Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Česká silnice ožívá. Je tu RoadCup, nová série silničních závodů a maratonů pro všechny

Sport

23.03.2018

RoadCycling.cz společně s pořadateli devíti českých a slovenských závodů připravili novou silniční soutěž RoadCup. Ta zahrnuje dvě pohárové série - RoadRace a RoadMarathon. Ambasadorem série se stal František Raboň.

Do série RoadMarathon patří dobře známé dlouhé maratony Mamut Tour, Beskyd Tour, Tatry Tour, Krakonošův cyklomaraton a Krušnoton. V této soutěži se započítávají nejdelší trasy jednotlivých závodů.

RoadRace je ještě bohatší, patří sem Pravé Tour, Mamut Tour, Beskyd Tour, Jarná klasika, Krakonošův cyklomaraton, Krušnoton, Tour de Zeleňák a Lawi Tour.

Data konání, rozpisy a přihlášky všech závodů najdete na stránkách jednotlivých pořadatelů a také společně na adrese www.roadcycling.cz/roadcup2018

Smyslem dvou pohárů je odlišit dva různé způsoby závodění. Zatímco dlouhé závody série RoadMarathon vyžadují výbornou vytrvalost, odolnost a vrchařské schopnosti, v kratších závodech RoadRace je vyžadována také výbušnost, taktika a dobrá poziční jízda. Závody zařazené do RoadRace jsou jak horské (například Beskyd Tour), tak i podobné slavným klasikám (Pavé Tour). Každý účastník si může vybrat, které závody se mu více líbí a které lépe vyhovují jeho závodnímu naturelu.

„Amatérští a hobby závodníci nemají moc prostoru na prezentaci. Chtěli jsme s tím nějak pomoci, a proto vznikla myšlenka vytvořit nový seriál závodů pod značkou RoadCup, který sdružuje už existující známé závody. Díky tomu budou mít závody jednotné mediální pokrytí.“, říká Simona Davídková, majitelka RoadCycling.cz.

V sérii RoadMarathon se do celkového hodnocení započítávají čtyři nejlepší výsledky, závod s nejmenším počtem dosažených bodů se škrtá. V RoadRace se bude počítat šest nejlepších výsledků z osmi závodů, dva závody s nejhoršími výsledky se nebudou počítat. Není proto nutné absolvovat všechny závody. Tři nejlepší ženy a muži v sériích RoadRace a RoadMarathon budou oceněni na slavnostním vyhlášení.

„Amatérské závody ve své podstatě nahrazují závody nižších výkonnostních tříd, tak jak jsme je znali v dobách dřívějších. A závody ze seriálu RoadRace mohou být vhodným doplňkem závodní sezóny žen a juniorů. Tyto kategorie nemají v Čechách jiné závody vedoucí z bodu A do bodu B, všechny pohárové závody se odehrávají na okruzích a to je metodický nedostatek vzhledem k mezinárodním startům. Naučí se závodit a předpokládat vývoj závodu a naučí se pohybovat v mnohem větším pelotonu.“ dodává Libor Matějka, redaktor RoadCycling.cz

„Amatérská cyklistika je obrovsky důležitá součást celé cyklistiky. Viděl jsem to jako profesionální závodník, kdy mě na Giro d´ Italia hnali čeští fanoušci, z nichž převážná většina jsou i amatérskými závodníky. Vidím to i teď ve své práci, jak jsou amatérští cyklisté důležití pro celý cyklistický byznys v tom smyslu, že když utratí své peníze v cyklistice, značky je většinou dávají zpět do sponzoringu týmů, na které se pak amatéři jezdí dívat,“ říká František Raboň, bývalý skvělý silničář a na závěr kariéry na chvíli i biker. 

„Přeji všem účastníkům, závodníkům, organizátorům, sponzorům i divákům, úspěšný vstup do nového silničního seriálu, který, doufám, zažehne novou velkou tradici silničních akcí, neboť nejlepší pohled na svět není jen ze hřbetu koně, ale i našeho ocelového/karbonového oře,” dodává.

 

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: