Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Tour 2015: Rozhodne se den před koncem?

Sport

23.10.2014

Už se můžeme těšit. Tour de France 2015 odhalila s velkým předstihem své kulisy. Jasné je jedno: padne do noty výtečným vrchařům. V programu 102. ročníku totiž najdeme jen jednu časovku jednotlivců – hned první den na pouhých 14 kilometrů. Týmová časovka se pojede uprostřed závodu. Perlička? Předposlední den přijde tvrdý výjezd na Alpe d'Huez.

Autor:BikeFoto:Archiv

Po třech týdnech dřiny tedy může předposlední den výrazně pohnout pořadím. Klidně i rozhodnout. To je hodně atraktivní!

„Bude to těžší Tour, než ta letošní,“ uvedl Španěl Alberto Contador. „Předposlední horská etapa bude bezpochyby hvězdou příštího ročníku,“ dodal ředitel závodu Christian Prudhomme.

Změnou je, že poprvé od roku 2008 se budou přidělovat bonifikace za dojezdy na prvních třech místech v jednotlivých etapách. Vítěz dostane deset, další pak šest a čtyři sekundy k dobru.

Podívejte se na profil Tour na videu:

eryYgokNN3s

Vše vypukne 4. července časovkou v Utrechtu a v Nizozemsku asi bude silně a záludně foukat vítr. Jen 14 kilometrů je nejkratší etapou v poválečné historii. Takový Chris Froome, vítěz z roku 2013, z toho nadšený není. Podle všeho závod vynechá a zaměří se na Giro a Vueltu. „Dlouhá šedesátikilometrová časovka jako na Giru by mi sedla víc. Bude to v horách a celé hodně agresivní.“ 

Pět etap skončí na vrcholcích hor (horských etap bude osm), na trase ale čeká i několik krátkých prudkých stoupání včetně legendární Zdi v Huy. A hned další den se peloton projede po zrádných kostkách. Bude to náročných 13 kilometrů, přičemž etapa měří 221 kilometrů. Tady letos zářil Nibali.

Vrchařské kvality v Pyrenejích prověří výjezdy na La Pierre St. Martin, kde budou muset jezdci zvládnout 15,3 km dlouhý úsek s průměrným stoupáním 7,4 procenta, či na Plateau de Beille (15,8 km a 7,9 procenta).

Celkem závodníci absolvují 3 344 kilometrů, čekají je dva volné dny a dva přelety. Dojezd na Champs-Élysées je naplánován na 26. července. Na prémiích se rozdělí 2,2 milionu eur.

Klasický pohled na peloton Tour de France.

Klasický pohled na peloton Tour de France.

„Člověk tam bude muset přijet v opravdu dobré formě. Bude důležité mít k ruce silný tým, kvůli etapě na kostkách i prudkým stěnám,“ uvedl Contador.

Čeští fanoušci budou doufat, že se na startu objeví Roman Kreuziger, šanci může dostat i Leopold König při své premiéře ve stáji Sky, o startu sní i další – Zdeněk Štybar, Petr Vakoč a Jan Bárta.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: