Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Video: Ztrácel a měl deprese. Teď Schleck končí

Sport

10.10.2014

Obvykle končí kvůli kolenům fotbalisté, nyní opouští z tohoto důvodu svět sportu i slavný cyklista. Andy Schleck, vítěz Tour de France 2010, si na letošním ročníku nejslavnějšího závodu natolik vážně pochroumal chrupavku, že nemůže dál. „Jsem hrozně zklamaný, že má kariéra končí takhle. Rád bych závodil dál, ale koleno mi to nedovolí,“ uvedl teprve devětadvacetiletý Lucemburčan.

O jeho konci se spekulovalo od léta. Ve třetí etapě Tour de France ošklivě upadl a podrobil se operaci kolena. Návrat však už není možný. „Tvrdě jsem pracoval na tom, abych znovu zvýšil výkonnost, ale riziko nevratného poškození bylo velké. Proto je to správný krok.“

Nejlepší léta měl Schleck už za sebou. Prožil je v letech 2009-2011, kdy dojel třikrát druhý na Tour de France. Jenže za rok 2010 bylo Španělovi Albertu Contadorovi vítězství kvůli dopingu odebráno (zpětně až o dva roky později) a on se posunul na trůn.

„Je hezké dostat ten dres, ale pro mě se nic nemění. Není to jako vyhrát normálně. Nemám ty samé pocity, jako kdybych vystoupal na nejvyšší stupeň,“ litoval Schleck.

O titulu v roce 2010 rozhodoval i hodně sporný moment. Schleck v patnácté etapě držel žlutý dres a v kopcích útočil, chtěl ujet Contadorovi. Uháněl do cíle na kopci, jenže mu spadl řetěz. Musel slézt z kola a čekal na výměnu. A v ten moment šlápl na plyn Contador. Na videu je to jasně vidět. Nepsaná pravidla přitom říkají, že na žlutý dres se v případě technických problémů nebo pádu neútočí.

Poslední roky se Andy Schleckovi vůbec nedařilo.

Poslední roky se Andy Schleckovi vůbec nedařilo.

„Už jsem byl dávno před Andym, když se mu to stalo. Neviděl jsem to a nevěděl, že má problém,“ bránil se Contador. „Já bych to neudělal. To bylo fér?“ zlobil se Lucemburčan, když nabral ztrátu přes půl minuty.

Posuďte památný moment z Tour de France sami:

zcN2HrkrnF4

To je však minulost. Poslední dva roky ovlivnila kariéru Schlecka také zlomenina kyčle. Byl velmi nevýrazný. Smlouvu s Trekem měl jen do konce sezony. „Byla to několik let krize. Trpěl jsem kvůli tomu i depresemi,“ přiznal letos v létě.

Po letošní operaci zase makal, ale koleno po větší zátěži otékalo. Lékaři mu řekli: „S tím už nic neuděláme.“ A tak velká kariéra končí.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: