Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Nabitou Marosanu vyhrál Maroši

Sport

24.10.2014

Zatím se to povedlo jen jednomu člověku na světě: dvakrát po sobě vyhrát festival na ukončení bikové sezony Marosana End Of Season v prostoru bývalého uhelného dolu v Žacléři. Je jím Michal Maroši, který tuto akci pořádá už šestánáct let. Nejrychlejší byl v obou finálových jízdách dual slalomu.

Ve slopestylu šly triky nejlíp Tomáši Zejdovi alias Leaderovi. Leader umí, což letos dokázal šestým místem na slopestylu na Crankworx v kanadském Whistleru. Nikam dál se to už dotáhnout nedá. Co dál nabídla Marosana a bez čeho by se neobešla?

1. Charisma. Poprvé Michal pořádal Marosanu před šestnácti lety. Původně to byla jen party, ale pak se přidal i závod. A tak se zrodil základ legendy. Nejdřív se sportovalo, a pak se na baru všichni rozloučili se sezonou, aby si řekli čau - uvidíme se zas na jaře. A přiznejte si, kdo dokáže šestnáct let vydržet u jedné věci? Nebo spíš, kdo za sebou dokáže tak dlouho táhnout takové množství nadšenců? Michal Maroši. A ještě k tomu pak dojede jako první.

2. Pevné svaly. Protože samo se to neudělá. Aby se za jeden víkend daly uspořádat závody v Mazda Dual Slalomu a Budvar Slopestylu, znamená to udělat spoustu práce. Na svahu se musí vykosit tráva, vyrobit klopené zatáčky a skoky, postavit branky, vytáhnout na vrchol startovní bránu a zprovoznit ji. Dole mezitím brigádníci makají na překážkách. Celá plocha se musí zplanýrovat, vyčistit, vysušit, odbahnit a pak se začne stavět. Pracuje se se dřevem, s tunou hřebíků, s kladivy, ručními i motorovými pilami a dalšími nástroji.

3. Dobrá parta. Celé dvacetičlenné partě dá dvanáct dní práce, než všechno nachystá. Kromě tratí se v obří důlní garáži musel vyčistit deseticentimetrový nános prachu, aby se zde udělal jeden z nejstylovějších barů, jaké si umíte představit. Ve chvíli, kdy sem dorazili první diváci, už zde teklo pivo a na grilu se chystaly burgery. Pro všechny návštěvníky se muselo zajistit ubytování, všichni se museli zaregistrovat.

4. Podpora shora. Všichni víme, že bez sponzorů by to nešlo. Ledaže by Maroši zvedl startovné na desetinásobek. „Takže díky všem zúčastněným,” říká legendární biker. Obzvlášť je pak vděčný řediteli žacléřského areálu, který pro Marosanu poskytl tuto jedinečnou závodní arénu již potřetí v řadě.

5. Závodníci. Do dual slalomu se přihlásilo celkem 111 lidí! Do souboje o vítěze slopestylu nastoupilo přes dvacet borců, ale není divu, že jejich počet nedosáhl množství slalomářů. Slopestyle měl parametry světových soutěží a upřímně: kdo z vás má na to skočit z pět metrů vysokého úvodního dropu? Ale i přítomnost dobré tisícovky diváků svědčí o tom, že bikeři nejsou žádní lenoši.

Tak snad zase za rok!

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: