Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

MS v cyklokrosu za 36 milionů. Chystá se i Štybar


04.11.2014

Navzdory trablům s operacemi po karambolech, svatbě i potřebné přípravě na jaro na silnici potvrdil Zdeněk Štybar, že chce obhajovat duhový trikot na mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře. „Jsme domluveni na podobném plánu jako loni,“ prohlásil reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Štybar se tehdy nasměroval k cyklokrosu až po vánocích a za měsíc se dokázal vyladit až k triumfu! „V roce 2010 jsem tam vyhrál poprvé a je to největší úspěch mé kariéry. Když se řekne Tábor, naskočí mi husí kůže. Je to jak ze snu, který se splní. Pokud zdraví dovolí, pojedu,“ vzkazuje v čerstvé videozdravici.

Sedminásobný světový šampion v cyklokrosu se v těchto dnech vrací z dovolené, dvakrát už seděl na ergometru a zase se těší na kolo a svist větru kolem uší.

V Táboře se koná světový šampionát po letech 2001 a 2010 už potřetí, čímž v 66leté historii jihočeské město dorovnává Lucemburk (tam ovšem bude počtvrté 2017…). V Československu se jede popáté, termín je dán na 31. ledna a 1. února.

„Počítáme třicet až čtyřicet tisíc diváků,“ odhaduje šéf organizačního výboru Čestmír Kalaš. Rekord drží belgické Koksijde s 83 000, loni jich přišlo na tratě v nizozemském Hoogerheide pětadvacet tisíc. „Prodali jsme už přes šest tisíc vstupenek,“ počítá Petr Balogh z organizačního výboru.

V táborském areálu Komora vedle řeky Lužnice si už můžete projet závodní okruh. Vede na travnatých tratích, na asfaltu jen cílová rovinka. Okruh měří 3 150 metrů.

Zdeněk Štybar nedávno podstoupil operaci ramene, ale na MS snad pojede.

Zdeněk Štybar nedávno podstoupil operaci ramene, ale na MS snad pojede.

„Trať je stejná jako na světovém poháru 2013. Doladila se podle požadavků UCI, všichni závodníci byli spokojení. Táhlé stoupání na nejvyšší bod jsme zkrátili na přání Štybara a Šimůnka, udělali jsme krátké vlnky, aby se lépe udrželo tempo. Odstranili jsme „velbloudy“ pro diváky, budou snazší průchody,“ popisuje Kalaš.

Navíc se staví tribuna pro 2 500 diváků a v akci bude 300 vyškolených pořadatelů. V Táboře proběhne i vyhlášení celkových výsledků světového poháru. Rozpočet akce je 36 milionů Kč, z toho 9 spolkl registrační poplatek Mezinárodní cyklistické federaci UCI. A pořadatelům zbyde jen 40 procent reklamních ploch, před pěti lety byl poměr opačný. „Kam se ale hrabeme na silnici, ta stojí skoro dvě stě milionů,“ usmál se jen cyklokrosový funkcionář.

Zdeněk Štybar a jeho titul mistra světa v letošní sezoně:

vigZ1zsl59s

Tábor našel mohutnou podporu ve státu, dnešní tiskovou konferenci navštívili i dva ministři. „Stát a ministerstvo školství akci významně podpořilo. Doufám, že budeme mít mistra světa,“ řekl první muž resortu školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Jak snáší tlak reprezentační trenér a bývalý závodník Stanislav Bambula?  „Nechceme počítat jen s elite kategorií. Máme velmi dobrá děvčata v čele s Pavlou Havlíkovou a Kateřinou Nash, tady máme k medaili blízko. Jakub Skála a Vojtěch Nipl z třiadvacítky už jezdí taky skvěle. Je to doma, každý se připraví,“ věří. O to víc mrzí nepříjemná onemocnění Martina Bíny, Radomíra Šimůnka i Lubomíra Petruše v úvodu sezony. Dalším testem výkonnosti bude víkendové mistrovství Evropy v německém Lorschi.

Jiří Fišer, starosta Tábora, je rád, že se šampionát spojí s 600. výročím upálení Jana Husa. „Dáváme do toho srdce,“ řekl o přípravách.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: