Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Sníh, pády i úspěchy. 10 událostí sezony 2014

Sport

31.12.2014

Rok končí, ale některé události sezony 2014 stojí za připomenutí. Velká vítězství i těžké pády, na to vše se bude vzpomínat. Vybrali jsme pro vás 10 momentů roku ze světa silniční cyklistiky. Přejeme skvělou formu v sezoně 2015 nejen všem českým profíkům, ale i vám všem!

1. Giro d‘Italia – 16. etapa. Měřila jen 139 kilometrů, ale vedla přes dva legendární dvoutisícové průsmyky do cílového stoupání. Kopce nebyly hlavní překážkou, jenže počasí bylo jako na Sibiři. Sněžilo, pršelo, mrzlo. Jezdci se zoufale oblékali a pořadí slavné Grand Tour se úplně otočilo. Kolumbijec Nairo Quintana na startu etapy ztrácel 2:40 minuty před krajanem Rigobérto Uránem, v cíli měl ale 1:41 minuty k dobru! Neuvěřitelné! Byl to klíčový moment Gira – Quintana se stal jejím králem.

16. etapa Gira se stala nezapomenutelnou.

16. etapa Gira se stala nezapomenutelnou.

2. Tour de France – 5. etapa. Opět počasí, že by psa nevyhnal. Nejslavnější závod se jel ten den jako na potvoru na obávaných kostkách. Ještě před nájezdem na ně dvakrát upadl obhájce vítězství Brit Chris Froome, který už měl zraněné zápěstí. Šampion vzdal. Španěl Alberto Contador nabral děsivou tříminutovou ztrátu a naopak Vincenzo Nibali zadělal na pozdější celkový triumf. Byl to jeho drtivý útok. „Neskutečný den. Jel jsem na riziko a málem jsem i spadl. Každopádně mi to vyšlo skvěle,“ jásal Nibali. Etapu vyhrál z cyklokrosu protřelý Lars Boom.

Vincenzo Nibali na kostkách zamířil k celkovému triumfu.

Vincenzo Nibali na kostkách zamířil k celkovému triumfu.

3. Kreuzigerův „doping“. Česká hvězda měla sezonu zničenou dopingovým vyšetřováním, nesměla od srpna závodit. Kreuziger opakovaně zdůraznil, že nikdy nedopoval a nebyl pozitivně testován a především, že hodnoty v jeho biologickém pasu nikdy nevybočily z povolených mezí. Dokázal to grafy - hodnoty hemoglobinu a retikulocytů (vývojové stadium červených krvinek) nepřekročily povolené hranice. Z pasů je patrné, že maximem bylo 77 procent povolené meze. „Nic jsem neudělal,“ opakuje jezdec. Nyní se čeká na verdikt Sportovního arbitrážního soudu (CAS).

 

Kreuzigerovy výsledky jsou v normě, jen má velké výkyvy.

Kreuzigerovy výsledky jsou v normě, jen má velké výkyvy.

4. Po zlomenině triumf. Na Tour de France si Alberto Contador zlomil nohu. „Jel jsem před pádem snad sedmdesát kilometrů v hodině, mohl jsem se zabít,“ prohlásil. Že by byl na startu Vuelty – to vylučoval. Nakonec nechyběl. „Nemám velké ambice,“ stavěl se do pozice outsidera, který nemá po vážném zranění natrénováno. Vše bylo jinak. Contador zasadil soupeřům vítězný direkt – ve 20. etapě ujel Froomeovi v závěrečném stoupání a bylo rozhodnuto. „Froome je měřítkem všeho a já ho porazil. Neuvěřitelné,“ jásal Contador po třetím triumfu na Vueltě. Fanoušci šíleli. 

Podívejte se na Španělův úžasný útok na videu:

lAFx1nez3OI

5. Už se poprali! Diváci se bavili, šéfové stájí už méně. Ital Gianluca Brambilla z Omegy a Rus Ivan Rovnyj z Tinkoff/Saxo se do sebe pustili pěstmi v průběhu královské 16. etapy Vuelty – oba byli ze závodu vyloučeni. Ital byl podle všeho naštvaný, že Rus nechtěl střídat.

Podívejte se na bitku na videu:

9WakP7VOjbA

6. Šampion z Polska. Překvapivým mistrem světa se stal Polák Michal Kwitkowski. O triumfu čtyřiadvacetiletý jezdec rozhodl odvážným útokem v posledních pěti kilometrech závodu. „Cítil jsem se v posledním okruhu skvěle. Před dvěma dny jsem sledoval závod jezdců do 23 let a věděl jsem, že je možné vyhrát tímto způsobem, tak jsem to risknul, zatímco ostatní během posledního stoupání kalkulovali a vyčkávali,“ popsal šampion. Nejlepší z české trojice byl Petr Vakoč, který obsadil 29. místo.

Michal Kwitkowski se stává mistrem světa.

Michal Kwitkowski se stává mistrem světa.

7. Úspěch a přestup. Při premiéře na Tour de France sedmé místo? Leopold König zažil kapitální úspěch. Přitom jako člen druhodivizní stáje Net-App Endura a navzdory ztrátám z prvního týdne… Lepší byl z Čechů na nejslavnějším závodu jen Roman Kreuziger, který dojel loni pátý (letos nestartoval kvůli pozastavené činnosti). „Je to něco neuvěřitelného. Mám sedmým místem splněno a ještě s nějakým bonusem navíc oproti cíli, který jsem si dával,“ řekl König a po sezoně zamířil do hvězdné stáje Sky.

Leopold König po skvělé sezoně zamířil do týmu Sky.

Leopold König po skvělé sezoně zamířil do týmu Sky.

8. Štybarovy patálie. Mistr světa v cyklokrosu zažil smolné měsíce. Po hrozivém pádu ve čtvrté etapě závodu Eneco Tour si vyrazil zuby a měl spoustu šrámů v obličeji. Spadl, když byl natlačen na bariéru. Přišel kvůli tomu o Vuletu. Když se dal dohromady, při cyklokrosu si přetrhal vazy v rameni a zase musel na operační sál. Podle všeho nepojede ani letošní cyklokrosový šampionát v Táboře. Snad bude brzy ve skvělé formě.

Štybarův pád na Eneco Tour:

haycJeuWTV8

9. Ježkův návrat. Šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek zažil kolizi s mnohem vážnějšími následky. Na mistrovství světa v americkém Greenville upadl při hromadném spurtu v cílové rovince a utrpěl mnohočetná zranění. Cestu mu zkřížil rakouský závodník. Ježek byl po operaci v umělém spánku. Nejvážněji byl zasažen hrudní koš s komplikovanými zlomeninami žeber, dvě mu lékaři zcela odstranili a nahradili implantáty. Nyní je Ježek zpět v plném tréninku, obává se však, že výkonnost už nikdy nebude mít jako dřív. Držíme palce, aby se mu opět dařilo!

Jiří Ježek je v pořádku a odletěl trénovat do Austrálie.

Jiří Ježek je v pořádku a odletěl trénovat do Austrálie.

10. Uvnitř pelotonu. Novinkou sezony jsou záběry přímo z kol jezdců. Tak se podívejte, jak to vypadá mezi profesionály pořádně zblízka. Ať vám to jezdí v roce 2015 podobně skvěle!

QE97iUvSHk0

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: