Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Rozhovor: Anděl na horách Kulhavý se chce zlepšit na skialpech

Sport

18.04.2017

Jaroslav Kulhavý dozrává a moudře se rozhlíží po širším světě, než je ten poskládaný z tlustých gum, převodníků a tlumičů. Jaké má plány na další měsíce a roky?

Letos tedy lehce odpočíváš?

Olympijská sezona je komplet stres kolem všeho, člověk nemá čas řešit jiné věci. Ta po ní bývá volnější, důležitá jen kvůli nějakým základním bodům. Mám šanci vymyslet nové věci, zamyslet se nad budoucností, jak by to mohlo dál fungovat. Potřebuju dobít baterky.

Vypustit to ale asi úplně nejde?

To ne, nejde netrénovat. Hodinám na kole se nevyhnu, spíš jde o cestování za dalšími povinnostmi se sponzory a tak dále. Vybrat si třeba menší závody, které nejsou tak daleko, zkrátka aby to běželo. Nejde dělat pořád všechno naplno a k tomu vyhrávat závody.

Světový pohár ale objedeš kompletní, všech šest podniků?

Ano, ale nebudu v plné koncentraci. Abych stihl i jiné věci a měl čas i na sebe a na rodinu. Uvažoval jsem, že nepojedu do Andorry, kde mi dlouhodobě nesedí nadmořská výška, ale zkusím to, stejně bych jel další závod. Přijedu tam na poslední chvíli, čtyřiadvacet hodin před startem. Třeba se to chytne. Anebo aspoň neztratím moc času.

V podobném duchu to pojede až do olympiády v Tokiu 2020?

Nejspíš ano, i když s olympiádou člověk tak daleko dopředu neví. S největšími partnery jsem dohodnutý na čtyři roky, něco dělat budu muset. Počítám s tím. Dva roky budou odrazové, budu ladit směrem k Tokiu podle dlouhodobé strategie.

Větší silniční představení tedy tímto padá?

Na nějaký definitivní přestup už to asi nebude. Ale když se objeví šance na nějaký lepší závod WorldTour, rád bych ji využil. Zajímalo by mě to. Zatím jsme to teď neřešili, i v bikách je toho spousty a taky si letos potřebuju trochu odpočinout. Mám smlouvu, možná příští rok… Potřebujeme se spojit se silničním týmem, který jezdí na Specialized, jestli mě někam vezmou. Teď jsem dostal nabídku na Okolo Trentina, ale od týmu s jinou značkou kol.

A cyklokros? Letos startuje světový pohár v atraktivní destinaci ve Wisconsinu v Americe, což navazuje na závěr bikové sezony.

To asi ne, sezony se překrývají, mistrovství světa je v Austrálii, mám nasmlouvané další závody. Nejspíš bych to nestihnul. Musel bych taky chytit první závody, abych si vyjel body a nestartoval ze zadních pozic, odkud se nedá dostat dopředu.  Řeším i soukromě věci. Možná jen tréninkově si cyklokros zajedu. Spíš dám třeba snowbike, jezdil jsem víc na běžkách nebo se podívám na hory na skialpy. Trošku jsem s nimi začal a chci se jim věnovat víc.

Máš vytouženou destinaci, kam se podívat?

Nejsem ještě moc daleko. Lákají mě Alpy a nějaké větší kopce. Lysá hora už mi nestačí, zvládnu ji okolo něco přes hodinku a musím ji dávat dvakrát. Z kopce to ještě není ono ve volném terénu nebo po ušlapané cestičce, patnáct let jsem na lyžích nestál. Připadal jsem si spíš jako Anděl na horách. Nechci ani riskovat s lavinami, ale velké hory mě táhnou. Mám prostor se tady zlepšovat a nebýt nebezpečný. Nemusím pořád sedět na kole a řešit mechanika, změnu kola a další věci. Pořád dokola už to unavuje.

Přesunem z Ústí nad Orlicí za partnerkou do Beskyd jsi občerstvil tréninkové okruhy, že?

Přesně tak. Závodím už přes dvacet let a není jednoduchý rok co rok opakovat to samé. Dát něco nového člověku vždycky pomůže, aby nezapadl do stereotypu, nebo ho to nepřestalo bavit. Což nechci. To bych to mohl rovnou zabalit. Teď po olympiádě se chci zase sportem bavit a objevovat jiné věci. Jenom sbírat medaile mi nestačí, už jsem si všechno tak nějak dokázal. Nemá to pro mě takový přínos přivézt si zase další medaili nebo titul.

Neříkej, že už nechceš vyhrávat!?

Ale jo, je to super potvrdit si, že na to pořád máš. Třicet let dokola ale nemám zapotřebí, hledám i jiné výzvy v dalších sportech bez nutnosti vítězství, ale taky v soukromém životě. To je mnohem větší svět, nebudu to tady drtit do padesáti na biku.

Cíle se mění.

V začátcích jsem měl jinou motivaci, kam jezdit a co vyhrávat. Teď jde spíš o dlouhodobější cíle. Rád se pohybuju v cyklistickém prostředí, mám tu spoustu přátel, je to můj životní styl. Proto se tam držím dál. Poznávám další lidi, jiná místa, o to mi jde, proč se udržovat na nejvyšší úrovni.

Short track se může stát další výzvou na biku?

Horská kola by si zasloužila další disciplínu. Na olympiádě máme šanci jen na jednu medaili, co je v porovnání s biatlonem nic. Přitom kapacitu máme, kvalitní závodníky, atraktivitu i sledovanost. Kratší short track by lidi mohl taky bavit, objeví nové hvězdy. Ale Cape Epic se stává stále větším fenoménem, maratony mají budoucnost. Na Tour lidi taky sedí u etap celý den a dívají se. Jsme vytrvalostní sport, nemusíme jen zkracovat.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: