Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Andalucía Bike Race je v cíli, Ulman se posunul na šesté místo

Sport

26.02.2018

V bývalé arabské provincii Andalusía na jihu Španělska zahajuje sezonu Česká spořitelna/Accolade MTB team. Radost i smutek prožil jeho lídr Matouš Ulman hned v prvních dvou dnech. Třetí den opět dotahoval špici a jejího lídra Tiaga Ferreiru, portugalského mistra světa v maratonu. O den později klesl na sedmé místo za vítěze etapy Fabiana Rabensteinera s odstupem 2:30 na lídra závodu Tiaga Ferreiru. Čtvrteční etapa byla zrušena. A v páteční zkrácené etapě udržel Ulman sedmé místo.

Závěrečná šestá etapa byla až do poslední chvíle neznámou. Špatné počasí, které se nelepšilo s tratí pořádně zatřáslo. Pořadatelé nakonec vymysleli kratší verzi 35 km dlouhou,ale i tak dost náročnou. Ulman i jeho týmový kolega Višňovský měli možnost poskočit a tak se na etapu svědomitě chystali.
 
"Hned po startu se jelo dost ostře a Matouš nenašel pohodu a trápil se. Tomáš ukázal týmového ducha a velice silnou kamarádskou povahu. Jelo se mu výborně a Matouše doslova strkal očima do cílové pásky. Díky jeho pomoci neztratil a oba si o jedno místo polepšili. Urvali jsme body do UCI rankingu a hlavně kvalitně potrénovali a zase o chlup vylepšili loňskou stopu v tomto tolik prestižním závodě," hodnotí spokojeně Radim Kořínek, týmový šéf České spořitelny.
 
Závěrečnou etapu vyhrál Fabian Rabensteiner (Trek/Sell San Marco), Višňovský byl desátý a Ulman jedenáctý. Celkově zvítězil Tiago Ferreira, Ulamn skončil šestý, Višňovský patnáctý a třetí člen týmu Jan Strož 61.
 
 
Pátá etapa byla odvolána těsně před startem. "Prudký déšť a silný vítr způsobily vyhlášení vysokého stupně nebezpečí. Některá místa jsou pod vodou, etapa by se nedala projet, místy by se muselo plavat, ale nejsme triatlonisti," napsal nám týmový šéf Radim Kořínek. Borce tak poslal na válce a za masérem.
 
Už čtvrtá etapa měla být nejdelší a královská, jenže pořadatelé už v předvečer rozhodli o zkrácení tratě. Velké srážky, sesuvy půdy, extrémní sjezdy, musíme myslet na zdraví účastníků, vysvětlovali.
 
"I tak se hned po startu jelo peklo… Kluci vezli brýle na očích přesně dva kilometry, pak už se to nedalo. Bláto, bláto a zima. K tomu technické sjezdy a množství nebezpečných kamenitých pasáží. Matouš do cíle dorazil bez zadních brzdových destiček. Měl obrovské štěstí, že se posledních 6 km dalo jet na přední brzdu," vzkázal Kořínek.
 
 
O vítězi závodu rozhodl sjezd. Dvojice Italů  z formace Trek - Selle San Marco zariskovala a oběma, Casagrandemu i Rabensteinerovi vše vyšlo a mohli si cílovou rovinku náležitě užít. Promrzlý Ulman dojel opět skvěle na 6.místě a stejnou pozici drží v průběžném pořadí.
 
Smolně dopadl druhý člen týmu ČS Tomáš Višňovský, který z první skupiny těsně před cílem musel vystpupit a opravovat pomalý defekt předního kola. Naštěstí vše zvládl rychle a prolétl cílem na 20. místě.
 
 
Už minulá třetí etapa byla deštivá, jak slibovala předpověď. Ulman s týmovým druhem Višňovským dlouho kontrolovali pohyb v první skupině. V náročném stoupání, kde se muselo běžet, odpadl slovenský závodník, ale jeho český parťák vydržel až do finiše. "Závěrečný spurt Matouš takticky nezvládl, ale přesile jezdců DMT, kteří zůstali ve třech, jen těžko mohl odolat," komentoval jeho výkon týmový šéf Radim Kořínek.

Za Ferreirou dojel druhý jeho krajan Diás a třetí Nizozemec Becking, bývalý parťák Jiřího Nováka z vítězné dvojice na Brasil Ride. Třetí člen českého týmu Jan Strož musel s těžkým defektem čekat na servisní vůz Shimana. 

 

Šestietapový závod Andalucía Bike Race zahájil Ulman vítězným prologem, časovkou na 32 km. Za sebou nechal i portugalského světového šampiona v maratonu Tiaga Ferreiru nebo jeho nizozemského týmového kolegu Hanse Beckinga (DMT Racing).

„Všechno vyšlo tak nějak podle ideálního scénáře. Jelo se intervalově po dvaceti vteřinách, držel jsem si tempo podle waťáků. Brzy jsem dojel kluka před sebou, to mě povzbudilo. I nadále jsem rychle předjížděl, trať vedla po trailech, abych se nezasekl. Odsejpalo mi to,“ říkal Ulman.

Jenže o den později se okolnosti sešly hůř. „Z první asi patnáctičlenné skupinky, odpadl nejdřív Višňák (týmový kolega, slovenská posila Tomáš Višňovský) s pomalým defektem, ale jel kus za námi. Já ho následoval asi na 30. kiláku v kamenném výjezdu. Dal jsem tam dva „červy“, chytlo se to. Snažil jsem se vrátit, moc mi pomohl sjíždět Tomáš. Měli jsme už jen asi dvacet vteřin a na písčité louce přišel defekt znovu,“ popisuje.

Višňovský mu dal svoje zadní kolo, Ulman dojel do cíle s tříminutovou ztrátou. Tuto 72 km dlouhou etapu s převýšením 1 164 metrů vyhrál Michele Casagrande (Trek Selle San Marco), průběžné vedení získal Tiago Ferreira.

„Dokázal jsem to dobojovat. Forma je dobrá pocitově, ale jsme na začátku, to nejtěžší přijde,“ ví Ulman. Týmový šéf Radim Kořínek doplňoval: „Má se zhoršit počasí a přijít vytrvalé deště.“ Dosud bývalo na startu ráno sice jen šest stupňů, ale přes den vystoupaly teploty až k šestnácti.

Mezi několika stovkami účastníků na startu nejprestižnějšího španělského etapového závodu se ukázal i legendární José Antonio Hermida. Jenže skončil hůř než Ulman už v prologu. „Starting bright… ending in dark,“ napsal. Skolila ho silná alergická reakce a odvezla ho záchranka, takže ze závodu musel odstoupit.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: