Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS CYKLOKROS: Hustý déšť a bláto den před startem mistrovství světa ve Valkenburgu. Bude to echt kros

Sport

02.02.2018

Prší tak hustě, jako by snad nikdy nemělo přestat. Neprostupná stěna maličkých kapiček mění zemi v obří bahnivou houbu. Kola zapadají do hlubokých rýh a mění noblesní trávník parku před kasinem v oranici. Mnozí jezdci se brodí po kotníky v mazlavé hnědé břečce, ani se jim nechce do sedel. Vítejte v nizozemském Valkenburgu, pár hodin před startem mistrovství světa v cyklokrosu.

Kola vržou a praskají, řetězy, řazení i kotoučové brzdy úpí a těší se na osvěžující wapky. Mechaniky slabší psýchy jistě napadne raději se vrhnout ze skály pod parkem, než absolvovat noční fušku a vyladěné stroje pustit ráno do zničujícího armagedonu. Má totiž přituhnout k nule a celý den tekoucí bahno zhutní a začne lepit…

Kde je hnusně, tam se jede cyklokros, říkají jeho milovníci. „Bude to echt kros,“ odfrkává si hlavní reprezentační kouč Petr Dlask v zablácených gumácích. „Hodně do tahu, potřebujete rozložit síly a pak záleží, jak to podrží na blátě. Trať se bude měnit každou hodinou.“

Přitom Valkenburg je malebné šestnáctitisícové městečko s půvabnými hrázděnými, kamennými nebo cihlovými domky. Doma je tu Amstel Gold Race, slavná silniční klasika, pětkrát (naposledy před šesti lety) se tu jelo mistrovství světa na silnici, dvakrát se zde prohnala karavana Tour de France.

I v dešti tu jezdí plno lidí na kolech, typických městských cruiserech s řídítky ve tvaru vlaštovek a košíky. Vůkol zvlněná limburská krajina s ikonickým vrchem Caubergem se zelená. Jaký to rozdíl po průmyslem zdrcené a nudnou rovinou obklopené německé dálnici D4 od Kolína.

Ve dvou pátečních oficiálních trénincích ušpinila kola i dresy většina účastníků šampionátu. „Bude to hodně těžký závod,“ shodují se všichni, jichž se zeptáte. „Mně se to líbí, my jsme zvyklí,“ říká junior Tomáš Kopecký, letošní vítěz světového poháru, stříbrný z mistrovství Evropy v Táboře, a favorit závodu.

Narodil se ve Velké Británii, ale v Nizozemsku žije v Leidenu s celou rodinou. Jak tady uspěje? Hned na úvod ho potkal defekt, snad si vybral smůlu. Zítra brzy po závodě míří do Belgie na prezentaci svého nového týmu Pauwels/Vastgoedservice. V duhovém trikotu? „Nejsem nervózní, mám rád těžké, kopcovité a technicky náročné tratě. A taky jsem trochu potrénoval běh, abych se dostal do rytmu,“ dodal. Podpoří ho tu nizozemští kamarádi i babička s dědou.

„Pokud nepřituhne, možná nebude třeba měnit kolo v depu ani jednou. Ale máme nachystány tři,“ ukazuje otec Petr Kopecký vyšňořená Colnaga. A pak vyrazil do obchodu koupit novou galusku. Defekt ho potkal hned na úvod, snad si smůlu už vybral. „Taktika? Nebláznit, ale hlídat si to. Často někdo vyrazí už v prvním kole a pak se na čtyřiceti minutách ta díra těžko stahuje,“ říká. Jeden okruh měří přesně 3 004 metrů.

„Menší holky, menší kola, míň místa mezi rámem a galuskou,“ ukazuje trenér Milan Holóssi oranžového favorita své svěřenkyně Pavly Havlíkové. „Na běhání se nejvíc cítí Adéla Šafářová,“ připomíná hlavní trenér Petr Dlask ambice bikerky, třiadvacítky.

Jen Michael Boroš, český elitní muž číslo jedna, pro nějž platí „čím těžší, tím lepší“, se šetřil. Do reprezentačního hotelu, kde tým podporuje i bývalý kouč národního týmu Petr Klouček, přijel až v podvečer.

Z Čechů zasáhne ostře sledovaný jako první do boje už v sobotu v 11 hodin junior Tomáš Kopecký a spol. Ve 13 startují ženy do 23 let a v 15 pak ženy elite i s Kateřinou Nash. V neděli pak v 11 muži do 23 let a v 15 muži elite s Michaelem Borošem. Celé Nizozemsko čeká nejen na triumf Mathieua van der Poela. Všechny závody vysílá i Česká televize se spolukomentátorem Radkem Šimůnkem mladším.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: