Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Blíží se mistrovství světa v maratonu na trati Kola pro život, známe českou nominaci

Sport

04.06.2017

Pátý rok a každý líp jezdí v barvách České spořitelny/Accolade týmu Matouš Ulman. Za necelé tři týdny ho čeká mistrovství světa v maratonu na trati v Singenu, která svými parametry připomíná jeho „domácí“ Kolo pro život. Leží u západního cípu Bodamského jezera, kousek do Švýcarska. Nížina, louky, lesy, žádné velké kopce, nejdelší je asi pětiminutový. Kam až může dosáhnout 32letý biker z Černošic u Prahy? „Neuvěřitelně vyrostl, klidně může myslet na medaili,“ chválí ho týmový manažer Radim Kořínek, bývalý znamenitý závodník.

Singen v Černém lese poznáš dobře, že?

Je to tam hodně vabank kvůli rychlé trati. Potřebujete se po startu dostat dopředu a hlídat vývoj závodu. Profily má spíš rovinatější, jen kratší kopce. Dají se tam pošetřit síly, každá minuta v háku se bude v závěru počítat, pořád to je stovka. Šance jsou.

Jak vypadají reálné ambice?

Koncem června jsem trochu promarodil, ale věřím, že se z toho dostanu, závodilo se mi do té doby moc dobře. Desítku vidím reálně, tajně sním o pětce.

Víš, kdo se objeví z elitních borců z cross-country? Rok po olympiádě a na této trati by mohli dostat více chuti na maratonské medaile.

Nevím, nedokážu říct, kdo se tam bude chtít zúčastnit. Slyšel jsem, že to nabízeli Saganovi, ale pochybuju, že by před Tour přijel. Nic to nemění na taktice, i kdyby se objevila silná konkurence z cross-country. Nesmíme se roztřepat. Ti kluci se taky dají porazit, i když jezdí trochu jinak. Víme, že z pár odlišných tréninků zajedou špičkově i maraton.

 

 

Plánujete zásadnější spolupráci se spořitelním parťákem Pavlem Boudným, ale i s dalšími členy české reprezentace?

Na mistrovství světa ani Evropy jsme to nikdy společně neřešili. Tahle trať by tomu možná i nahrávala, určit lídra jako na silnici a jet na něj. Třeba Jarda Kulhavý s Kristiánem Hynkem a my ostatní bychom se pro ně obětovali. Ale v bajcích to bývá individuálnější. Každý chce svůj výsledek urvat sám. Pokud se potkáme ve stejné skupince, pomůžeme si, co to nejvíc půjde.

Máte jasno o materiálu?

Vypadá to na pevná kola. Specialized má letošní novinku, perfektní lehoučká kola, ale bez elastomerů. Já jsem zástance jasné volby, buď pevňák, nebo full, nic mezi. Aby nedrželo jako pevný, a nepružilo jako full, to nemá cenu. Já to střídám podle trati. V Singenu to bude důležité, protože trať není až tak těžká a jede se hodně po loukách a rozbitých polních cestách. Lehčí kolo bude drncat. Vezmeme obě a rozhodneme se na místě i podle počasí.

Máš za sebou letos velmi slušné výsledky ve Španělsku (i s defektem devátý na Andalucia Race) a v Chorvatsku (vítěz XC a třetí v maratonu Premantura Rocky Trail, pozn. red.). Co pro tebe znamenají?

V Andalusii vyhrál maratonský mistr světa Tiago Ferreira, závodil jsem s José Hermidou, za mnou byl i Alan Lakata. V Chorvatsku jel třeba Marek Konwa, Christoph Soukup i Ferreira, nebo naši kluci. Celkově jsem je sice všechny neporazil, ale v některých etapách se mi to povedlo. Hlavně jsem se s nimi dokázal držet.

Naopak – ty sám máš ještě ambice v cross-country, nebo sázíš výhradně na maratonskou kartu?

XC je pro nás maratonce důležité pro trénink rychlosti a techniky. I na maratonech bývají rychlé starty a pak se těžko dojíždí. Cross-country mě pořád baví a když není brutální trať nebo podmínky, rád si ho zajedu. Ale není to pro mě priorita.

 

Česká nominace na MS v maratonu

Muži: Kulhavý, Hynek, Ulman, Boudný, Novák, Rauchfuss, Adel

Ženy: Škarnitzlová, Kolašínová

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: