo,“ prohlásil Michael Skalický, ředitel Dostihového spolku a zdatný biker, který vybojoval pro domácí třetí stupeň vítězů. Při přebírání cen mu pokynul i sošný Josef Váňa v životní velikosti za ním… Možná, že za rok se i on sám postaví do závodu i na kole!

Závod horských kol byl součástí celodenního programu Velké pardubické cross-country. Hned ráno objely jeden okruh lehké sportovní koloběžky. Po nich se tu konal už 46. tradičního New Balance běžeckého krosu. A po něm vyrazila horská kola.

Několik odvážlivců absolvovalo i kompletní pořad Trikoloběhu, v němž byl nejlepší vynikající pardubický atlet Miloš Kratochvíl. „Hlavně koloběžka mi na trati v tom blátě trošku překážela, ale zvládl jsem to. Výborný nápad, tahle trojka,“ smál se unaveně v cíli. „Nejvíc jezdím na kole, ale v závěru mě už chytaly křeče i do břicha,“ dodal další z trojkombinátorů Radim Kramář.

Ti nejlepší si odnesli jako cenu i předplatné magazínu Bike/Peloton.

Ti nejlepší si odnesli jako cenu i předplatné magazínu Bike/Peloton.

Jejich výkony odměnily zajímavé ceny včetně zapůjčení vozu Subaru s plnou nádrží, pobytů v hotelu lesní zátiší nedaleko tratí mistrovství světa horských kol 2016, obutí New Balance, předplatné časopisu Bike a další. „Jsme rádi, že se nám podařilo tenhle závod uvést v život. Vyzkoušeli jsme si řadu detailů a potvrdili si, že máme ve zcela originálním prostředí obrovskou perspektivu,“ vyhlašují pořadatelé.

„Viděl jsem tady hodně zajímavých výkonů. Tenhle závod má opravdu velkou budoucnost,“ poznamenal známý televizní moderátor Stanislav Bartůšek, který sám na vlastní kůži projel mnoho významných sportovních podniků a do chladných Pardubic se právě vrátil z havajského Ironmana.

Výsledky GT Velká pardubická cross-country MTB:

27,6 km Muži: 1. Ondřej Semerád (Prima Polička) 1:01:47, 2. Ondřej Kaplan (SDH vysoká u Holic) 1:03:58, 3. Michael Skalický (DS Pardubice) 1:07:29. Ženy: 1. Zuzana Mrštíková (More Than Bikers) 1:24:45.

13, 8 km Muži: 1. Miloš Kratochvíl (Hvězda Pardubice) 32:39, 2. Milan Dunda (Kupkolo Pardubice) 32:48, 3. Radim Kramář (AC Pardubice) 33:00.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: