Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Dokola okolo kola. Návrat v čase za (už tichou) krásou

Info

12.05.2018

V té stále zrychlující době a její honbě za vítězstvími, body a penězi někdy tak jako by trochu mizela krása kol. Zkuste si ji připomenout při návratu časem (a zde aspoň na pár fotografiích) - v tichém klidu stojících historických velocipedů. Teď na výstavě Mnichovohradišťská cyklistika od roku 1894 ve zdejším městském muzeu. Ta poběží, resp. pojede, až do 31. srpna. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin.

„Na sklonku 19. století začali čeští mužové a ženy jezdit na velocipédech, tehdejší žhavé technické novince. Byly k tomu potřeba dvě věci – nemálo peněz a volný čas,“ praví se v úvodním slovu výstavy, navozující historické konsekvence. V roce 1894 tu byl založen první klub, který měl po roce působení již sto členů a byl velice aktivní v pořádání závodů i společenských akcí.

Ve třech místnostech jako by procházíte epochami z předminulého století až do dneška. Z Mnichova Hradiště pocházel Jiří Murdych, československý reprezentant v cyklokrosu a ještě před listopadovou revolucí se zde v parku u stadionu jezdívaly závody.

Výstava představuje exponáty ze soukromé sbírky Stanislava Hnízdila, doplněnými muzejními předměty a kousky z dalších sbírek. Z těch nejzajímavějších třeba 150 let starý Boneshaker, kostitřas z Francie, jedno z prvních kol poháněných pedály. Anebo stará kola z Anglie, Nizozemska či Rakouska. A také regionální značky Kohout nebo Černohorský. Informační panely připomínají historii cyklisty v celém Českém ráji.

Co kolo, to příběh. Jen pohlédněte, přelétněte očima popisek a nechte zapracovat fantazii… Nabízíme vám malou ochutnávku.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: