Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Tři silné příběhy = tři elektrokola pro lepší život

Info

09.07.2015

Dobrých skutků není nikdy dost. I to byl motiv soutěže o elektrokola Apache. Český výrobce Apache Bicycles společně s rádiem Kiss hledali odvážné zájemce, pro něž by elektrokolo znamenalo zásadní životní změnu, pomoc a radost.

Autor:BikeFoto:Bike

Do slosování se přihlásilo mnoho zájemců, kteří zaslali své příběhy, jak by vysněné elektrokolo využili.

Porota se nakonec rozhodla pro tři z nich, kteří byli vybráni do týmu „Apache mění život“. A kdože a proč jsou ti šťastní? Jaké jsou jejich životní osudy?

Život jí změnil pád

Banální pád na ledu dokáže změnit život. IVANA PULCOVÁ (49) o tom ví své. Před pěti roky se jí u čéšky odštípl úlomek. Ošetřující lékař bez hlubšího vyšetření naplánoval za dva týdny operaci. Ta ovšem dopadla špatně.

„Probudila jsem se s rozřezaným kolenem, ve zprávě stálo: Artroskopie složitá,“ popisuje začátek patálií paní Ivana, do té doby aktivní turistka, lyžařka a cyklistka. „Jižní Morava, Šumava, Orlické a Jizerské hory, Karlštejnsko, tam všude jsme jezdili moc rádi,“ dodává maminka pětadvacetiletého syna a dvacetiletých dcer-dvojčat.

Ivana Pulcová s novým kolem.

Ivana Pulcová s novým kolem.

Bolesti neustupovaly, lékař ji odbyl, že si nemá nač stěžovat. Vyhledala jiného, který operaci označil za zbytečnou. Ani reoperace ale nepomohla. „Výsledek nulový,“ pokrčí rameny Ivana Pulcová. Již pět let špatně chodí, může jezdit na kole po rovině, do kopce ale cítí bolesti. Proto se přihlásila do projektu Apache mění život. „Být s rodinou v přírodě a mít pohyb, který můj stav zlepšuje, to je sen.“ 

Elektrokolo APACHE Manitou E5 je pro ni nyní  nedocenitelným pomocníkem. Manitou je sportovní designově povedené horské elektrokolo s dojezdem až 80 km. Manitou E5 je dobrým parťákem při výletech v nenáročném terénu, ale i při každodenních cestách do práce.

Seznam kapitol

Sedět u televize? Ne

Že i ve vyšším věku může být kolo velkou touhou, to VĚRA VÍCHOVÁ (68) podepíše. Ještě před šedesátkou ujela po boku manžela i sedmdesát kilometrů denně. Jenže přišly zlé časy: nejprve rakovina prsu. „Ozařování a chemoterapie mi naprosto sebraly sílu k běžným činnostem, cyklistice a turistice,“ vypráví.

Smířit s osudem se ale nehodlá, stále ji to táhne do přírody. „Pak mi syn navrhl, ať to zkusím na elektrokole. Proto jsem do firmy Apache napsala svůj příběh.“ Jenže rakovina nebyla jedinou ranou osudu. O dva roky později přišla nehoda – srazilo ji auto. Dodnes má ve stehně díru. Pak si zlomila kotník a rok v něm měla šrouby, pobolívá dodnes a hybnost je částečně omezená.

Věra Jíchová se i ve vyšším věku těší na výlety.

Věra Jíchová se i ve vyšším věku těší na výlety.

„Elektrokolo mé problémy může vyřešit. Necítím se ještě tak stará, že bych už měla jen sedět u televize nebo na zahrádce. Chci plnohodnotně žít a život si užívat, dokud to půjde. Ráda bych si pojezdila trasy, které jsme s manželem jezdívali před lety. Protože on teď šlape jen s kamarády a já sedím doma a musím myslet, jak si někde užívají,“ usmívá se Věra Jíchová.

Nyní má elektrokolo Apache Wakita. Wakita je stylové, elegantní elektrokolo 21. století, s kterým se můžete denně pohybovat v okolí svého bydliště, ale bez obav zvládnete i delší výlety.

Seznam kapitol

Podcenil stres a…

Když před dvaceti roky vznikaly v Česku cyklotrasy, koupil si JAROSLAV TVRDÍK (51) první trekové kolo. Jezdil a poznával nadšence, budovatele cyklostezek a singltreků, vášní „nakazil“ i mnoho letitých přátel. Jenže náhlá a těžká mozková příhoda loni v srpnu jej ochromila.

„Řeším otázku mobility a co možná nejmenší závislosti na pomoci ostatních. Snažím se cvičit a rehabilitovat. Dal jsem si za cíl vrátit se zpět za řídítka kola, ale také si splnit dřívější sen; dojet z Litoměřic po Labské cyklostezce až do Hamburku a zpátky se vrátit výletní lodí,“ zasní se.

Každý den šlape na rotopedu, na běžném kole to zatím nejde. „Ještě málo pohybuji levou rukou, levá noha je také slabá,“ konstatuje a přiznává, že důvodem cévní příhody bylo přepracování. „Podcenil jsem vliv stresu z dnešního způsobu života.“

Jaroslav Tvrdík má sen - dojet na kole do Hamburku.

Jaroslav Tvrdík má sen - dojet na kole do Hamburku.

Elektrokolo považuje za výborný prostředek pro pacienty, protože se snadno ovládá. „Nezávislá mobilita zlepšuje psychiku, chci se vrátit do běžného života a dál pomáhat hendikepovaným. Silně mě motivuje vůle handbikerů,“ uzavírá. 

Pana Jaroslava v rámci projektu můžete vidět stejně jako paní Věru na modelu Apache Wakita.

Takový je projekt „Apache mění život“. Firma všem účastníkům po letním dobrodružství elektrokola daruje.

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: