Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Junioři na silnici chtějí titul mistra světa pro Vacka

Sport

23.09.2018

I po dnešní časovce mužů, kde obsadil Jan Bárta 14. a Josef Černý 24. místo, platí, junioři jsou největší českou nadějí na medailové umístění na mistrovství světa v silniční cyklistice v rakouském Innsbrucku. Karel Vacek, lídr sestavy, chce ve čtvrtek 27. září bojovat o duhový trikot.    

Bude jich na startu stát šest, což je v této kategorii maximální počet. Zasloužili se o to dobrými výsledky na mezinárodních závodech. Ve čtvrtek budou Českou republiku reprezentovat Karel Vacek, Jakub Bouček, Petr Kelemen, Vojtěch Řepa, Jakub Hník a Vladimír Mikšaník. 

V jejich středu stojí Karel Vacek, jeden z nejlepších juniorů na mezinárodní scéně, syn bývalého cyklisty stejného jména a parťáka Romana Kreuzigera staršího. Trať v Innsbrucku nahrává jeho vrchařským schopnostem a na světový šampionát se cíleně připravuje celý rok.

Startovní pole se hodně roztrhá na náročné trati, nepůjde o spurt velkého pelotonu a tak je naděje na dobrý výsledek velká. Kluci se chtějí předvést i jako dobrý tým. To je velmi důležité v profesionální cyklistice, ale začíná se s tím už od dorosteneckých kategorií. Bez kolektivní síly není možné udělat dobrý výsledek. Mnozí investovali do přípravy i vlastní finance. Karel Vacek se seznámil s tratí v Innsbrucku už vloni na podzim. Vojtěch Řepa a Jakub Bouček zde absolvovali soukromé soustředění před několika týdny.

„Začátek závodu a nájezd do Innsbrucku je spíše klasikářský, převážně rovinatý a lehce zvlněný, ale není to příliš technické. Je tam ovšem jeden těžký kopec do Gnadenwaldu, který bude pro vývoj závodu důležitý," říká k úvodu trati Vojtěch Řepa. 

Na juniory čeká nájezd a dva okruhy v Innsbrucku s dlouhým, ale mírným stoupáním do obce Igls. „Průjezd městem není příliš technický. I sjezd z kopce je rovný, jen s jednou zatáčkou.“   

Naši reprezentanti si uvědomují, že budou silní především Italové a Belgičané a chtějí se jim vyrovnat. Pochopitelně je největší favoritem fenomén letošní juniorské sezóny, Belgičan Remco Evenepoel, ale Karel Vacek věří, že mu může být vyrovnaným soupeřem. Ukázal to při posledním velkém měření sil, v italském závodě Giro della Lunigiana. Zde český reprezentant vyhrál dvě etapy, časovku do vrchu a dojezd na vrcholu stoupání.

„Formu mám dobrou. Jsem v klidu. Pokud nebudu mít nějaký technický problém, tak si myslím, že na tom jsem teď líp než Remco. Chci vyhrát titul. Hlavní bude uhlídat soupeře, aby neujela skupina bez nás. Někdo ujet může kdykoliv a kdekoliv. Evenepoel bude mít výbornou týmovou podporu a silní jsou Italové. Jsou to všechno vynikající vrchaři a hlavně budou mít obrovskou kolektivní sílu, protože jakmile se přijede na okruhy a bude vpředu skupina, která bude mít přes minutu náskoku, tak je ani Remco nedojede. Určitě nebude odjíždět jenom jeden Ital, vždy to budou zkoušet minimálně ve dvou," myslí si Karel Vacek, který po dvou letech působení na Apeninském poloostrově dobře zná taktiku a sílu italských cyklistů.

Kromě Italů a Belgičanů jsou silní i Dánové a Norové, ale kopcovitá trať v Innsbrucku jim nevyhovuje, přesto se od nich očekává aktivní přístup k závodu. „Budou to chtít udělat všem těžké. Útočit budou po rovině, protože si uvědomují, že v kopcích nejsou silní," dodává Vacek.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: