Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Sněžáky a drtiče mrazu. Hlinsko se těší na mistrovský cyklokros

Sport

03.01.2017

Je to téměř jisté, jak jen počasí může být. V Hlinsku leží sníh a na páteční noc slibují předpovědi až šestnáctistupnový mráz. Sobotní český šampionát v cyklokrosu se odehraje s bílou kulisou!

„Teplotní limity nejsou, konzultoval jsem to s mezinárodním rozhodčím Janoutem. Naše obětavá parta pořadatelů udělá všechno proto, aby závod proběhl regulérně,“ těší se ředitel závodu Leoš Chvojka.

„Je už měsíc vysekaná. Teď zapadla sněhem, ale značíme už ode dneška. Máme připravené dřevěné stěny sněžáky, aby nám nezachumelilo,“ popisuje. Drtiče mrazu musí každý přibalit podle vlastní zkušenosti… Jak závodníci, tak diváci.

Okruh okolo fotbalového hřiště na Olšinkách měří 2,5 kilometru, nabízí dvě depa a obávaný výběh. „Trať je stejná jako v minulých letech, jen víc technických detailů, abychom se vyhnuli dlouhým výjezdům. Převýšení však zůstane. Trénovali tu už Petruš, Hekele a další a všichni si ji chválili,“ dodává ředitel Chvojka.

Mistrovský závod se v Hlinsku pojede počtvrté (celkově už 66. ročník, 18. ženský). Poprvé v roce 1992 tu startovali dva profíci Šimůnek a Hric, Elsnic vyhrál amatéry. Naposledy před pěti lety zde zvítězil Štybar (na snímku stupně vítězů s bronzovým Kulhavým), se sedmi triumfy spolu se Šimůnkem starším historický rekordman. Mezi ženami mají Nash, Havlíková a Mikulášková tři tituly.

A legendární komentátor Jindřich Pulman si zapíše své 39. vystoupení! Ženy vyrazí v 11.30, muži ve 13. Na prize money čeká 84 240 Kč, stejně pro obě pohlaví, vítěz bere 9 650 Kč, ještě dvacátí po 700 Kč.

Na trati se jistě odehrají zajímavé souboje, byť výkonnostní linka českého cyklokrosu v poslední době klesla. Mezi muži je favoritem číslo jedna Michael Boroš, jehož nejvážnějším vyzyvatelem může být Adam Ťoupalík, který však ještě spadá do kategorie do 23 let. Obhájce titulu Radomír Šimůnek mladší po letních trablech nejezdí to, co by si představoval. Mezi ženami by si to o medaile měla rozdat trojka Pavla Havlíková, Martina Mikulášková (na původní rozhovor se těště v nejbližších hodinách) a Nikola Nosková. Jasná jednička Kateřina Nash se připravuje doma v Americe.

„Aspoň Káča nám udělala radost vítězstvím a pódiem ve světovém poháru. Junioři jezdí okolo desítky, Boroš bývá v elitě těsně za desítkou, ale na světovém šampionátu bude jen sedm Belgičanů,“ uznává reprezentační kouč Petr Dlask, sám bývalý medailista z mistrovství světa. Proto o nominaci na letošní světový šampionát v lucemburském Bieles rozhodne až po posledním světovém poháru v Hoogerheide. „Podle výkonnosti, počty ještě neřešíme,“ říká.

V Hlinsku skončí letošní domucí sezona. „Byl to nejlepší pohárový seriál v historii, tři podniky byly C1 UCI, ukázali se závodníci z 13 států, mezi muži jezdilo až sedmdesát lidí, kvalita šla nahoru,“ oceňuje Petr Balogh, šéf českého cyklokrosu. Po letech však končí s českým cyklokrosem Škoda, což je škoda…

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: