Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Memoriál v Krušných horách: Fany Stelzer podesáté

Sport

25.06.2015

Křížem krážem Krušnými horami se startem v Mikulově a cílem na Bouřňáku. V sobotu startuje jubilejní 10. ročník Memoriálu Fanyho Stelzera, který před lety tragicky zahynul na kole. Připravené jsou tratě 72 km (1 700 m převýšení), 42 km (820 m) a »na žízeň« pohodových 26 km (400 m).

Fany Stelzer byl nadšený cyklista, kterého znal prý v kraji skoro každý, prodával kola, závodil. „Před časem jsem objevil starou VHS kazetu, nechal jsem ji vyčistit a byl na ní záznam ze závodů v roce 1992. Koukám na vyhlášení výsledků a Fany byl druhý. Vůbec jsem to nevěděl, pěkná vzpomínka,“ říká o zesnulém kamarádovi ředitel víkendového závodu Roman Jiruška.

Osudného dne Fany Stelzer vyrazil na kole a jeho život skončil na železničním přejezdu. Srazil ho vlak. „Byla to velmi málo frekventovaná trať,“ poví Jiruška.

Na počest kamaráda, kterého znal od dětství, založil závod. Trasa vede po běžkařských tratích, jen patnáct procent po asfaltu, zbytek zpevněné a lesní cesty. Nádrž Fláje a okolí, to je rajón, kde se v sobotu pojede o vítězství, ale i skvělý pocit z cyklistické vyjížďky v krásném prostředí místních hor.

„Krušné hory, to by samo o sobě měla být nejlepší pozvánka,“ usměje se Jiruška, který na Novém Městě provozuje půjčovnu sportovních potřeb i lyžařskou školu.

Tři tratě se náročností zásadně liší, tu nejkratší přidal ředitel až před třemi roky, protože se méně zdatní chtěli zúčastnit, ale na delší distance si netroufali.

Startuje se z centrálního parkoviště v Mikulově, nejdelší maraton v 9:30, střední trasa v 10:00, nejkratší v 10:15. V 11:00 se rozjedou závody dětských kategorií, které mají startovné zdarma.

„Pro děti máme připravené medaile, všechny pak dostanou menší dárky,“ říká Jiruška, který pořádá na konci srpna i amatérské klání Duchov – Bouřňák, závod na pouhých 17 kilometrů s převýšením 660 metrů. „Tenhle závod má už velkou tradici, letos chystáme 34. ročník.“

Teď v sobotu se však jede memoriál. A kdo znáte Krušné hory, máte jasno: tady to vždycky stojí za pořádnou projížďku!

Více na www.mtbfany.cz

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: