Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Vackovu cestu za medailí na mistrovství světa zastavily křeče

Sport

28.09.2018

Ještě v předposledním stoupání mohlo Česko počítat s téměř jistou medailí na mistrovství světa v silniční cyklistice v Innsbrucku. Jenže v předposledním sjezdu se junior Karel Vacek jako by zastavil a propadl se, zastavily ho křeče. Dojel dvanáctý s bolestí. Přesto to byl dosud nejzajímavější český výkon na šampionátu. Se vším všudy. I s odvážným předstartovním prohlášením: Chci duhový dres.

Velmi rychlý závod juniorů vyhrál největší favorit Remco Evenepoel, kterému při výjezdu do stoupání Igls stačili jen Karel Vacek a Němec Marius Mayrhofer. „Dalo se ho udržet. V tom nebyl problém, na každý jeho nástup jsem hned zareagoval. Bohužel mě pak chytla ta křeč. Nebylo to únavou, nebo výkonností. Těžko říct, proč se to stalo. Je to škoda," okomentoval Vacek závod s denním odstupem. 

Křeč v pravé noze mu bránila šlapat naplno ještě půl okruhu, přesto se dokázal udržet v popředí a do cíle dorazil s Italem Andreou Piccolem na 12. místě.

Závod juniorů se jel v plném nasazení od startu, za první hodinu urazili cyklisté 48 kilometrů. Němci, Belgičané, Američané a další závodníci udávali velmi vysoké tempo. „Jelo se rychle, ale nebyl to žádný problém. Kluci z nároďáku odvedli skvělou práci, když mě pod první stoupání vyvezli do čela. Do kopce jsem najížděl na druhé pozici. To bylo perfektní," popisoval český cyklista, syn bývalého reprezentanta.

Nedaleko před nájezdem do stoupání Gnadenwald došlo k velkému pádu, který zabrzdil i pozdějšího vítěze Evenepoela z Belgie. „Věděl jsem, že Jakub Bouček spadl, ale nevěděl jsem, kdo tam zůstal. Že tam byl i Remco jsem se dozvěděl až v cíli. Měl jsem za úkol balík v kopci trochu očesat a to jsem udělal. Nahoře nás zbylo sedm, ale když odjeli Andrea Piccolo a Marius Mayrhofer, tak se skupina zastavila a Remco se vrátil."

Až do sjezdu ze stoupání Igls se vše vyvíjelo velice dobře. Vacek si hlídal útočícího Evenepoela a byl připraven bojovat o titul. „Snažil jsem se být ve sjezdu co nejvíce aerodynamický a sedl jsem si na rámovou trubku a v tom mě chytla křeč. Nedalo se s tím nic dělat, nemohl jsem nohou pohnout, ztratil jsem kontakt a nemohl pořádně šlapat. Je to zklamání."

Sezóna ještě nekončí a Vacek chce vyhrát prestižní italský pohár, který většinu sezóny vede. A poté už ho čeká přestup o kategorii výše a rovnou mezi profesionály. „Na přestup do Hagens Berman Axeon se těším. Závodní program ještě neznám, o tom se rozhodne později. Tým závodí v Evropě i v Americe, prestižní je hlavně etapový závod WorldTour Kolem Kalifornie, ale také závody v Utahu a v Coloradu. Důležité jsou i reprezentační akce, například Závod míru U23, malé Giro a Tour de l'Avenir. Ale na l'Avenir se musíme nejdřív nominovat jako národní tým. Od příštího roku začínám nanovo."

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: