Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Ve vítězný comeback věří růžová cyklokrosařka Mikulášková

Sport

05.01.2017

Poslední výhru si česká mistryně v cyklokrosu Martina Mikulášková zapsala loni právě na šampionátu v Kolíně. Naskočí 23letá cyklistka, proslulá růžovými dresy i doplňky, znovu do vítězné stopy v zasněženém sobotním Hlinsku?

Jak si představujete ideální scénář? Spíš skupinku a finiš, anebo brzy roztrhaného hada?

Já ani nevím a nepřemýšlím tak. Když to jede a máte nohy, člověk nemusí vnímat ostatní. Už jsem na sněhu párkrát jela a záleží, jak mi to sedne. Byla jsem se tam projet už v úterý. Myslím, že o medaile pojedeme hlavně my tři, já, Nikola Nosková a Pavla Havlíková. Může se stát cokoliv, uvidíme. Můžeme jet chvíli pospolu a pak kdyby se to roztáhlo… Mít víc titulů než Kateřina Nash (spolu s Havlíkovou mají tři) je ohromně motivující.

Jak to zní - vyhrát český pohár bez jediného závodního triumfu (4., 8., 3., 3., 2., 4., 3.) - jako odměna za součet solidních výsledků, nebo spíš taková náhražka za nepodařené pořádné vítězství?

Loni jsem vyhrála aspoň jednou… Měla jsem i solidní výsledky na bedně, ale není to tak, jak bych chtěla.

Uplynulé období tedy nemůžete označit za úspěšné.

Máte pravdu, ty ambice byly vyšší. Bohužel to nedopadlo podle mých představ. Kdyby se povedlo vyhrát mistrák, smaže to předchozí výsledky. Poprvé bych aspoň vyhrála! Zatím jsem zklamaná, novému dresu (z Loun přestoupila do ČEZ Tábor, pozn. aut.) jsem nevrátila, co jsem měla.

Proč se tak stalo?

Myslím, že už vím. Stala se chyba v tréninku, smažím se zapracovat na jejím vylepšení. Ještě máme čas, aby se to někde projevilo (zbývá nejen české mistrovství, ale ještě dva světové poháry a mistrovství světa, pozn. aut.).

Co jste dělali špatně?

To si nechám raději pro sebe. Ale přispělo k tomu i moje táhnoucí se svalové zranění.

Pořád se vleče?

Už delší dobu. Od silniční sezony mě to občas limituje, nemohla jsem jet ani na dva vánoční světové poháry (předtím byla 35. a 38., pozn. aut.). Každý sportovec má něco, to se nedá nic dělat. Sval mi tlačí na sedací nerv a to mě hodně trápí ve vysokých intenzitách při jízdě. Vystřeluje mi to ze zad do celé nohy. Bolí to, jako by se zakyselovala jen jedna noha. Dřív jsem měla trombózu a mám kvůli tomu povolený kompresní návlek na celou nohu.

Jak to léčíte?

Pomohl mi až a několikátý pokus fyzioterapeut Pavel Brynda. Díky jeho cvičení se to zlepšuje, ale trpím u něho. Jediný mi dokáže pomoci. Zpočátku jsme vůbec nevěděli, co to je, co s tím. Bála jsem se i ucpané cévy jako měl loni Ondra Bambula, to se naštěstí nepotvrdilo. Ale ještě to potrvá, protože i ty příčiny jsou delšího rázu.

Jak trénujete?

Částečně doma v Chomutově, to většinou sama. A pak jezdím na krátké pobyty do Tábora, kde se domluvíme a víc se věnuju technice a intenzitám, co já potřebuju.

Do mistrovství světa v Bieles v Lucembursku se dá leccos dohnat, abyste vylepšila loňské 26. místo. Reprezentační kouč Dlask už obhlídl tratě, jak se vám zamlouvají?

Říkal, že je to náročná trať, že se má dost běhat, že by tam ale bláto být nemělo. Nikdy jsme tam nebyli, sama jsem zvědavá. Těším se, ráda bych tam prodala to, co jsme s Milanem Chrobákem změnili v tréninku.

Dáte si zřejmě pozor, aby se neopakovala veselá silvestrovská historka, kdy jste v Terezíně zmeškala start, že?

To bylo trošku faux pas. Nikde nebyly napsané časy startu, jen že po dojezdu další kategorie. Rozjížděli jsme se na válcích s Jonášem Březinou, který parkoval vedle. Pořád jsem se ptala, kdy jedeme? Nikde jsem neslyšela hlasatele, že by se mělo za pár minut jet. A najednou se kolem nás přehnal balík. Co mám dělat, volala jsem na tátu? Podlezla jsem teda „mlíko“ a jela. V cíli jsem byla druhá, ale sama jsem se přiznala, ať mě vymažou z výsledků.

A jak plánujete do budoucna? Kombinujete silnici s cyklokrosem, ke kterému má ale časově přece jen blíž horské kolo. Neuvažujete o změně?

Biky mě netáhnou. Jela jsem je asi třikrát, ale od dětství na nich jezdím málo, takže mi některé technické pasáže připadají už nebezpečné. Dokážu se připravit na cyklokros v zimě i pak na delší závody na silnici v létě. Jde o to postavit si správně závodní program.

Jak to vypadá?

Mám volnější únor, v březnu jedu na Mallorku, teprve pak závodím. Jela jsem Tour de Feminin i Okolo Polska (celkově 118., resp. 39.), to bylo hodně kvalitní, zkrácené etapy jako u chlapů. I letos bych měla mít lepší závody v zahraničí s Dukla mix týmem. Vrchol je pro mě mistrovství republiky (loni třetí v hromadném závodě, pozn. aut.), protože v termínu mistrovství světa už začínám s krosem. Možná stihnu mistrovství Evropy.

 

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: