Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Mistrovství Evropy na silnici ukáže na Moravě hvězdy budoucnosti. Také Češi Vacek a spol. mají ambice

Sport

01.07.2018

I ve stínu Tour de France se mohou na chvíli zablesknout její budoucí hvězdy. Sledujte nadcházející týden od 12. do 15. července mistrovství Evropy cyklistů do 23 let a juniorů v Brně a ve Zlíně. Stejný podnik před pěti lety v Olomouci a Frýdku-Místku ukázal Alaphillipa nebo Skujinše (nyní QuickSteps Floors, resp. Trek/Segafredo), kteří teď Tour jedou, anebo Vakoče (QuickSteps Floors) či Pöstlbergra (Bora/hansgrohe).

Ve startovní listině toho aktuálního by se mělo představit šest medailistů z loňského šampionátu, který se uskutečnil začátkem srpna 2017 v dánském Herningu.

Tuto elitní šestici hlavních favoritů tvoří Marc Hirschi (Švýcarsko/ bronz v závodě jednotlivců do 23 let), Lisa Kleinová (Německo/bronz v časovce do 23 let), Søren Waerenskjold (Norsko/ stříbro v silničním závodě juniorů), Lorena Wiebesová (Nizozemsko/ zlato v silničním závodě juniorek), Elena Pirroneová (Itálie/ zlato v časovce juniorek)  a držitelka dvou medailí Letizia Paternosterová (Itálie/ bronz v silničním závodě juniorek, stříbro v časovce juniorek).

Mezi juniory patří k nejvíce nadějným cyklistům Belgičan Remco Evenepoel, Čech Karel Vacek, Nor Søren Waerenskjold a další. 

Na domácí půdě byli před rokem nejúspěšnější dánští cyklisté, kteří získali čtyři zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Ovšem na Moravě své úspěchy obhajovat nebudou. Ve startovních listinách jsou přihlášeny pouze tři dánské juniorky...

Do bojů v časovkách v Brně a závodů s hromadným startem ve Zlíně zasáhnou cyklisté ze 38 zemí. Trenér českých cyklistů Tomáš Konečný přihlásil celkem 41 závodníků po deseti jezdcích do kategorií mužů a žen do 23 let a juniorů a 11 juniorek. 

„Rozhodnutí o konečné nominaci napříč kategoriemi bylo náročné. V každé kategorii jsem měl o některých jménech jasno, bylo ale těžké rozhodnout, kdo je doplní. Závodníky sleduji skrze celou sezonu, kromě individuálních úspěchů je důležité, jak fungují v týmu a jestli se umí obětovat. Velkou roli sehrálo také mistrovství republiky, samozřejmě nelze rozhodnout na základě výsledku v jediném závodě, ukáže to ale, jak se závodníci umí na vrchol sezóny připravit,“ řekl ke svému rozhodnutí trenér Konečný. Nominaci najdete dole.

"Obsadili jsme všechny kategorie v plném počtu. Silniční závody pojede šest závodníků v každé kategorii a časovky dva čeští reprezentanti. Před domácím publikem se chceme ukázat v nejlepším světle. Největší naději máme rozhodně v kategorii juniorů, kde Karel Vacek letos podává excelentní výkony a patří k velkým favoritům. Celý tým jsem se snažil k němu poskládat, aby mu kluci byli schopní pomoci, což se nám dařilo na všech světových pohárech," dodal kouč. 
 
Vacek patří k nejlepším juniorským cyklistům na světě především v dlouhých kopcích, ale letos se zlepšil také v časovce a je i mistrem republiky v individuálním chronometru. Rozhodl se však startovat jen v závodě s hromadným startem. "S Karlem jsme se domluvili, že se bude koncentrovat jen na silniční závod. Časovka je v pátek a hlavní závod v neděli a nějaké síly to stojí, takže se rozhodl zaměřit se jen na závod s hromadným startem. Celý tým se soustředí především na nedělní závod, aby všichni měli dost sil a pomohli Karlu Vackovi," vysvětluje Konečný. 
 
"Většina týmu nestartovala o víkendu na GP Gènéral Patton v Lucembursku. Místo toho se část týmu připravovala na Šumavě, Vacek společně s Řepou a Boučkem tam ladili přípravu. A Kelemen absolvoval dráhové závody v Polsku. Opravdu máme velkou šanci získat medaili, ale samozřejmě budeme potřebovat i trochu štěstí," věří trenér. 
 
Po zdravotních problémech se do formy vrací Nikola Nosková, jediná česká cyklistka v profesionálním zahraničním týmu BePink. I jí Tomáš Konečný důvěřuje: "Teď dokončila závod Tour de Feminin na šestém místě celkově a ukázala, že formu směřuje k Evropě. Také startuje šest závodnic a budou se snažit Nikole vytvořit nejlepší podmínky. Myslím si, že velmi těžký profil by měl sedět také juniorce Veronice Jandové z Favoritu Brno."
 
V prestižní kategorii mužů U23 bude lídrem Jakub Otruba, který se letos hodně zlepšil a ještě bude v této kategorii další dva roky, což je pro něj a pro národní tým pozitivní. Na Mistrovství republiky ukázal, že je schopný závodit s nejlepšími a dokončil na třetím místě absolutního pořadí. Richard Holec by se měl předvést hlavně v individuální časovce před domácím publikem, protože v Brně začínal s cyklistikou. "Formu zatím nemám stoprocentní, byl jsem nemocný na začátku roku, ale zlepšuji se, byl jsem třetí na mistrovství republiky v časovce a chci se ukázat doma před kamarády a fanoušky." 

Brněnské evropské časovky před pěti lety měly start a cíl na autodromu. Cyklisté ale nekroužili jen po závodním okruhu, který měří pouze pět kilometrů. Třiadvacetikilometrová trasa vedla k přehradě a zpět. "Už před pěti lety nebylo snadné najít vhodnou silniční trať. O podobnou variantu s využitím autodromu, která nám z pohledu bezpečnosti i organizačního zabezpečení hodně pomohla, jsme se snažili i tentokrát. Bohužel v nabitém motoristickém kalendáři Masarykova okruhu nebyla žádná mezera," uvedl prezident organizačního výboru letošního mistrovství Evropy Marián Štetina.

Trať letošního šampionátu přijel zkontrolovat minulý týden Enrico Della Casa, generální sekretář Evropské cyklistické unie (UEC). Při zpáteční cestě se zastavil v Pisárkách, kde obhlédl areál, v němž se koncem července příštího roku uskuteční mistrovství  Evropy horských kol.

Della Casa se setkal s oběma ambasadory letošního šampionátu Ladou Kozlíkovou a Jiřím Škodou, s nímž si povykládal v italštině o problémech současné cyklistiky. Oba také zavzpomínali na start české cyklistické legendy na Giro d´Italia a Škodovo působení v osmdesátých letech na Apeninském poloostrově.

"Jsem rád, že mistrovství Evropy zavítalo po pěti letech opět do České republiky, kde jsou skvělí pořadatelé. Tratě jste vybrali perfektně, budou náročné. Věřím, že v duchu předcházejících evropských šampionátů v silniční cyklistice v České republice i mistrovství Evropy dráhařů v  Brně, dopadne i tento šampionát po organizační stránce velmi dobře," uvedl. "Uvidíte na startu závodníky, kteří budou v krátké době patřit ke světovým hvězdám. Právě dobré výsledky na mistrovství Evropy do 23 let jsou tou nejlepší vizitkou k získání profesionální smlouvy," dodal.

V sobotu a neděli šampionát pokračuje závody s hromadným startem ve Zlíně. Náročný okruh měří 10,4 kilometru s převýšením 290 metrů. Začíná ve Zlíně a přes obce Kudlov a Jaroslavice se vrací zpět do Zlína.  

Oficiální stránky šampionátu najdete zde: www.echroad2018.com

„Rozhodnutí o konečné nominaci napříč kategoriemi bylo náročné. V každé kategorii jsem měl o některých jménech jasno, bylo ale těžké rozhodnout, kdo je doplní. Závodníky sleduji skrze celou sezónu, kromě individuálních úspěchů je důležité, jak fungují v týmu a jestli se umí obětovat. Velkou roli sehrálo také mistrovství republiky, samozřejmě nelze rozhodnout na základě výsledku v jediném závodě, ukáže to ale, jak se závodníci umí na vrchol sezóny připravit,“ řekl ke svému rozhodnutí reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Česká nominace

Juniorky

Časovka – Markéta Hájková, Veronika Jandová

Silniční závod – Petra Ševčíková, Markéta Hájková, Veronika Jandová, Tereza Sásková, Kamila Janů, Klára Pavelková

Junioři

Časovka – Petr Kelemen, Jan Kašpar

Silniční závod – Karel Vacek, Petr Kelemen, Jakub Bouček, Vladimír Mikšaník, Vojtěch Řepa, Jakub Ťoupalík

Ženy U23

Časovka – Nikola Nosková, Tereza Korvasová

Silniční závod – Nikola Nosková, Jana Czeczinkarová, Tereza Korvasová, Anna Bohatá, Nikola Bajgerová, Ema Cetkovská

Muži U23

Časovka – Jakub Otruba, Richard Holec

Silniční závod – Jakub Otruba, Jan Rajchart, Adam Ťoupalík, Tomáš Bárta, Roman Lehký, Richard Holec

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: