Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Čtěte příběhy Corsa Rosa. Právě teď v čase Gira

News

10.05.2018

Do druhé stovky věku vyjel Corsa Rosa, růžový závod, jak je také Giro d´Italia přezdíváno, právě v Izraeli. To je zatím sám o sobě silný příběh, dál od italského území se tak dosud nestalo (jen 1976 v Řecku). Nejlepší čas pořídit si a přečíst právě teď knihu Příběhy Corsa Rosa.

Před pár týdny ji vydal Prostor a navazuje na předcházející objemnou a nádhernou bichli stejného autora, novináře Tomáše Macka, o Tour de France, Příběhy Staré dámy (poprvé 2013 také ke století). V pevné růžové vazbě, jak jinak, přináší Růžový závod 640 stran příběhů, fotografií i statistik (a stojí 597 Kč). Španělská Vuelta, třetí Grand Tour, si na stovku počká ještě 28 let, snad se její kniha objeví dříve!

„Na vrcholu lombardského stoupání Ghisallo se u silnice tyčí malý kostelík. Zasvětili jej Madoně z Ghisalla a vyzdobili jako žádný jiný, neboť stěny lemují stará kola i slavné cyklistické dresy. Nedivme se tedy, že papež Pius XII. prohlásil právě tuto Madonu za patronku všech cyklistů. Nápis na zdi zde hlásá: A tak Bůh stvořil bicykl, aby usnadnil člověku cestu životem.“ Tak začíná prolog.

Knihy závodu, který v sobě podle autora skrývá italskou vášnivost, výbušnost, živelnost, chaotičnost a nevypočítavost. A dokáže být magické a zábavné. Cyklistickou Tour de France charakterizuje jako chutného lososa v restauraci s michelinskou hvězdou. Giro pak jako divoké barbecue, plné překvapení.

A pak se rozplétá historie Itálie i jejího závodu od Garibaldiho, zakladatelů Gattiho a Morgagniho, prvního vítěze Ganny, ale i mnoha dalších přes Coppiho, Bindu, Merckxe, Hinaulta a pak další Italy Saronniho, Mosera, Bugna, Simoniho, Pantaniho, Bassa, Scarponiho až k poslednímu z nich Nibalimu. Ale nechybí už ani Dumoulin, nebojte se.

Stejně tak česká stopa včetně osmi vítězných etap (pět Svorada, z toho tři jako reprezentant Československa, dvě Hruška, jedna Kreuziger) a obsáhlých zpovědí účastníků.

Zde snad jediná drobná výtka bývalému kolegovi z MF Dnes. U vzpomínek na skvělá představení a dvě vítězné časovky Jana Hrušky v roce 2000 sice nechybí připomenutí jeho následného pozitivního dopingového testu, který ho v tom samém roce zastavil na cestě na olympiádu do Sydney, ale brzy ho nechal pokračovat v závodění. Údajně kvůli tyčince, která měla na obalu napsané špatné složení, jak zde tvrdí český cyklista. Dobře, mohlo to tak být.

Ale podobně René Andrle působil ve stejném španělském týmu Vitalicio/pak Once/Liberty Seguros později zdevastovaného mj. i dopingovým skandálem okolo doktora Fuentese. To jsou fakta, a kdo jiný by je s odstupem času mohl/měl českému prostředí lépe vysvětlit, nebo spíš postavit do souvislostí té doby, tedy i Gira, než ti, kdo byli u toho? Sám autor píše, že podle agentury ANSA zůstaly v následujícím roce 2001 při dopingových raziích čisté jen dvě stáje z celého Gira. Nechce se věřit, že mezi ně patřilo zrovna Once s Hruškou a Andrlem.

Nezbývá než respektovat existenci této šedé zóny cyklistiky, jinak se zamotáme do věčných pochybností a kouzlo sportu a jeho bitev, následujícími léty heroizovaných a mytizovaných, vyvane…

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: