Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS MTB DEN 2: Až do posledního kola/dechu. Šumavská juniorka Sásková má stříbro z mistrovství světa. ROZHOVOR

Sport

06.09.2018

Osmnáctiletá juniorka Tereza Sásková ze Stach na Šumavě získala pro česká horská kola pátou světovou medaili v historii – po dvou krajankách Kateřině Hanušové a Tereze Huříkové a dál Petře Bublové a Jitce Škarnitzlové (před 11 lety).

V nádherném závodě v Lenzerheide nestačila jen na suverénní Rakušanku Stiggerovou, až v posledním z pěti okruhů dokončila dramatickou bitvu s Angličankou Hardnenovou s nohama fotbalového snajpra Wayna Rooneyho. "Už jsem tomu nevěřil, byla za ní. Ale dokázala to, moc si toho cením," radoval se trenér Jiří Lutovský, který ji radil: "V technice se drž vepředu, ať si můžeš jet podle sebe."

Na slušném 12. místě skončila Magdaléna Mišoňová, 37. byla Monika Kučerová. Zato juniorům se vůbec nedařilo, nejlepší dojel 48. s odstupem 9:17 minuty Samuel Jirouš. "Od začátku to bylo nebezpečný, hodně se strkalo. Ale nejelo se mi dobře, špatně se dýchalo a ještě jsem píchnul," nevymlouval se. O kolo zpět dokončili 65. František Honsa a 67. Tomáš Dudek. Alexandre Balmer získal pro Švýcarsko 42. zlatou medaili v hisotorii světových šampionátů.

Jak se ti jelo, Terezo, jak se cítíš v cíli?

Krásný… Do kopce jsem nebyla tak silná jako Harriet (Hardnenová, nakonec třetí), jely jsme spolu od začátku… ona mi ujížděla do kopce a já jí zase z kopce. Dost jsme se tam tahaly, já měla výhodu na kořenech, které jsem jezdila líp a dokázala udržet rychlost. Až v posledním kole mi začala ujíždět, nahoře na kopci měla deset patnáct vteřin. Naštěstí jsem jí ale zase dokázala na kořenitém úseku sjet. Snažila jsem se jí nastoupit, což se mi povedlo. 

Kde se rozhodlo?

Po skoku z kamene jsem projela klopenky a tam ona udělala malou chybu, což mi pomohlo a předjela jsem jí. Jela jsem lepší stopu a měla jsem rychlost, asi jí to rozhodilo a hned udělala další chybu.

Tedy jsi to nevzdala.

Už jsem trochu začala počítat se třetím místem, protože ten její náskok byl docela velký. Asi tam i trochu vytuhla, jak nastoupila… Ale když jsem jí dojela, tak už jsem to nechtěla vzdát a pustit druhé místo.


Byla to odplata za Evropu v Grazu, kde jsi dojela za ní třetí?

Přesně tak, tam to bylo úplně stejný, jen jsme si vyměnily pozici. Tam je to hodně kopcovitý, takže tam měla výhodu, protože je silná.

Objevila se trochu únava po včerejší štafetě, na podobný režim přece jen nejsi zvyklá.

Lehce tam asi byla. Většinou mám dobré starty, tady jsem byla na asfaltovém kopci asi až sedmá. Ale postupně začaly holky, které stály vepředu, odpadat a já se rozjela.

 

Kde jsi měla navrch?

Řekla bych, že asi ve výběru stopy a udržení rychlosti na kořenech. Tam mi to sedlo, tam jsem si byla jistá. Trénovaly jsme to na mokru, takže teď na suchu to bylo ještě snazší a já tam neměla problém. Ale někde jsem jezdila i B-liny, protože při trénincích na mokru jsem áčka nedávala, tak teď z voleje jsem do toho nešla. 

Oba skoky jsi dávala?

Bez problémů.

 

Při závodě spadlo pár kapek…

Jééé, to jsem si vůbec nevšimla.

 

Zvažovaly se pláště před startem.

Měla jsem hrubší rezervní, víc jsem to neřešila.

 

Ani volbu kola - fulla.

Jezdím na něm celý rok (má Specialized S-Works Epic, pozn. red.), jsem na něj zvyklá. Tahle trať na něj sedí a ty nejlepší ho asi měly taky. Letos jsem toho na hardtailu odjela jen hodně málo. Mám fulla nastaveného na sebe, pomohla mi teleskopická sedlovka, nejvíc na kamenném dropu. Dost často tam mívají lidi defekt, já jsem to lehce hodila na předek, překlopila jsem to v rychlosti na jistotu, my jinak máme skoky dost nekontrolovaný.

 

Kdo ti tu fandil?

Táta byl na trati a v cíli, přijeli kamarádi, přišlo mi, že na mě někdo řval snad podél celé trati.

 

Věřila jsi v medaili?

Upřímně? Ani ne. Věděla jsem, že za suverénní Laurou patřím asi mezi pět vyrovnaných. O víkendu jsem na juniorském světovém poháru dojela třetí, ale chyběla tam Laura i Francouzky. A nevěděla jsem, jak na to budou holky mimo Evropu, jestli některá překvapí. Kdybych nebyla do pětky, to bych byla zklamaná. Medaile to je bonus.

 

Sezona tedy vyšla skvěle, třetí na Evropě a dokonce druhá ve světě!

Jo, krásně.

 

Z Lenzerheide si poveš domů také nominaci na mistrovství světa na silnici v Innsbrucku za necelé tři týdny, kde se znovu potkáš i s Laurou Stiggerovou.

Dozvěděla jsem se to včera před štafetami, že bych měla jet. Ve Zlíně na Evropě se mi zadařilo do desítky. Máme tam jedinou holčinu Verču Jandovou, tak aby nebyla sama, podpořím ji.

 

Budeš na to ještě trénovat?

Už moc ne, nepočítala jsem s tím. Pojedu z toho, co mám.

 

Na co můžeš pomýšlet, pohyb v pelotonu přece jen vyžaduje zkušenost a taktickou vyzrálost.

Ale tady budou kopce, stojky, takže pro holky to bude víc o fyzičce. Letos jsem jela dva silniční závody, uvidíme. Když se udržím, budu ráda. Jedeme 75 kilometrů a časovku tu nepojedu, i když jsem v ní byla na domácím mistrovství druhá. Po rovině mi to tolik nejde. Do kopce jsem vyjela dobře, ale jak se to sjíždí dolů, jsem schopna ztratit i minutu.

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: