Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Sportovní fotografie vítězí díky kolům. Předáváme štafetu. Výstava je prodloužena

News

21.02.2018

Svět kol je nejlepší pastvou pro sportovní fotografy. A platí to dlouhodobě. Českou sportovní fotografií roku 2017 se stal snímek Cape Epic od volného fotografa Michala Červeného, spolupracovníka časopisu Bike. Originální souhru cyklistů a jejich dominantních stínů pořídil 31letý autor při etapovém závodě horských kol v Jižní Africe. Poslední ročník soutěže v roce 2001 vyhrál náš fotograf Václav Novák se svým pádem s názvem „Vychutnat si závod, ochutnat trať“. Výstava byla prodloužena do 9. března. Mezitím návštěvníci zvolili nejlepší fotografie ještě v kagorii Sport v Praze. Vyhrál opět Michal Červený s Pražskými schody a získal prémii 10 000 Kč.

„Fotografie v sobě snoubí neobvyklý pohled, výrazné grafické řešení a zároveň silný sportovní okamžik,“ ocenil letošního vítěze předseda poroty docent Filip Láb, proděkan FSV UK.

Putovní cenu pro vítěze převzal Michal Červený v pátek 2. února na pražské Staroměstské radnici při vernisáži bilanční výstavy Sportovní fotografie roku. Ucelenou přehlídku 78 nejlepších novinářských snímků roku 2017 doplňuje výstava Zlaté Nagano autorů Eduarda Erbena, Jiřího Pekárka, Herberta Slavíka a Michala Růžičky.

Výstava navazuje na tradici výročních přehlídek založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Poslední soutěžní ročník proběhl v roce 2001, a pak do roku 2010 pokračovaly nesoutěžní přehlídky. Po sedmileté úplné odmlce Klub sportovních novinářů retrospektivní výstavy sportovních fotografií nyní obnovil ve spolupráci s pořadatelskou agenturou Seven Days Agency.

Do soutěže se přihlásilo 43 profesionálních fotoreportérů, kteří poslali celkem 501 snímků. Vedle hlavní soutěže byly ve hře také dílčí ceny v kategoriích Fotbal, Ostatní sporty, Portrét, SportArt a Foto série. Speciální diplomy vypsaly Hl. město Praha (Sport v Praze) a agentura Czech Tourism (Sport a volný čas), vítěze těchto cen vyberou návštěvníci výstavy.

„Jsem velice rád, že se letos po dlouhé odmlce soutěž znovu uvedla v život. Byl jsem mile překvapený vysokou úrovní přihlášených fotografií. Práce porotce díky tomu bylo opravdu příjemná a radostná, bylo rozhodně z čeho vybírat. Jsem rád, že česká sportovní je na světové úrovni,“ řekl předseda poroty Filip Láb.

Hlavní cenu získal Michal Červený za originální pohled na africký etapový závod horských kol. Fotografii pořídil z vrtulníku, a jak se svěřil, pomohlo mu k ní trochu štěstí. „Na závodu Cape Epic jsem byl už posedmé a nikdy dříve jsem se do vrtulníku nedostal. Až loni jsem si ho konečně na jednu etapu vyprosil,“ prozradil fotograf, který spolupracuje s Mezinárodní cyklistickou federací, několika profesionálními týmy a s odbornými časopisy.

Červeného fotografii dominují dlouhé stíny švýcarských závodníků Nina Schurtera a Matthiase Stirnemanna, pozdějších vítězů etapového závodu. „Měl jsem trochu jiný plán, chtěl jsem stíny větší skupiny závodníků a trochu čistější obraz, ale na to v dané etapě nebyly podmínky,“ prozradil vítěz.

Je symbolické, že snímky Michala Červeného ze stejného závodu v Jižní Africe byly součástí dosud poslední výstavy novinářských fotografií, kterou pořádal KSN v roce 2010. Tehdy šlo o nesoutěžní přehlídku, do níž se zapojili vybraní novináři se svými ucelenými cykly.

Autor vítězné fotografie si odnesl odměnu 50 000 korun, a také putovní cenu, kterou dlouhých šestnáct let schraňoval Václav Novák, výherce poslední soutěžní přehlídky z roku 2001. Jeho vítězná práce „Vychutnat si závod, ochutnat trať“ byla shodou okolností také ze závodu horských kol. I tu si mohou návštěvníci letošní výstavy prohlédnout.

V kategorii Portrét si ocenění odnesla Barbora Reichová (Sport), v kategorii Fotbal Vlastimil Vacek (Právo), v kategorii Ostatní sporty Pavel Lebeda (volný fotograf), nejlepší sérii nafotil Michal Sváček (MF DNES) a cenu poroty v kategorii Sportart získal Michal Červený (volný fotograf).

„Po osmileté odmlce se do historických prostor pražské Staroměstské radnice vrací výstava, jež bývala po desetiletí nejvýznamnější a také nejnavštěvovanější přehlídkou tvorby českých sportovních fotoreportérů zachycujících nejen největší sportovní události roku, ale také nezapomenutelná a neopakovatelná dramata okamžiku, která sport přináší. Vždyť vůbec první vítězná fotografie - Novotného Modlitba za Peru, velký detail zafačovaných rukou horolezce připomínající tragédii československé výpravy pod horou Huascarán v roce 1970, při níž zahynulo všech čtrnáct členů expedice, byla tak expresivním snímkem, že před ním zůstávaly v pohnutí stát stovky a tisíce domácích i zahraničních návštěvníků výstavy,“ připomíná předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis tradici, kterou nyní KSN obnovuje. „Proto věříme, že se výstava opět stane významnou kulturní, společenskou a vlastně i sportovní událostí příštích dnů a týdnů. Zvláště, když bude probíhat v době Zimních olympijských her v Koreji.“

Vítězné obrazy letošní Sportovní fotografie budou zařazeny do veřejné dražby po dobu výstavy do 28. února na portále WWW.SPORTOVNIAUKCE.CZ. Výtěžek z této dražby poputuje České olympijské nadaci. Nevydražené fotografie z celé výstavy budou po jejím skončení věnovány několika subjektům, které byly vybrány Hl. městem Praha a Českou olympijskou nadací.

Výsledky soutěže Sportovní fotografie roku 2017

Hlavní cena
Michal Červený: Cape Epic 2017 (Nino Schurter a Matthias Stirnemann na etapovém závodě horských kol v Jižní Africe)

Fotbal
Vlastimil Vacek: Překonaný (brankář Dukly Praha Filip Rada inkasuje druhý gól v utkání HET ligy, Slavia Praha – Dukla Praha)

Ostatní sporty
Pavel Lebeda: Josef Dostál – Vítězství (MS v rychlostní kanoistice 2017, K1 muži 500m, Račice, Česká republika)

Portrét

Barbora Reichová: Jakub Voráček, hokejista

Sportart
Michal Červený: Plný plyn (závod světové triatlonové série na okruhu F1 v Abú Zabí, SAE)

Série
Michal Sváček: Automobilové závody 24. hodin v Le Mans 2017 (série 10 foto)

Zvláštní ceny poroty

Martin Kozák: 300 zatáček Gustava Havla

Martin Flousek: Neprojdeš

Barbora Reichová: Gabriela Koukalová, Hochfilzen 2017

Tomáš Krist: Skokan

Michal Červený: Cape Epic 2017 (série 10 foto)

Martin Sidorják - Roland Garros 2017 (série 10 foto)

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: