Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Potkají se u Kolína. Také nejlepší čeští cyklokrosaři

Sport

05.01.2016

Mistrovský dres českého cyklokrosového šampiona je stále ceněným šatem. Už dlouho neměla partička uchazečů o jeho hebké vlákno tak početnou podobu, a násobeno profilem tratě, nenahrávalo vše tak dramatické bitvě. Už v sobotu v Kolíně.

Okruh v Borkách, vedený okolo atletického stadionu Mirka Tučka, měří 2 900 metrů a má minimální převýšení 12 metrů. Ve 12.15 startují ženy, jedoucí podruhé samostatně (ovšem o národní titul už bojovaly v roce 1951). Muži vyrazí ve 13.50 o 71. titul v dlouhé historii.

„Nejzajímavější by to mělo být přímo na stadionu, před vjezdem je písková pasáž, tam by se mohlo rozhodnout. Ale bude to vyrovnané, boj do posledního metru,“ říká Jan Slavíček, bývalý biker, nyní kouč domácího týmu Expres.Cz/Merida, který zde pořádá cyklokros už pojedenácté.

„Záleží, jak se pojede. Určitě bude vepředu větší skupina. Trať je specifická, není obvyklé, aby byla takhle rychlá, u nás možná v Táboře. Po pádu na světovém poháru v Koksijde jsem se chvíli sbíral, ale dostávám se zpátky do formy. Myslím na zlato, ale budu spokojený s medailí,“ říká jeden z favoritů Tomáš Paprstka, juniorský mistr světa z roku 2010.

Zlato obhajuje mladík Adam Ťoupalík, který drží pět mistrovských dresů v řadě. Formu naznačil i Radomír Šimůnek junior, zvládne psychické vypětí podniku, kde se mu nedaří? A co Michael Boroš, třetí z mužů s belgickým angažmá, na 21. pozici nejvýš postavený Čech v žebříčku UCI? Co ukáže po přestupu do kolínské formace biker Jan Nesvadba? Ambice mají i Nipl, Skála, Kyzivát nebo Hekele. Stále se přece jede i o reprezentační triko pro světový šampionát do Belgie.

„Nechci říkat jediný výsledek, moje největší vítězství je, že můžu vůbec jezdit,“ hodnotí dosavadní zimu zatím nejlepší Češka sezony a hlavní favoritka Pavla Havlíková z týmu MRM/Avalon. „Ten nejdůležitější závod by mohl přijít na mistrovství světa. Trať je rychlá a spravedlivá a vyhovuje mi,“ říká. Pokud vyhraje, získá svůj čtvrtý titul a stane se nejúspěšnější v historii. Pokazit se jí to pokusí Martina Mikulášková, Nikola Nosková nebo bikerka Karla Štěpánová, která touží po olympiádě v Riu.

Nedostává–li se současných výsledků, ohlížejí se pořadatelé do zářivé minulosti. Na 10.45 chystají setkání legend cyklokrosu – a že jich Česko má! Účast přislíbili zdejší matador Miloš Fišera, bratři Petr a František Kloučkové, Miloslav Kvasnička, současný reprezentační kouč Petr Dlask, ale i jediný slovenský šampion společného státu Ondrej Glajza.

Můžeme se těšit na zdařilý domácí vrchol sezony. Jaká pro český cyklokros byla? „Začalo se zvesela díky vítězství Nash v Americe a pódiu Havlíkové na dalším světovém poháru. Pak šly výsledky lehce dolu, ale po vánocích se lehce probudila elita Boroš i Šimůnek. Věřím, že se Boroš na světovou desítku dotáhne a udrží v ní. Ťoupalík je zatím nevyrovnaný, ale mohl by bojovat o medaili na mistrovství světa do 23 let,“ prohlásil národní trenér Dlask.

„V Českém poháru oceňujeme velký nárůst žen, bodovalo jich 35. Objevili se závodníci z 11 zemí, díky tomu, že tři závody měly kategorii C1 a dali se tam získat body do žebříčku UCI. Vydáváme se správnou cestou, i když třeba výsledky našich nejlepších ještě chybějí,“ dodává šéf českého cyklokrosu Petr Balogh.

Náš web připravuje rozsáhlou fotoreportáž ze sobotního Kolína!

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: