Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Po povodni míří do mladoboleslavské Štěpánky cyklokrosaři. Jede se o české mistry i světovou nominaci

Sport

10.01.2018

Na tři dny zaplavila zkraje roku boleslavský park na Štěpánce povodeň. Ale říčka Klenice už je zase zpátky v korytě a fanoušci cyklokrosu se mohou těšit. V sobotu se tu pojede už podvanácté mistrovství republiky v cyklokrosu.

„Trať je to rovinatá, ale bude těžká. Hodně pršelo…,“ říká ředitel závodu Antonín Ungermann. „Minulý týden jsem dvě noci nespal, chodil jsem tam třikrát denně. Teď fouká, lepší se to každým dnem, pravidelně to sleduju. Už nemám strach. Ve čtvrtek vytyčíme trať a pustíme tam závodníky na trénink,“ dodal.

Oproti loňsku se přidává smyčka po nájezdu do terénu, aby měli diváci šanci sledovat borce delší dobu. Okruh měří 2 760 metrů s převýšením pouhých 44,3 metrů, nechybí dvě překážky v podobě tradičního „prkna“ přes cestu. Ženy startují v 11.30 a muži ve 13 hodin. Už od okruhu po sjezdu z pražské dálnice bude vyznačeno parkoviště i závodiště.

„Všechny kategorie jedou společně. Do hlavního závodu pouštíme deset nejlepších juniorů a tři kadety z českého poháru. Abychom mohli udělit i titul do 23 let, museli bychom vypsat zvláštní závod. Hodně jsme to diskutovali, ale dokud nemáme padesát schopných závodníků, nechceme devalvovat podobu závodu,“ vysvětluje Petr Balogh, šéf českého cyklokrosu.

Loni tu v pohárovém závodě zvítězili Michael Boroš a Pavla Havlíková. Oba jsou hlavními favority i letos. I když Boroše (závodí za belgický tým Pauwels/Vastgoedservice) právě skolilo nachlazení, jeho mezinárodní výsledky i zkušenosti ostatní přečnívají.

O další medaile by si to měli rozdat třiadvacítkář a předloni nejmladší český mistr v historii Adam Ťoupalík, taktéž z belgického angažmá (BKCP/Powerplus) a dva nejlepší z domácích podmínek – kolínští bike obojživelníci Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba.

Mezi ženami má šance silničářka Nikola Nosková nebo bikerka Adéla Šafářová. Česká jednička Kateřina Nash se až do poloviny ledna připravuje na mistrovství světa doma v Kalifornii, do Evropy přiletí na poslední dva světové poháry v Noumey a Hoogerheide.

„Během Vánoc tu měla velmi náročný program,“ omlouvá reprezentační kouč Petr Dlask její výsledky v závěru roku. Jinak právě ona patří s juniorem Tomášem Kopeckým, jedničkou světového žebříčku, ke dvěma nejvážnějším českým nadějím na světové medaile.

Krom dvou mistrovských dresů a šesti medailí (na prize money je celkem 35 300 Kč pro muže a stejný balík pro ženy, vítězové berou 8 000 Kč) jde teď v Mladé Boleslavi také o nominaci na toto mistrovství světa v nizozemském Valkenburgu. Kouč chce obsadit plné kvóty mládežnických kategorií (23 a junioři), u elity to vypadá velmi reálně na 4 muže + 2 ženy (i když máme 6 + 5 míst). Čerství šampioni mají reprezentační triko jisté. „Boleslavská trať je obtížná, do tahu. Nevyhovuje nikomu, bude to otevřené,“ předvídá k sobotě Dlask, sám bývalý mistr.

Trať mistrovství světa v Nizozemsku, kde se jede 3. a 4. února, si už čeští závodníci vyzkoušeli jeden mezi vánočními svátky. „Byla už vykolíkovaná. Má asi třetinu změn oproti loňsku, jinak postavený cíl, přijíždí se z opačné strany. Bude to strašně těžké, velké převýšení, po vystoupání ke kasinu přijdou ještě dva „velbloudi“,“ popisuje Dlask.

A ještě lákadlo na atmosféru v Mladé Boleslavi, kde se jezdí nejčastěji ze všech míst v zemi. Legendární znalec a hlas českého cyklokrosu Jindřich Pulman se tu chystá komentovat svůj čtyřicátý šampionát (ze 67) a - po něm odejít do důchodu…

Chystáme velkou fotoreportáž.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: