Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Dráhař Bábek je Králem české cyklistiky, nejlepším silničářem není Štybar, ale Nosková

News

10.11.2017

Podobný scénář na letňanském výstavišti, ale odlišné finále nabízí už třetí rok svazová anketa Král české cyklistiky. Novým vládcem se stal v 53. ročníku dráhař Tomáš Bábek z Dukly Brno, držitel dvou medailí z mistrovství světa v Hongkongu. „Cítím se nesvůj,“ byla jeho první slova, když si nasadil korunu na hlavu. Byla mu malá…

Třicetiletý Bábek strávil čtyři měsíce přípravou v Japonsku s keirinovými samuraji, odložil kvůli tomu dokonce svatbu. Gratuloval mu i historický první vítěz Pavel Doležel a řada dalších osobností cyklistické scény. Bábek je patnáctým dráhařem, jemuž se to podařilo. V roce 2011 ho srazilo auto a strávil tři dny v komatu, loni už se ale stal mistrem Evropy v keirinu.

19. na ženském Giru nebo 2. na mužském Roubaix?

Na silnici byla oceněna jako nejlepší Nikola Nosková, která se už předtím dostala do nominace mezi tři nejlepší cyklokrosaře. „Odpočívala jsem po silnici před cyklokrosem týden, to bylo dostačující,“ řekla ke své obojživelnosti. Při vší úctě k jejímu 19. místu v ženské verzi Giro d´Italia dostala velmi nečekaně přednost před Zdeňkem Štybarem, Romanem Kreuzigerem a spol… "Nečekala jsem to. Neměla jsem tak dobrou sezonu a elitní muži na tom byli určitě lépe," řekla sama.

V kuloárech zaznělo: Silničáře dají tomu, kdo přijde. Štybara tu zastupoval jen otec. Loni podobně překvapivě zvítězil Petr Vakoč a ani roky předtím několik výsledků neznělo úplně jednoznačně. A vzhledem k tomu, že svaz cyklistiky na rozdíl od jiných sportovních anket nezveřejňuje počty bodů ani hlasy, těžko může tyto pochyby snadno vyvracet…

Ostatní kategorie už vyhlížely zaslouženě. Na konec bikrosové kariéry si odnesla prvenství Romana Labounková, česká šampionka z Jeseníku a fyzioterapeutka. Chce ale dál pokračovat na kole ve fourcrossu, v němž zahájila stříbrem na mistrovství světa ve Val di Sole. „Chci se věnovat něčemu jinému. Vnímám to tak, že nebezpečí je tam menší a cítím se komfortněji,“ řekla. Trénuje taktéž Elišku Bartuňkovou a věří, že ji dovede už na olympiádu do Tokia 2020.

Cyklokrosový triumf míří za oceán pro Kateřinu Nash. Trofej převzal otec Miroslav Hanuš. „Závody si užívám, ale jsem u toho dost nervózní,“ přiznal. „O dětství dělala Kačenka všechno naplno, a když má sport ráda, vydrží klidně dobrá i přes čtyřicítku,“ dodal.

Handicapovaný titul obhájil Ivo Koblasa, 24letý cyklista Favoritu Brno. Jezdí silnici i dráhu a letos je bronzový z mistrovství svět na 1 km s pevným startem v kategorii C2. „Doufám, že Ivo bude jedním z lídrů, kteří nastoupí po Jirkovi Ježkovi, který skončil kariéru,“ věří mu trenér Viktor Zapletal. „Mám kolem sebe nejlepší lidi včetně Jirky,“ říká sám jezdec. Odvahu mu nechybí, však jeho dědeček byl válečným pilotem RAF a je držitelem Řádu bílého lva.

Bábek se stal cyklistou, když utekl z přírodopisu

Čerstvě 18letý Daniel Babor, mistr světa a Evropy ve scratchi a bronzový v madisonu (s Danielem Rybínem), taky rád maluje a hraje na kytaru. Teď se stal Juniorem roku.

Nejlepší dráhař Tomáš Bábek se stal vítězem světového poháru v keirinu a bronzovým na mistrovství světa, navíc stříbrným na pevném kilometru stejným časem. Po deseti letech od Aloise Kaňkovského získal český cyklista dvě medaile na jednom šampionátu. „Ani nevím, jak se to stalo. Keirin a pevný kilák jsou výkonnostně podobné. Keirin mi nevyšel a chtěl jsem si to vynahradit na kiláku.“ A jak se stal cyklistou? Až ve čtrnácti. „To jsem se chtěl vyhnout písemce z přírodopisu a takhle to dopadlo,“ usmál se.

Ondřej Hanzlíček a Radek Jančík, bronzoví z evropského šampionátu juniorů v krasojízdě dvojic, působí v konkurenčních brněnských týmech Kometě a Heršpice. Ale považují se za kamarády a v národním dresu to vůbec neřeší. Předstihli soupeřící dvojice z kolové, v každé z nichž hraje jeden Hrdlička, otec a syn.

To Jaroslav Kulhavý přijel dobře naložený a viditelně také dobře živený. „Radši se ani nevážím. Možná šest kilo. Aspoň mi to jezdí rychle z kopce,“ vtipkoval. Ale že by zůstal věčně druhý za Schurterem, to rázně odmítl. „Ten moment přišel po mé chybě v posledním výjezdu, nešlo tolik o výkonnost,“ vrátil se k mistrovství světa v Cairns.

Nejlepší trialistkou byla vyhlášena Alžběta Pečínková, stříbrná ze Světových her mládeže v cyklotrialu v Dánsku, přestože Václav Kolář získal další titul mistra světa v biketrialu. Trial zavádí nové pravidlo, kdy vedle trestných bodů, budou zapisovat i plusové. „To má budoucnost, je to dobrý nápad,“ řekla v 15 letech nejmladší vítězka kategorie.

Svaz plánuje obnovit Závod míru

První cenu fair-play získal Jiří Ježek. „Pro mě se nic nemění, budu chtít být součástí cyklistiky i dál. Rozlučky byly dojemný a krásný, ale zůstávám tady v denodenní práci.“ Pak sám ocenil Lenku Janovskou a trenéra Jaromíra Friedeho za jejich čin při českém poháru v Holých vrších, kdy pomohli soupeřce Janě Tesařové, která dostala epileptický záchvat. „Byl to šok, ale i důležitá životní zkušenost,“ řekla studentka zdravotnické školy.

Desátým členem síně slávy se stává dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Miloš Fišera. „Na ta léta soubojů s Radkem (Šimůnkem) vzpomínám moc rád. Byli jsme hlavně kamarádi, ale taky strejda a synovec, i když jsme si tak nikdy neřekli. Dovedli jsme si na trati vyhovět. Ten největší souboj jsme svedli na mistrovství světa v Lanarville. Já vyhrál, on druhý. Věřte mi, že mi to nenechal. Duhový dres se strejdovi nedává. Na tréninku už mě převyšoval, ale ty zkušenosti hrály roli a on to při závodě ještě nedokázal.“

Po této virtuální bude v květnu otevřena i kamenná Síň slávy české cyklistiky v Terezíně. A předseda svazu Marian Štětina připustil, že svaz pracuje na obnově Závodu míru. Což vzhledem k tomu, že jeho rekonstrukci před třemi lety pod vedením Jozefa Regece mírně řečeno nepodpořil, zní tento obrat docela zajímavě. A podivně. Ale nechme se překvapit.

 

výsledky svazové ankety Král cyklistiky 2017

Bikrosař: Romana Labounková. Cyklokros: Kateřina Nash, Handicapovaní: Ivo Koblasa. Junior: Daniel Babor. Dráhař: Tomáš Bábek. Sálový cyklista: Ondřej Hanzlíček a Radek Jančík. Horská kola: Jaroslav Kulhavý. Trial: Alžběta Pečínková. Silnice: Nikola Nosková.

Legenda: Miloš Fišera. Cena fair-play: Jiří Ježek

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: