Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Cink se vrací za hlasem srdce. Po roce na silnici bude jezdit opět v terénu

Sport

18.10.2017

Ani vydařený rok v elitní stáji Bahrain/Merida s účastí na Tour de France neudržel Ondřeje Cinka na silnici. Vrací se na horská kola, kde získal dvouleté angažmá ve španělském týmu Primaflor Mondraker Rotor z města Elche. Bude tam vedle Španěla Colomy, bronzového z Ria, nebo Australana McConnella. O trenérské vedení se mu postará zkušený Karel Martinek.

„Já prostě patřím do terénu. Biky mi začaly chybět, sledoval jsem je v televizi a říkal si, jak to že tam nejsem. Zhruba od poloviny sezony jsem začal uvažovat o návratu a při Tour to dozrálo. Věděl jsem, že MTB jsou pro mě víc, chybělo mi víc možností jezdit sám na sebe,“ vysvětlil. K tomu se jistě přidává i zdravotní aspekt. Poté, co musel zabalit v závěru Tour v 19. etapě vinou natékání kloubů, trápil se s kolenem a nemohl trénovat.

Cink získal skvělou silniční zkušenost. Poté, co loni skončil jeho tradiční tým Merida MTB, přesedlal na kola stejné značky ve stájí Bahrain vedle Nibaliho nebo Izzaguireho. Hned v prvním vystoupení na Tour Down Under v Austrálii se až neuvěřitelně chytil, obstál i v dalších závodech včetně Tour de France, kam se dostal jako úplný nováček a vytrval v úniku s Contadorem na Galibier. Okolo Katalánska jel dokonce jako lídr týmu.

„Paráda, splněný sen. Ale horská kola jsou pro mě víc,“ opakuje. V Bahrain/Merida mu nabízeli dvouletou smlouvu a nemohli uvěřit, že ji odmítl.


„Zájem o mě byl celkem velkej, ale přišel jsem s tím docela pozdě. Plány i rozpočty otové. S Mondrakerem jsem se ale dohodli hned, po prvním roce rozšiřují tým, moc se těším,“ dodává.

Dalšími členy týmu jsou Catriel Andres Soto z Argentiny nebo australská diva Rebecca Hendersonová, přítelkyně McConnella. Po osmi letech na Meridě ho motivuje také změna kola. Koleno mu pomohl vyléčit doktor Aleš Kroužecký z Plzně, který se připojuje do trenérského týmu.

Domácí podporu pomůže Cinkovi řešit Martin Jarouš ve své zličínské buňce Calabrone. „Bydlí kousek ode mě u Evropské v Praze, po tréninku se může kdykoliv zastavit seřídit kolo i na kafe. Postarám se mu o drobný servis, domlouváme i brýle Rudy project. Na závodech budou mít týmový stan, ale on využívá reprezentační zázemí podobně jako Jára Kulhavý,“ říká pořadatel závodu pražského poháru i kuchař národního týmu.

Cink sice končil na horských kolech na bronzovém stupínku na mistrovství světa v Andoře 2015, jenže od té doby mu body UCI vymizely a bude muset sbírat znovu, aby se dostal do odpovídajících startovních pozic. „Musím začít brzy, uvažuji o etapácích Costa Blanca a Andalusia Bike Race, pak světový pohár a po něm se nabízí Cape Epic s McConnellem, což by bylo super. Já bych mohl využit dlouhé tréninky ze silnice, Dan bude rozjetý z australského léta,“ plánuje.

Jak ukázal na silnici, natož znovu v terénu, by nemusel mít problém s aklimatizací. S výsledky necítí tlak, míří až k další sezoně a potom především na olympiádu do Tokia 2020. Schurter a Kulhavý už budou mít natočeno až až a on se dostane do ideálního věku, bude mu devětadvacet… „Bude mistrem světa, to jsem mu řekl už dávno na základě testů a on si nemůže dávat jiné cíle,“ prohlásil Karel Martinek.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: