Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Novinka vs. starý rám: rozdíl jen 50 vteřin!


31.07.2014

Kolik času ušetříte, když si koupíte nové moderní kolo a vyměníte ho za vaše stávající poněkud starší? Otázka, která fascinuje a svádí k diskuzím snad v každé debatě cyklistů. Odpověď částečně naznačuje testování firmy Specialized v aerodynamickém tunelu. Výsledný rozdíl rozhodně není nijak ohromující.

Autor:Viktor NosekFoto:Bike

Vývojáři otestovali silniční kolo, které bylo „in“ v 80. letech, osazené tehdejšími komponenty Shimano 105. A vedle něj postavili stávající silničku Specialized Venge.

Největší rozdíl kvality mezi oběma kousky je v samotných kolech, a tak byly oba rámy testovány na moderních karbonových ráfcích. Ty z kola 21. století putovala na zhruba třicet let staré.

Na porovnání obou kol se podívejte na videu:

XE_GKePa3CQ

Posed jezdce byl monitorován, aby byl při obou jízdách totožný, stejně jako energie vložená do šlapání. Jak velký rozdíl byl na trati čtyřicet kilometrů? Překvapivě zanedbatelný, pouhých padesát vteřin! Samozřejmě nelze zohlednit komfort jízdy a jiné aspekty. Rychlost je však v zásadě velmi podobná a jen dokazuje, že tady "zakopaný pes" nebude. 

Pro zajímavost: jak jsme psali nedávno, větší zrychlení na stejné trati udělá - k údivu snad všech - pouhé oholení nohou! (Více čtěte ZDE)  

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: