Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Začíná sezona cyklokrosu. Kam dosáhnou Češi?

Sport

08.10.2018

Začíná cyklokros, venku bude hnusně. Jedna z nejjistějších meteorologických předpovědí se vyplňuje i letos. Po víkendovém startu světového poháru ve Wisconsinu započne v pátek v Uničově na tradiční trati v lesoparku Šibeník také český pohár.

Otvírá se tak jeho už 50. ročník. „Naplňuje se ambice středoevropského poháru, přihlášeni jsou závodníci ze dvanácti zemí, mezi nimi i David van der Poel z Nizozemska (11. ze světového žebříčku UCI, pozn. red.),“ těší Petra Balogha, šéfa českého cyklokrosu. Prohlédněte si i naši fotogalerii z loňského domácího mistrovství.

Obhájce vítězství v seriálu Tomáš Paprstka (29. v žebříčku UCI) měl před dvěma týdny pád, ale pojede s číslem 4. Hned 5 vedle něho se postaví ještě loni jeho týmový druh Jan Nesvadba, nyní v barvách ČEZ Tábor, který měl v létě svatbu.

„Zatím to jde výborně,“ ocenil. „Snažil jsem se připravit na silnici do terénu, úplně jsem opustil horská kola. Jde to správným směrem, nemůžu se dočkat startu,“ říká. Loni byl druhý v českém poháru, předtím třetí. „Víc, co mi chybí,“ usmál se bojovník, který zahájil sezonu 7. místem na švýcarském NKZ poháru.

Kvalitní mezinárodní obsazení se objeví díky tomu, že budou čtyři závody (ještě Slaný, Kolín a Mladá Boleslav) v C1 kategorii UCI, přinášející výdělky i body pro jezdce, což jim pomůže k nasazení do lepších pozic i na dalších velkých závodech. Další tři podniky českého poháru mají status C2 (Hlinsko, Jičín, Jabkenice). Robert Skála, otec bývalé cyklokrosové naděje, nahrazuje v roli moderátora Jindřicha Pulmana.

Srovnaly se prémie pro muže a ženy v jednotlivých závodech, ne však v celkovém pořadí. Vítězové berou 28 000 Kč, za konečný triumf nejlepší muž 30 000 Kč a žena 14 000 Kč. „Máme radost z nárůstu počtu závodníků, loni jich bodovalo 330, přes 500 jezdilo. Máme z čeho vybírat,“ raduje se Petr Balogh. Loni byla televizní sledovanost závodů okolo dvou set tisíc diváků.

Domácí šampionát zamíří do Holých Vrchů (12. 1. 2019), kde nemohou jet cizinci, proto pak nejsou součástí poháru. Mládež jede vlastní mistrák v Mladé Boleslavi (15. 12.)

Reprezentační družstvo chybělo z ekonomických důvodů na světovém poháru v USA, kde se objevili jen zásluhou svých týmů Michael Boroš (10.) a Kateřina Nash (3.). Kouč národního týmu Petr Dlask ocenil heroický výkon 41leté veteránky. „Jak jela úspěšně proti věkem svým dcerám…“

Ve Waterloo (a tento víkend v Iowa City pravděpodobně stejně) byli kromě Američanů a Kanaďanů jen Nizozemci, Belgičani, Francouzi, Britky a jednotlivci z dalších zemí. „My pojedeme komplet až první evropský světový pohár 21. října v Bernu a pak mistrovství Evropy v nizozemském Rosmalenu (4. 11.),“ dodal Dlask.

Světový pohár se vrátí na státní svátek (17. 11.) do Tábora. Měla by jet doma možná naposledy Kateřina Nash, a stejně taky to vypadá na poslední live souboj na českém území v podání dvou fenoménů Van der Poel – Van Aert. Přenos bude vyrábět belgická televize, ale přímo půjdou na obrazovkách jen muži a ženy elita. Češi zato mohou postavit i členy B výběrů. „A z mistrovství světa chceme medaili,“ doplnil Dlask, sám držitel světového stříbra z roku 2001 právě z Tábora. Česko zůstává stále nejúspěšnější světovou mocností v historii, i když už jen v juniorské bilanci.

Rozhovor s Janem Nesvadbou čtěte v čerstvém vydání časopisu BIKE, které vychází začátkem října.

 

Světový cyklokrosový kalendář 2018/19

13. 9. SP Waterloo (USA)

29. 9. SP Iowa City (USA)

21. 10. SP Bern (Švýcarsko)

4. 11. ME Rosmalen (Nizozemsko)

17. 11. SP Tábor (Česko)

25. 11. SP Koksijde (Belgie)

23. 12. SP Namur (Belgie)

26. 12. SP Zolder (Belgie)

12. 1. M ČR Holé Vrchy (Česko)

20. 1. SP Pont-Chateau (Francie)

27. 1. SP Hoogerheide (Nizozemsko)

2.-3. 2. MS Bogense (Dánsko)

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: