Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Tour na vlastní kůži: šlapat i být šik

Sport

30.07.2015

Zažít Tour de France a zemřít. Toto pořekadlo neberte doslova, ale věřte, že tento zážitek pro duši cyklistického nadšence jen tak něco nepředčí. Stejně tak to mají i dámy, které tomuto kouzlu propadly! Buďte si jisti, že nás přibývá, a dokonce se na TDF vracíme a těšíme se na nové zážitky. A to nejen cyklistické.

Tour de France zná vítěze i poražené. Mé letošní zařazení do pelotonu přišlo později, to však nevadí. Z mého pohledu se totiž horské prémii na PRALUP a pověstnému stoupání na Alpe d'Huez jen tak něco nevyrovná. Byla to dramatická podívaná. Vítězství Pinota, poslední sympatická snaha Quintany, dlouhá a bolavá krize Froomea a další. Prostě v předposlední etapě strhující drama, jak se patří.

Miluji velké závody

Ráda bych se podělila o zážitky, které se v médiích neobjevily, a myslím, že by mohly zaujmout.

Proč vlastně vyrazit na Tour de France? Je třeba si plnit sny z dětství. Mě už od té doby fascinují tradiční velké cyklistické sportovní podniky (začalo to Závodem Míru) a obdivovala jsem ikony jako Marco Pantani  - „Il Pirata“ byl patrně nejlepší vrchař své doby a zatím poslední jezdec, který zvládl double Giro – Tour. Pověstného Eddyho Merckxe zvaného Kanibala, který dosáhl na pět triumfů z Tour.

Přála jsem si zažít onu atmosféru a být u toho. Pořídila jsem si silničku, letos již podruhé se vydala na TDF a každý den zakoušela to, co světoví profíci.

Seznam kapitol

Štěstí přeje vybaveným

Pravda, přísloví jsem si trochu upravila, ale zkušenost z loňska radí nepodcenit přípravu. Tak tedy i letošní outfit a výbava byly o poznání pestřejší a z mého pohledu promyšlenější, praktické a samozřejmě šik. Prostě když nejsou výkony, je třeba dobře vypadat.

Jezdit po etapách závodu a užívat si VELKOU DÁMU jako správný fanoušek totiž vyžaduje nutnou dávku příprav, nechcete-li splakat nad výdělkem.

Batoh na zádech na Tour de France oceníte.

Batoh na záda na Tour de France oceníte.

Pojďte se mnou nahlédnout do útrob dámského cyklistického batohu pro Tour de France. Jsou to vlastně samé nezbytné důležitosti, asi jako klasická dámská kabelka. To máte opalovací krém, žabky (kdo má v těch tretrách vydržet celý den!?), dres krátký rukáv (značka Castelli má moc povedené kousky) i scampolo a tílko (tentokrát od značky Scott). Dále tady najdete  bundičku - pláštěnku (pro změnu Scott – má skvělý střih a je i větruodolná), vše funkčně i barevně sladěno.

Cyklistický outfit by prostě měl obsahovat kultovní značky, ty k Tour de France neodmyslitelně patří, protože dělají z podniku velkou cyklistickou událost.

Dále nesmím opomenout vonnou olejovou esenci, správná cyklistka přece musí vonět jako malá slečna a smrdět jako velký chlap. Sportovní hodinky Sunto Ambit 3, neboť je třeba vědět, kolik vaše nožky daly kilometrů, kolik nastoupaly výškových metrů a tak podobně. Zkrátka potřebujete mít své výkony pod kontrolou, moci na sebe být řádně pyšné, případně se o ně podělit s přáteli.

Seznam kapitol

Důležitý je pitný režim

Tak a nyní už vážně. To opravdu důležité je pitný režim a převody. Obojí vás totiž může posléze nejvíc bolet: hlava ze slunce, které do vás stále praží, a nohy, které neutočí těžké převody a nedovolí shodit na lehčí a šlapat kadenčně. Stejně tak špatné sedlo, neboť je něco jiného, když jedete tříhodinový švih nebo celodenní. Třebaže „silničkáři“ batohy nevozí, věřte, že na TDF se vám bude hodit.

Osobně sedlám Scott CR1 z dámské řady Contessa a velká spokojenost. Samotná geometrie rámu je komfortní, uzpůsobená charakteru dámské postavy. Celý den jízdy na CR1 dáte s přehledem a nemusíte se přitom bát ani lenosti, ani těžkopádnosti rámu, ten vás současně požene vpřed.

Někdy je třeba zastavit a vyfotit panoramata.

Někdy je třeba zastavit a vyfotit panoramata.

Kapitolou sama pro sebe je i celkový design kola, ten je decentní a šik! V základu bílý rám se zelenými detaily a k tomu vaše maličkost vzbudí zájem nejednoho cyklisty, to mi věřte. Samozřejmě před odjezdem na Tour de France bylo zapotřebí provést na kole pár drobných úprav pro specifické potřeby závodu, např. výměnu pedálů, ale ani ty nezmenší šarm cyklistické dámy. 

Seznam kapitol

Bude Giro v Praze?

To si tak stoupáte na horskou prémii nad městečko Gap, slunce pere, vám zbývá poslední kilometr na horskou prémii a najednou vidíte známou postavu s fotoaparátem. Dlouhé vlasy, smějící se tvář – Markéta Navrátilová, jež fotí Tour de France už od roku 1992!

Tak se zdravíme a povídáme si, jak dnes etapa asi dopadne, kam se jít v rámci prémie podívat. „Po dvacáté účasti jsem své Tour přestala počítat. Čím jsem starší, tím více mne baví vlastní focení, ale o to méně vše ostatní, co s tím souvisí… Nebýt doma, cestovat, měnit hotely doslova jako ponožky,“ říká a přiznává, že se angažuje na projektu GIRO D'ITALIA 2017 v Praze.

„Ano, je to pravda, společně s Václavem Klausem mladším usilujeme o start Giro d’Italia 2017 Praze. Do Prahy na konci dubna přijel ředitel Gira pan Vegni a jeho dva kolegové a z jejich strany se tato možnost jeví jako reálná. Teď uvidíme, zda to pro Prahu a další města (jednalo by se o start a další dvě etapy na území ČR a o dojezd druhé etapy v Bratislavě) budé také tak zajímavé. Shodou okolností bude v roce 2017 Giro slavit 100 let a je bez pochyby, že by to pro Prahu a Čechy byla prestižní záležitost, stejně tak jako ohromná reklama pro turismus a odvětví s ním související,“ nastiňuje.

Peter Sagan měl na Tour bouřlivou podporu.

Peter Sagan měl na Tour bouřlivou podporu.

Potkala jsem však mnohem víc zajímavých lidí. Například SAGANOVCE (tak jsem jejich tým přejmenovala) i s trenérem slovenské hvězdy Peterem Zánickým. Seznamuji se, dostávám kávu a bidon na památku. Starají se o mě jako o vlastního člena týmu, já vyzvídám drby na Petera Sagana.

Ptám se tedy trenéra Petera Zánického: Jaké je Peterovo nejoblíbenější jídlo? „Nutella. Prostě tu on vážně rád.“ Jaký je jeho další oblíbený sport? „Po sezoně rád vymění silniční kolo za enduro motorku.“ Další členové týmu přidávají, že nejlepší spurter má nového psího mazlíčka jménem Charlie.

Jezdit a povídat můžete na Tour opravdu do sytosti. Nudit se vážně nebudete. Je to dřina a velká zábava.

Neváhejte a příští rok se vydejte na Tour de France, nebudete litovat. Třeba zažijete podobné chvíle jako já… Stojí to za to.

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: