Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Cyklokrosová Evropa v Táboře už zvoní. Češi dali nominaci, Nash nebude, jedou Škarnitzl i Bína

Sport

03.10.2017

Na zvonění fanouškovských zvonců se těší cyklokrosová Evropa v Táboře o prvním listopadovém víkendu. A domácí pořadatelé doufají, že cinkne i česká medaile. I když nejžhavější uchazečka o ní, Kateřina Nash, reprezentačnímu kouči Petru Dlaskovi start odmítla.

Přitom se vzhledem k úspěšnému tažení na amerických dvou světových pohárech do Evropy chystá ještě v tomto roce. Ale zda stihne i mistrovství kontinentu dlouho nevěděla, neboť má závazky k týmovému programu za mořem. Nakonec nepojede.

„S ní by to byla skoro záruka pódiového výsledku. I tak věřím, že jsme schopni získat dvě medaile. Boroš umí velké závody, Paprstka má skvělou formu, Havlíková jezdí dobře ve Švýcarsku, Adam Ťoupalík se ukázal druhým místem na Superprestige, Jakub Schierl teď vede světový žebříček juniorů,“ říká reprezentační kouč Petr Dlask.

Nominace vypadá takto:

Junioři: Jakub Hník, Tomáš Ježek, Tomáš Kopecký, Vladimír Mikšaník, Jakub Říman, Jakub Schierl, Alvin Tomášek, Jakub Ťoupalík.

U23 ženy: Nikola Bajgerová, Jana Czeczinkarová, Magdalena Mišonová, Nikola Nosková, Adéla Šafářová, Denisa Švecová, Tereza Švihálková, Elizabeth Ungermanová.

U23 muži: Jonáš Březina, David Honzák, Josef Jelínek, Lukáš Kunt, Daniel Mayer, Jakub Šulc, Adam Ťoupalík, Šimon Vaníček.

Ženy Elite: Pavla Havlíková, Vendula Kuntová, Martina Mikulášková, Karla Štěpánová.

Muži Elite: Martin Bína, Michael Boroš, Emil Hekele, Michal Malík, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka, Lubomír Petruš, Jan Škarnitzl.

Fanoušci se mohou těšit, prvních pět tisíc majitelů vstupenky (jednotná cena 299 Kč) dostane skutečný zvonec v bleděmodré barvě. „Národní tým chceme postavit co nejpočetnější, ale je potřeba aby na to měli výkonnost. Kostra se už krystalizuje na českém poháru i v zahraničí. Budeme mít ještě soustředění přímo na trati a závodníci si na ní mohou na krajském přeboru otestovat okruh,“ dodal Dlask před dvěma týdny. Uzávěrka nominací byla 26. října do půlnoci.

Trať je známá, 2 950 metrů s převýšením 50 metrů, dvoje depa, dvoje překážky, stejná s posledním loňským českým pohárem. „Říkalo se, že nám oproti Belgánům vyhovuje sníh, ale to nemusí platit. Myslím, že naši jsou schopni zajet na všem. Sucho nebo bláto bude pro všechny stejné, bude to boj,“ tvrdí Dlask.

„Evropa má obrovskou prestiž, je to navíc čest závodit na takovém závodě doma. Odvedeme maximum, to slibuju za všechny závodníky. A já? Udát se může cokoliv, budu doufat,“ potvrzuje česká závodnice Pavla Havlíková.

Ta se loni se světovou scénou loučila kuriózně s prasklým rámem na světovém šampionátu v Bielesu. „Prasklý rám není dobrá vizitka pro všechny, proto jsem ho tam zahodila, aby nebyl vidět. Jenže mělo to opačný efekt,“ pokrčila rameny. „Ale je to jenom materiál, to se stane. Mám kolo úplně nové, přestavěné, Favorit bude jezdit dobře dál,“ věří.

Program osvěží a hlavně rozšíří sobotní závody veteránů, masters, tedy závodníků nad 30 let. „Už jich je přihlášených dvě stě v sedmnácti kategoriích v pěti závodech,“ potvrzuje šéf organizačního týmu Petr Balogh.

Můžete mezi nimi být i vy. Potřebujete jen licenci českého svazu a pak se přihlásit přes webové stránky www.cyklokros.cz. Startovné činí 1000 Kč. „Prvních třicet Čechů dostane i reprezentační dres, aby je lidi na trati poznali a dostali trvalou památku,“ doplňuje Balogh.

Mistrovství Evropy se jede potřetí, poprvé i s plnohodnotným obsazením nejlepších mužů. Takže se tu v jedné brázdě potkáte i s van der Poelem, Borošem nebo Kantovou.

„Budeme rádi, když se dostaneme na úroveň loňského Pont Chateux ve Francii, to bylo velmi zdařilé mistrovství. Chtěli bychom třináct tisíc diváků,“ staví si Balogh pořadatelské cíle. „Rozšířili jsme týmové parkoviště, protože i žáci mají dnes své karavany, to byl trošku problém. Bezpečnostní rizika jsme museli také pokrýt, což přinese jistá omezení.“

Finanční podpora 10 milionů korun ze strany státu, resp. ministerstva školství už na účet dorazila -  50% záloha už loni, 50% už letos, v Táboře si mohou výskat. „Pro nás je to největší sportovní akce roku. Nabízíme letité zkušenosti ze světových pohárů i šampionátů,“ říká starosta města Jiří Fišer, sám zdatný cykloturista.

Na dvou rotopedech Nadace ČEZ tu v neděli každý návštěvník pomůže vyšlapat neziskovým organizacím Kaňka Tábor a místnímu hospici pár korun na vylepšení jejich práce.

Cyklokrosovou horečku žhaví svaz i vydáním knihy Cyklokros – studnice medailí, kterou napsali Jindřich Pulman a Jaroslav Cícha. Bude se rozdávat zdarma, zajistit si ji můžete na svazu.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: