Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Via olympijské Tokio. Průdek a Škarnitzlová tvoří nový bike tým

Sport

18.01.2018

Oba mají starší sourozence ve vyšších patrech bikové scény. A teď si je vzájemně vyzvou na souboj. Jitka Škarnitzlová a Matěj Průdek pojedou v barvách nového týmu Gapp system/Cabtech. „Naše vize zní olympiáda Tokio 2020,“ říká jeho sportovní ředitel Tomáš Přibyl.

Ano, sám skvělý biker, který stál před 24 lety u zrodu týmu Česká spořitelna a jako master absolvoval mj. Cape Epic, Trans Germany nebo zimní Snow Epic ve Švýcarsku. „Je to cesta dlouhá a nelehká. A tím nekončíme, naopak bychom se rádi rozvinuli dál. Ale zatím na výchovu mládeže nemáme kapacitu,“ rozvíjí plány.

Tým už má registraci Mezinárodní cyklistické federace UCI a bude se tedy specializovat na cross-country. „Je pro mě pořád prioritou, těší mě vznik tohoto týmu a Tokio je mým snem. Chtěla bych se zase posunout výš. Vyhrát doma, atakovat top dvacet ve světovém poháru a patřit mezi širší špičku. Abychom vyjeli místo pro české holky na olympiádě a pak se tam dostat,“ chystá se Jitka Škarnitzlová.

Tato 27letá členka české reprezentace, bývalá juniorská vicemistryně světa (2007), nyní 43. v žebříčku UCI (mj. 7. na ME a 15. na MS v maratonu) loni jezdila za Českou spořitelnu/Accolade. „Je toho hodně, v čem se zdá zlepšit, ale na druhou stranu jsou to maličkosti. A jezdit top dvacítku ve světě už začíná být zajímavé, ráda bych se dostala k odstupu čtyř až pěti minut na ty nejlepší,“ uvažuje.

Také 20letý Matěj Průdek (naposledy Superior MTB team) má plno elánu: „Plány jsou velké. Chci být nejlepší v Česku ve třiadvacítkách (loni třetí na MČR a 36. na MS, pozn. red.) a pokusit se potrápit ty opravdu nejlepší české jezdce, Kulhece a Škarnu.“

O materiál se postará špičkový mechanik Pavel Čábelický. „Spojili jsme se se Specialized díky Velocentru Voleský. Budeme jezdit Epic HT na SRAM Eagle 1x12 doplněný o pár drobností z Cabtechu. Na spoustě tratí je full sice možná pohodlnější, ale není ideální, hardtail má o dvě kila míň, proto jsme ho vybrali.“

O trenérské vedení se postará velezkušený Karel Martinek, který teď vede i Ondřeje Cinka a další borce. „Připravuju se pod jeho vedením už šestý rok, ví, co na mě platí a funguje. V zimě se věnujeme hodně stabilizaci a zpevnění těla, abychom pak v sezoně zůstali jen na kole,“ říká Škarnitzlová. Třeba o uplynulém víkendu stihla v rámci přípravy mistrovství republiky v cyklokrosu, kde skončila šestá, a hned po něm běžky.

„V posledních letech se zapojilo spoustu prvků a trénink se individualizuje. Ani nejde moc kombinovat do velkých skupin. Není jich potřeba, spíš musíme podchytit juniory a vysvětlit jim, jak se to správně dělá, že je to opravdová práce, ne se jít projet,“ dodávají šéfové týmu.

Už v prosinci byli na Mallorce, koncem ledna letí na Kanárské ostrovy, pak na etapový závod na Kypru a už v březnu startuje světový pohár v Jižní Africe. V závodním programu mají jeho celý kalendář kromě Kanady, ve stejném termínu prvního týdne v srpnu dávají přednost mistrovství Evropy ve Skotsku. K tomu další závody HC i C1, celý český pohár i tři Kola pro život. Škarnitzlová by ráda stihla i evropský a světový šampionát v maratonu – svět se jede až po cross-country v Lenzerheide, na konec sezony v Auronzo di Cadore v Itálii.

Petr Dvořák, technický ředitel firmy Gapp system, titulárního partnera týmu, vysvětluje podporu: „Dává nám to smysl podpořit někoho s vysokými ambicemi. Nabídka „Chceme dva nadějné jezdce dostat na olympiádu“, se nám zalíbila. Mají na to tři roky.“

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: