Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Armstrong: Kolo jednou týdně. Otočil jsem list

Sport

06.11.2014

Za největší skandál v dějinách cyklistiky má doživotní zákaz závodění. Po dopingové aféře Lance Armstrong i nyní tvrdí: „Tenhle sport je po mém přiznání pořád ve velké žumpě.“ Na kolo sedá v průměru jen jednou týdně a často mění silničku za odpružený bike a míří do přírody.

Armstrong nesmí jezdit ani charitativní závody spadající pod Mezinárodní cyklistickou unii (UCI), ale přesto se snaží pomáhat. Před pár dny se postavil na start Mike Nosco Bicycle Ride v Kalifornii, jehož výtěžek byl věnován lidem bojujícím s rakovinou.

Při rozhovoru se nejprve omlouval, že je v cíli závodu (125 kilometrů) dlouho zadýchaný. „Sotva popadám dech, bylo to náročné víc, než jsem čekal. Nejsem zvyklý jezdit takové kopce. Už tolik netrénuji, jezdím hlavně na horském kole a v Austinu, kde bydlím, to není příliš kopcovité,“ uvedl s úsměvem Armstrong.

Sedminásobný vítěz Tour de France se přiznal k dopování v roce 2013 v otevřeném televizním rozhovoru a o všechny své vavříny zpětně přišel. Byť ještě běží soudní spory o peníze a případné snížení trestu, slavný cyklista se prý o výsledky skoro nezajímá. Snaží se žít jiný život.

Lance Armstrong, dnes cyklista jezdící pro radost.

Lance Armstrong, dnes cyklista jezdící pro radost.

„Někdy něco čtu v novinách. Není to pro mě bolestivé, otočil jsem list, žiji jiný život, jiné kapitoly. Konec mé kariéry byl strašně komplikovaný. Od cyklistiky jsem se odstřihl. Když zasvětíte život velké kariéře, na jejím konci zjistíte, že jste o hodně přišli. Obětoval jsem čas, cestoval jsem bez dětí i s nimi, bojoval jsem s rakovinou. Všechny mé priority se změnily,“ tvrdil.

Ve Francii, kde se tolik proslavil a následně i znemožnil, byl naposledy loni. Omluvil se Christophu Bassonsovi, cyklistovi, který o něm psal sloupky v novinách a naznačoval, že dopuje. I dalším lidem, se kterými byl v ostrých sporech, když opakovaně odmítal přiznat doping.

„Doznal jsem se. Co říct víc? S následky přiznání se potýkám stále. Je to dlouhý tunel a doufám, že se na jeho konec dříve či později dostanu. Možná platím za hříchy jiných lidí. Závodil jsem v komplikované době, byly tam zvyky z předchozích generací… Ti lidé nikdy nebyli potrestáni za to, co dělali. Ale to je život,“ řekl Armstrong.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: