Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Žlutý dres na Czech cycling tour udržel Rakušan Zoidl až do cíle

Sport

13.08.2018

Prvním rakouským jezdcem, který dokázal vyhrát prestižní etapový závod druhé kategorie UCI, se stal Riccardo Zoidl ze stáje Felbermayr/Simplon Wels. V dnešní závěrečné čtvrté etapě z Olomouce do Dolan si bezpečně uhájil minutový náskok a udržel žlutý trikot. Etapa byla dlouhá 147,9 kilometrů a vyhrál ji v hromadném finiši Filippo Fortin (Felbermayr/ Simplon Wels). V celkovém pořadí se již nic výrazně nezměnilo a nejlepším Čechem v konečném pořadí zůstal na desátém místě Daniel Turek (Israel Cycling Academy), hned za ním je Michael Kukrle (Elkov/Author).

Hned v úvodu etapy unikla šestice Clément Carisey (Israel Cycling Academy) z Francie, Polák Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice), Nor Torstein Traeen (UNO-X Norvegian Dev. Team), Danny van der Tuuk (Metec/THK) z Nizozemí, Maasaki Jamamoto z Japonska a Kazach Igor Chžan (Astana City). Na závodníky čekalo ve druhé polovině etapy devět okruhů v Dolanech, z nichž každý měřil devět kilometrů a také pokaždé poměrně tvrdé stoupání.

Na okruhy přijela šestice s náskokem tří minut a to favority nechalo v klidu, protože žádný z uprchlíků nebyl v popředí výsledkové listiny. Pak se v hlavním poli na čele seřadili jezdci stáje Wilier Triestina/Selle Italia a náskok se začal rapidně tenčit. Pět okruhů před cílem to bylo pouhých 45 vteřin, ale za okruh dále již opět 1:30.

V předposledním kole dostihl peloton nejprve dva z uprchlíků a v zápětí i zbylou čtveřici a rozhodovalo se až v samotném závěru. Spurterské týmy připravovaly pozice pro své hvězdy a z nich byl nejlepší Fortin, který vyhrál již ve Frýdku-Místku, druhý byl jeho krajan Andrea Guardiani (Bardiani CSF) a podruhé v závodě by třetí František Sisr z polské stáje CCC Sprandi Polkowice. "Kluci z týmu mi to výborně rozjeli. Třetí místo je i jejich zásluha a jsem rád, že jsem stupně vítězů vybojoval," řekl Sisr.

 

Třetí etapu Czech cycling tour z Mohelnice do Šternberku, dlouhou 178 kilometrů ovládl k české radosti domácí jezdec Michael Kukrle z celku Elkov/Author. Rakouský jezdec Riccardo Zoidl ze stáje Felbermayr/Simplon Wels si upevnil průběžné vedení a do závěrečného dějství opět nastoupí ve žlutém trikotu 

Na závodníky čekalo celkem osm vrchařských prémií s celkovým převýšením 4 282 metrů, což jasně značilo, že na závodníky čeká pořádná zkouška. Již na prvním stoupání na Dlouhé stráně uniklo z hlavního pole sedmnáct jezdců, když úniky vyprovokoval nejzkušenější jezdec ve startovním poli Tomáš Bucháček (Elkov/Author). I v úniku si počínal velmi aktivně, za což byl nakonec odměněn trikotem aktivity.

Na vrchařských prémiích dominoval Ital Marco Maestri (Bardiani CSF) a za ním pravidelně projížděl Němec Sebastian Baldauf (WSA Pushbikes). Ten byl v úniku i v pátek a bezpečně si udržel trikot nejlepšího vrchaře.

Uprchlíci si neustále udržovali náskok kolen dvou až tři minut. Víc jim peloton nepovolil a při vjezdu do cílového města, kdy jezdce čekaly ještě tři okruhy desetikilometrové okruhy, již byla vepředu jen osmička nejstatečnějších. Ale ani ta nevydržela.

Rozhodovalo se až v posledním okruhu. Ve stoupání na Ecce Homo se vepředu vytvořila pětice jezdců a z ní ještě dokázal odjet Zoidl, ale ve sjezdu, asi kilometr před cílem, se na něj dokázal dotáhnout Kukrle. A v samotném závěru měl více sil a vybojoval etapové prvenství.

"To vítězství je pro asi zatím nejvíc, co jsem dokázal. V posledním kole jsem si začal věřit, ale ne na vítězství. Až když jsem ve sjezdu dojel Zoidla to bylo nadějnější. Bydlím v Hanušovicích, ve Šternberku jsem se narodil a bylo znát, že to tu mám hodně najeté. I proto to vítězství pro mě hodně znamená," říkal v cíli nadšený Michael Kukrle.

Druhý z českých jezdců skončil Daniel Turek (Israel Cycling Academy) na dvanáctém místě s odstupem pěti vteřin, ale v průběžném pořadí je nejlepší na desátém místě a do závěrečné etapy nastoupí v trikotu nejlepšího Čecha.

Rakouský jezdec Riccardo Zoidl byl hrdninou už druhé etapy letošního ročníku závodu druhé kategorie UCI - Czech Cycling Tour. Ta vedla z Olomouce do Frýdku-Místku a jezdci museli zdolat 197,7 km. Zoidl ji vyhrál s náskokem dvou minut a do zítřejší etapy se tak obleče do žlutého trikotu lídra závodu.

Zoidl již na třináctém kilometru ujel spolu se svým krajanem a spolujezdcem z týmu Danielem Lehnerem a německým jezdcem Sebastianem Baldaufem (WSA Pushbikes). Trojice měla na vrchařské prémii na Kojetíně na 74 kilometru k dobru již čtyři a půl minuty a spolu vydržela přibližně až na 136 kilometr, když její největší náskok dosáhl hranice přes pět minut.

Zatímco v začátku úniku to vypadalo, že Zoidl ztratí kontakt, tak v závěru měl sil jasně nejvíce. Zatímco Baldaufovi a Lehnerovi síly docházely, Zoidl se rozjel k velkému sólu, které úspěšně dotáhl až do cílové pásky. Při prvním průjezdu Zámeckým náměstím v cílovém městě měl před pelotonem k dobru 5:30 a před sebou závěrečný okruh dlouhý 38 kilometrů. Především jezdci stáje Bora/hansgrohe, hájící žlutý trikot Christopha Pfingstena měli snahu jeho únik zlikvidovat.

Z časového manka umazali tři a půl minuty, ale to nestačilo. Hrdina etapy uhájil dostatečný náskok, aby se dostal do čela průběžné klasifikace. Peloton do pásky navíc přivedl Zoidlův spolujezdec Ital Filippo Fortin a k české radosti za hned za ním skončil třetí František Sisr hájící barvy polské stáje CCC Sprandi Polkowice, což jej v průběžném hodnocení závodu posunulo na páté místo.

Z jezdců domácí stáje Elkov/Author byl nejlepší Polák Piotr Konwa, ale hned těsně za ním přijeli Jiří Polnický, Tomáš Bucháček, Jakub Otruba i Jan Rajchart, kteří shodně v průběžném hodnocení ve čtvrté desítce ztrácí 2:04, ještě před nimi je na 22. místě Daniel Turek v barvách týmu Israel Cycling Academy.

"Při absenci Černého a Bárty jsme ztratili v časovce více, než jsme mysleli. Dnes se však jelo tempo, bylo jasné, že tato etapa nic nerozhodne. To hlavní přijde zítra a v závěru bychom chtěli být vidět," řekl Otakar Fiala, trenér Elkov/Author.

Týmovou časovku na 18,2 kilometrů v Uničově, která otevřela letošní ročník prestižního závodu Czech Cycling Tour, ovládl jediný ze startujících týmů elitní společnosti WorldTour - Bora/hansgrohe. Obhájci loňského prvenství česká stáj Elkov/Author tentokrát neuspěla a obsadila až deváté místo. 

Na startu se prezentovalo devatenáct stájí. Jako první vyrazila na trať reprezentace Japonska a zajela čas 21:03, který jí nakonec stačil pouze na předposlední osmnácté místo. Trať časovky byla sice po absolutní rovině, ale jezdcům bylo největším soupeřem počasí, konkrétně velké vedro, kdy rtuť teploměru šplhala hodně přes třicet stupňů Celsia.

Z času Japonska postupně další celky umazávaly vteřinky. První se pod dvacetiminutovou hranici dostali závodníci polské stáje CCC Sprandi Polkowice, v jejíž sestavě jel český jezdec František Sisr. To však byli na trati již jen další dva celky - Bora/hansgrohe a Elkov/Author. Německá stáj prolétla cílem ve čtyřech jezdcích Christoph Pfingsten, Maciej Bodnar, Aleksejs Saramotins a Andreas Schillinger a časomíra se zastavila na 19:33, což znamenalo jasné vedení.

Elkov/Author, který nastoupil bez dvojice českých reprezentantů a nejlepší dvojice z domácího šampionátu Josefa Černého a Jana Bárty, kteří startují na Mistrovství Evropy v Glasgowě, na loňský výkon nenavázal. Cílem projela pohromadě čtveřice Jakub Otruba, Jiří Polnický, Jan Rajchart a polský jezdec Piotr Konwa a čas 20:40 je zařadil na deváté místo.

Výsledky: 1. etapa: Týmová časovka (18,2 km)

1. Bora/hansgrohe 19:33, 2. CCC Sprandi Polkowice +13, 3. Wilier Triestina/Selle Italia +50, 4. UNO-X Norvegian Dev. Team +50, 5. Israel Cycling Academy +58, 6. Bardiani CSF +1:02, ...9. Elkov/Author +1:17.

2. etapa: Olomouc - Frýdek-Místek (197,7 km)

1. Riccardo Zoidl (Rak.) 5:00:59, 2. Filippo Fortin (It./oba Felbermayr/Simplon Wels), 3. František Sisr (CCC Sprandi Polkowice), 4. Boguslawski (Pol./Wibatech Merx 7R), 5. Toto (It./Sangemini MG.K. VIS), 6. Pfingsten (Něm./Bora/hansgrohe), ...21. Konwa (Pol./Elkov Author), 22. Polnický, 28. Bucháček, 38. Otruba, 56. Rajchart (vš. Elkov/Author) všichni +2:01.

3. etapa: Mohelnice - Šternberk (178 km)

1. Kukrle (Elkov/Author) 4:31:57, 2. Zoidl (Rak./Felbermayr Simplon Wels), 3. Velasco (It./Wilier Triestina - Selle Italia), 4. Schillinger (Něm./Bora Hansgrohe) všichni +2, 5. van Winden (Niz./Israel Cycling Academy), 6. Saramotins (Lot./Bora Hansgrohe) , ...12. Turek (Israel Cycling Academy) všichni +5, 23. Otruba +1:47, 35. Konwa (Pol./Elkov/Author) +2:56, 37. Polnický +4:07, 49. Rajchart +7:05. 52. Bucháček, 53. Zahálka (všichni Elkov/Author) +9:22.

4. etapa: Olomouc - Dolany (147,9 km)

1. Fortin (It./Felbermayr Simplon Wels.) 3:32:11, 2. Guardiani (It./Bardiani CSF), 3. Sisr (CCC Sprandi Polkowice), 4. Katrašnik (Slovin/Adria Mobil), 5. Velasco (It./Wilier Triestina - Selle Italia), 6. Toto (It./Sangmini  MG K. Vis), ...22. Polnický, 23. Otruba (oba Elkov Author), 24. Turek (Israel Cycling Academy), 43. Kukrle (Elkov/Author), 48. Konwa (Pol./Elkov Author) všichni stejný čas, 69. Rajchart, 77. Bucháček oba +1:28, 89. Zahálka (všichni Elkov/Author) 3:47.

Konečné pořadí:

1. Zoidl (Rak./Felbermayr Simplon Wels) 13:25:40, 2. Schillinger (Něm./Bora Hansgrohe) +1:01, 3. Saramotins (Lot./Bora Hansgrohe) +1:03, 4. Plucinski (Pol./CCC Sprandi Polkowice) +1:25, 5. Schöngerger (Wilier Triestina - Selle Italia) +1:56, 6. Sleen (UNO-X Norvegian Dev. Team) +1:56, ...10. Turek +2:04, 11. Kukrle +2:06, 23. Otruba +3:55, 30. Konwa +5:04, 37. Polnický +6:15, 44. Rajchart +10:41, 58. Bucháček +13:06, 65. Sisr +15:41..

Držitelé trikotů:
Žlutý (vedoucí jezdec): Riccardo Zoidl
Zelený (bodovací soutěž): Riccardo Zoidl
Puntíkatý (vrchařská soutěž): Sebastian Baldauf
Bílý (nejlepší jezdec do 23 let): Torjus Sleen
Červený (nejlepší český jezdec): Daniel Turek
Modrý (nejaktivnější jezdec): Adrian Kurek

Program CCT 2018

9. 8. 2018 Uničov TTT / start 17:00 cíl cca 18:10 / 18,2 km
10. 8. 2018 Olomouc - Frýdek-Místek / start 12:30 cíl cca 17:50 / 197,7 km 
11. 8. 2018 Mohelnice - Šternberk / start 11:30 cíl cca 16:20 / 178,0 km 
12. 8. 2018 Olomouc - Dolany / start 11:00 cíl cca 14:55 / 147,9 km

Jedná se již o desátý ročník největšího českého etapového cyklistického závodu a jediný závod v ČR v kategorii UCI 2.1. Na startu se tradičně sešla vynikající konkurence, ve startovní listině jsou mj. čtyři týmy, které se letos zúčastnily jak ikonické Tour de France či Giro d'Italia. V barvách stáje Wilier Triestina/Selle Italia se představuje Filippo Pozzato, vítěz etap na všech Grand Tour, vítěz Milán - San Remo, Vattenfall Cyclassics, E3 Harelbeke, Omloop Het Nieuwsblad a Tirreno-Adriatico. A v dresu stáje Bora/hansgrohe polský jezdec Maciej Bodnar, vítěz etapy Tour de France z loňského roku.

Jedou i další špičkové týmy z Norska, Polska, Rakouska a poprvé se na CCT představí i japonský národní tým, který se připravuje již nyní na moravských silnicích na mistrovství světa v rakouském Innsbrucku a o Czech Cycling Tour měl obrovský zájem.

Z českých týmů jede Elkov/Author bez obhájce vítězství Josefa Černého, který má údajně po sezoně namířeno do jednoho z prestižních WorldTour týmů. barvách polské stáje CCC Sprandi Polkowice bude zejména ve spurtech bojovat František Sisr, který letos již třikrát zvítězil a v sestavě stáje Israel Cycling Academy se objevuje Daniel Turek.

Organizátoři ze společnosti TTV sport group měli letos s přípravou závodu opravdu hodně práce. Dát dohromady tratě Czech Cycling Tour byl opravdový oříšek. "I když přípravy tratí začaly již v říjnu minulého roku, tak v polovině května se vše zhroutilo a trať časovky, ale i itinerář dalších etap jsme museli začít mapovat znovu," řekl ředitel závodu Jaroslav Vašíček.

Czech Cycling Tour začala leteckou časovkou v Uničově na naprosté rovině. Následuje ´dvoustovka´ z Olomouce do Frýdku Místku přes ikonu Beskyd Pustevny s cílem na Zámeckém náměstí. V sobotu je na programu Jesenické peklo. Už jen osm horských prémii hovoří za vše - Dlouhé stráně, Červenohorské sedlo, Videlské sedlo, Lyra, Hvězda a třikrát Ecce Homo - to bude opravdová podívaná pro fanoušky cyklistiky. Nic jiného, než ´královská etapa´ nejde dodat. I závěrečná nedělní etapa z Olomouce do Dolan nebude žádná procházka a na devíti okruzích v Dolanech se několikrát v minulosti rozhodovalo o konečném pořadí.

Fanoušky ovšem nečeká jen špičková cyklistika, ale také kulturní program. Ten zabezpečí skupina Premier s legendárním hitem Hrobař. Jak na startu, tak i v cíli bude legenda světového sportu, hokejový brankář Dominik Hašek. Po děti bude vždy připraven koutek a soutěže, kde jim ceny předají významní hosté závodu. 

Závodu se v minulých letech zúčastnily i největší světové týmy jako Etixx/QuickStep, Lampre/Merida, nebo Bora/hansgrohe. Z jedců světového formátu jsme na silnicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje mohli vidět bojovat o stupně vítězů borce jako Fernando Gaviria, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Diego Ulissi, Sam Bennett, Leopold König a další. 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: