Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Ve stínu skandálu. Favoritka měla v kole motor!

Sport

31.01.2016

Tohle je obrovský skandál. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vyšetřuje belgickou závodnici Femke van den Driesschovou, u níž během sobotního závodu na mistrovství světa v cyklokrosu v Heusden-Zolderu odhalila motorek v kole. Van den Driesschová byla pasována na jednu z favoritek závodu žen do 23 let, nakonec ho ale nedokončila.

O možnosti uložení motorového pohonu uvnitř rámu se ve světě cyklistiky v minulosti již několikrát spekulovalo, a to i u velkých jmen jako je například Fabian Cancellara. Devatenáctiletá Van den Driesschová je však první, kdo byl skutečně přistižen přímo při činu. A podvod ji může vyjít velmi draho.

Podle pravidel pro tento případ prohřešku, které UCI loni zcela jasně nastavila, hrozí Belgičance zákaz činnosti po dobu minimálně šesti měsíců a finanční pokuta v rozsahu 20 až 100 tisíc švýcarských franků. Provinění týmu je ohodnoceno rovněž minimálně šestiměsíční suspendací, ale rozsah finanční pokuty je od 100 tisíc až do milionu švýcarských franků.

„Cítím se kvůli tomu opravdu hrozně,“ řekl Rudy de Bie, trenér reprezentačního týmu cyklokrosové velmoci, na jejímž území se letošní šampionát koná. „Je to ostuda a potupa. Nikdy bych si nepomyslel, že se něco takového může stát v našem týmu. Proč jezdec něco takového udělá? Navíc v tak mladém věku. A kdo je za to zodpovědný? Jsem z toho za ni v rozpacích.“

Zdálo se, že komisaři UCI šli v sobotním klání nově zavedené kategorie na MS vcelku najisto - odebrali Van den Driesschové kolo po prvním odjetém okruhu. Ta sice v závodě pokračovala, ale po čtvrtém okruhu z něj odstoupila, údajně kvůli přetrženému řetězu.

Po odebrání kola v depu bylo testováno zařízením, jež připomíná tablet. „Když jsme sundali sedlo, v sedlovce pod ním byly elektrické kabely. Když chtěli sundat středové složení, což za normálních okolností není nijak obtížné, nešlo to, bylo to přilepené. A uvnitř byl motor,“ popsala televizní stanice Sporza průběh testování.

„Není tajemstvím, že jsme v tom kole našli motor. Jde v podstatě o technologický doping. UCI se snaží zamezit jakýmkoliv podvodům a naopak chránit ty, co nepodvádí. Včera jsme otestovali mnoho kol a jedno jsme díky nové metodě testování odchytili. Zkoumáme, za jakých okolností celá ta věc funguje,“ potvrdil na tiskové konferenci šéf UCI Brian Cookson.

Belgický deník Het Nieuwsblad citoval otce přistižené Van den Driesschové, který tvrdil, že zkoumané kolo nebylo její. „Někdo, kdo s ní občas trénuje, vzal kolo do depa. Ale rozhodně nebylo nikdy záměrem, že by na něm jela. Femke rozhodně to kolo v závodě nepoužila a je z toho absolutně zničená,“ bránil mladou závodnici její otec.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: